Retró

67 éve ezen a napon hunyt el Hajós Alfréd, Magyarország első olimpiai bajnoka

Úszó, labdarúgó, játékvezető, sportvezető és újságíró volt. Igazi polihisztor, és ha nem egy vérzivataros korszakban születik, sokkal nagyobbat is alkothatott volna.

Hajós Alfréd 1878. február 1-én született Budapesten, egy szegény zsidó családban, Guttmann Arnold néven. Bár egészen fiatalon elkezdett sportolni, a foci érdekelte leginkább. Egy szomorú eset is kellett ahhoz, hogy jó úszó váljon bele. 13 éves volt, amikor édesapja a Dunába fulladt. Ez inspirálta arra, hogy minél jobban megtanuljon úszni. Ez olyan jól sikerült, hogy egyike volt annak a hét sportolónak, aki részt vehetett az első újkori olimpián, 1896-ban Athénban.

Hajós ekkor már a Műegyetemre járt, építészmérnöknek tanult. Az iskolában nem nagyon érdekelt senkit, hogy ő éppen hazájának szerzi a történelmi dicsőséget. Dékánja nem is gratulált az olimpia után az érmeihez, azt mondta: „Az érmei nem érdekelnek, de kíváncsian várom válaszait a következő vizsgán."

Az athéni történelmi tett sem volt hétköznapinak mondható. Hajóséknak az elemekkel is meg kellett küzdenie. A Földközi-tengerben rendezték az úszó versenyeket, 13 Celsius-fokos vízben, a résztvevők feje felett több méteres hullámok csaptak át. Testét egy centis zsírréteggel kente be a hideg ellen, de ez nem sokat védett. Így lett első 100 méteres gyorsúszásban 1:22,2-es idővel, majd 1200 méteren 18:22,1-es eredménnyel. Ő lett Athén legfiatalabb bajnoka.

A győztesek tiszteletére rendezett vacsorán a görög főherceg megkérdezte tőle, hol tanult meg ilyen jól úszni, mire Hajós viccesen azt válaszolta: „a vízben”. Azt még hozzátette, hogy embert próbáló volt a táv teljesítése: „Az élni akarásom teljesen felülkerekedett a győzelem iránti vágyamon.” – tette hozzá.

Sokoldalú sportoló volt. Kipróbálta az atlétikát is, amiben a 100 méteres sprinttávon lett magyar bajnok. Tagja volt a Budapesti Torna Clubnak, amely első nyilvános edzőmeccsét játszotta 1897-ben, majd annak a magyar futballválogatttnak is, amely 1902. október 12-én az első hivatalos meccsét játszotta Ausztria ellen. Bár az egy Bécs–Budapest meccs volt, később elfogadták első hivatalosnak.

Építészként sok más mellett a margitszigeti Hajós Alfréd-uszoda tervei is az ő nevéhez fűződnek. Az 1908-as nyári olimpiai játékokon teniszező Lauber Dezsővel közösen kidolgozott stadionterve ezüstérmet kapott; a zsűri nem adott ki aranyérmet a versenyen. Így egyike annak a két olimpikonnak, akik valaha is érmet nyert sport- és művészeti olimpiai versenyeken.

Később játékvezetőként is kipróbálta magát, 14 NB I-es mérkőzésen. Sportvezetőként az MLSZ munkáját is segítette, sőt három meccs erejéig a szövetségi kapitányi feladatokat is ellátta. Az egyetlen olyan, aki veretlenül zárta (egy győzelem, két döntetlen a mérleg) karrierjét a kispadon.

Sportolói státusza miatt egy ideig mentességet kapott a zsidótörvények alól, de később neki is bujkálnia kellett. Hajós ekkor is inkább sorstársai megóvását tartotta elsősorban a szeme előtt. Ebben a nyilasuralom idején vitéz Halassy Olivér vízilabdázó és úszó olimpiai bajnok segített neki.

1953-ban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság olimpiai érdemoklevéllel tüntette ki. Tagja a Nemzetközi Úszó Hírességek Csarnokának, majd 1981-ben a Nemzetközi Zsidó Sport Hírességek Csarnokának is tagja lett. 1955. november 12-én, 77 évesen tüdőbajban hunyt el. A Kozma utcai izraelita temetőben helyezték örök nyugalomra