Évi 795 milliós fizetés - ennyiért csábították el a Fradi sztárját az oroszok

A Ferencváros labdarúgóinak fizetése a francia élvonal középcsapatainak játékosaiéval vetekszik – ezt a G7 gazdasági hírmagazin számolta ki Kubatov Gábor nemrégiben adott nyilatkozata alapján. A Blikk kiderítette, valóban vannak nagy, 15-16 millió forintos fizetésű zöld-fehér futballisták az NB I-ben, de az átlagkereset azért elmarad a francia élvonalétól.

Az FTC elnöke a klub szurkolói ankétján beszélt arról, a kapus Dibusz Dénesért érkeztek-e külföldi ajánlatok.

– Volt egy francia ajánlata, megkérdezte, hogy ott mennyi az adó, a lakásbérlés, az élet. Kijött, hogy 1500 euró (596 ezer Ft – a szerk.) pluszért nem mozgatja a családját – magyarázta Kubatov.

A G7 elkezdett osztani-szorozni, majd megállapította, hogy a magyar bajnoknál havi bruttó 15-16 millió forintot keresnek a játékosok. A FTC Labdarúgó Zrt. tavaly 9,2 milliárd forintot költött alkalmazotti bérekre (körülbelül 250 fő), és az UEFA 2022-es jelentése alapján a hazai kluboknál a bérkiadások mintegy 60 százaléka megy el a labdarúgók fizetésére. Tegyük hozzá, nem csak a Ferencvárosnál lehet kiemelkedően keresni, 2022-ben kiderült, az iráni Sahab Zahedi havi 24 millió forintért rúgta a bőrt a Puskás Akadémiánál.

A G7 azt is kiszámolta, hogy a havi bruttó 15-16 milliós gázsi négy Ligue 1-csapat átlagánál is magasabb, de ha nettó bért nézünk, akkor ez a szám kilencre nő, itthon a labdarúgók kedvezőbb adófeltételeket élvezhetnek. Míg a franciák a focisták bruttó bérének nagyjából 45 százalékát vonják el, itthon ez csak 15-16 százalék. A kilenc említett együttes között megtalálható a tavalyi idény bronzérmese, a Brest is, amely idén a Bajnokok Ligája főtábláján vitézkedik, a futballistái pedig a 2023/2024-es mutatók alapján évi 110 ezer euróval (43,6 millió Ft – a szerk.) kapnak kevesebbet, mint a Ferencváros játékosai a lap szerint.

Ugyanakkor a történet nem ennyire sima, a havi 15-16 milló nem az átlag, hanem a csúcsgázsi az FTC esetében. Persze ez is elképesztő összeg (a KSH szerint az átlagfizetés nálunk bruttó 636 700 forint), de a játékosok többsége szerényebb javadalmazásban részesül. Egy lapunknak nyilatkozó bennfentes szerint Dibusz esete azért sem pontos, mert őt annak idején az élvonalból kiesett Reims csábította, amelynek így szerényebbek voltak a lehetőségei. A Fradi nemzetközi porondon akar vitézkedni, márpedig ott anyagiak terén is fel kell venni a harcot. De ez sem sikerül mindig, a marokkói Samy Mmaee hiába kapott az előbb említett 15-16 milliós havi fizetésajánlatot a Fraditól, a horvát kirakatcsapat Dinamo Zagrebhez igazolt közel dupla éves fizetésért (700 ezer euróért, 277 millió forintért). A brazil Marquinhos esete még durvább, neki is 16 millió forinthoz közeli pénzt adtak volna, ha marad, de a Szpartak Moszkva évi 2 millió ­eurót (793 millió forintot) fizet. Persze van magyar focista, aki ennél is sokkal többet, 3,4 milliárdot kap egy esztendőre Liverpoolban...

Szabados Gábor sportközgazdász szerint az egyre magasabb hazai béreknek pozitív és negatív hatásaik is vannak.

– Az, hogy olyan légiósokat tud hozni a Ferencváros, akikkel rendszeresen a nemzetközi sorozatok főtábláin tud szerepelni, egyértelműen pozitívum. Ez a Dibusz-féle történet viszont megmutatja a dolog negatív oldalát is: emiatt a magyar futballista nem fog előrelépni, szakmailag fejlődni. Miközben Szerbiában, Horvátországban ott az a nyomás a játékosokon, hogy a magasabb fizetésekért muszáj lépegetniük lépcsőfokról lépcsőfokra, addig ez a magyarok esetében nincs is – véli a sportközgazdász.

Ez is érdekelheti