Szilágyi Áron: „A feleségem dönti el, hová kerül a tokiói arany”
)
A férfi kardvívás első háromszoros egyéni ötkarikás aranyérmesét, plusz a Szatmári András, Decsi Tamás, Gémesi Csanád alkotta csapattal harmadikként végző klasszist kedden üdvrivalgás és vastaps fogadta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, ahol többek között a Blikk kérdéseire is válaszolt.
Ellenállhatatlannak tűnt a páston. Most már elárulhatja: biztos volt a győzelmében?
Szilágyi Áron: Londonhoz és Rióhoz hasonlóan ezúttal is öt asszóra készültünk. Az első siker a venezuelai ellenféllel szemben növelte a magabiztosságomat, és jó vívással sikerült végigmennem. Rengeteget készültünk a világranglista-éllovas, vb-címvédő dél-koreai Oh Szang Ukra, de a negyeddöntőben Sandro Bazadze kiejtette. A legnehezebb asszóm szakmailag is, lelkileg is az elődöntő volt a grúz ellen. 13-13-nál a zsűri által nekem ítélt találatot rengetegszer visszanéztem, de nincs lelkiismeret-furdalásom, azt gondolom, én adtam. A döntő aztán kicsit simábban ment.
Sok ideje nem volt az ünneplésre, hiszen néhány nappal később jött a csapatverseny.
Szilágyi: Teljesen egyértelmű volt, hogy éremért utazunk Tokióba, nagyon örülök most ennek a bronznak, sokat dolgoztunk érte. Az a három nap, ami a két verseny között eltelt, nagyon jól jött, hogy rendezzem a gondolataimat, és a csapatra tudjak fókuszálni. Nem adtam interjúkat, a telefonomról is letöröltem szinte minden applikációt, hogy ne zavarjon meg semmi. Azóta majdnem mindent visszatöltöttem, sok üzenetet kaptam, igyekeztem válaszolni rájuk egy köszönetnyilvánítással legalább.
)
Régóta dolgozik együtt sportpszichológussal, nagy hangsúlyt fektet a mentális felkészülésre, ennek részeként bizonyos kulcsszavakat kellett ismételgetnie. Melyek voltak ezek?
Szilágyi: Minden asszóhoz tartozik egy-egy kulcskifejezés, amit a londoni emlékek, tapasztalatok alapján határoztunk meg, mind mondjuk a lendület, a biztonság vagy a türelem. Ezek is segítettek abban, hogy megfelelő lelkiállapotban legyek.
Kapcsolódó: Vastaps fogadta a reptéren a tokiói olimpián sporttörténelmet író Szilágyi Áront – fotók
Mivel töltötte az idejét Tokióban a versenyei után?
Szilágyi: Igyekeztünk szurkolni a női tőr- és a női kardcsapatnak is. Az egész vívóválogatott egy szállodában töltötte ezeket a napokat, volt időnk beszélgetni, feldolgozni a történteket, de már mind nagyon vártuk, hogy hazatérhessünk.
Mi lesz az érmek sorsa?
Szilágyi: Néhány napig még biztosan gyönyörködünk bennük, aztán a feleségem dönti el, hová kerül a tokiói arany a lakásban. Ez az ő reszortja, nekem csak megszereznem kellett. Van nálam rengeteg, az olimpiákhoz köthető szuvenír is, meglátjuk otthon, mi minden kerül elő, miután kipakoltam a bőröndömet.
Jöhet a pihenés
Szilágyi már korábban kijelentette, 31 évesen mindenképpen folytatni akarja a vívást, s a 2024-es párizsi játékokon is szeretne ott lenni. A következő hetek persze, még a pihenésről szólnak, mielőtt visszatérne a pástra.
– Lesz ünneplés, de egyelőre annak is nagyon örülök, hogy itthon vagyok, megölelhettem a feleségemet, találkozhatok a családdal és a barátokkal – mondta Szilágyi, aki még nem tudja, mikor kezd újra edzeni.