A futózseni, aki Mo Farah-nak hazudta magát – videóval
)
A férfi 5000 méter egy olyan atlétáról fog szólni, akiről ugyanilyen jogon a 10 000 méternél is írhatnánk, ugyanis mindkét távon sikert-sikerre halmozott. Mohamed (közismerten csak: Mo) Farah-nak olimpiákon összejött a dupla dupla, vagyis 2012-ben Londonban és 2016-ban Rióban is megnyerte mind a két hosszú távú versenyt, világbajnokságokon pedig 5000 és 10 000 méteren is triplázott. A rövidebb távon 2011-ben, 2013-ban és 2015-ben nyert aranyat, negyedszerre, 2017-ben „csak” az ezüst sikerült. A hosszabbikon pedig pont fordítva történt a dolog: a 2011-es második helye után, 2013-ban, 2015-ben és 2017-ben is első lett. Az már csak hab a tortán, hogy az Európa-bajnokságokon 2010-ben és 2014-ben is összejött a duplázás, 2012-ben pedig beérte az 5000 méter aranyával, 10 000-en el sem indult.
(Videón a 2011-es 5000 ezres győzelmének utolsó két köre. Ennél később csak fölényesebben győzött)
Egyszóval nyugodtan kijelenthetjük, hogy a brit atléta méltó utóda volt a legnagyobbaknak, Nurminak, Zátopeknek, Virénnek.
Sikereiért számtalan elismerést kapott, a számára talán legfontosabbat II. Erzsébet királynőtől, aki 2017-ben lovaggá ütötte, így azóta dukál neki a Sir megszólítás: Sir Mo – mit ne mondjunk, ez azért kicsit mókásan hangzik…
)
Akik azt hitték, mindent tudnak a kiváló futóról, azokat tavaly nyáron meglepetés érhette, ugyanis Farah egy nagyon őszinte interjút adott a BBC-nek.
Az igazság az, hogy nem az vagyok, akinek gondolnak
– mondta a The Real Mo Farah című műsorban. Az idén a negyvenet betöltő szomáliai születésű atléta elmondta, hogy valójában Hussein Abdi Kahinnak hívják, és a szülei – ellentétben azzal, amit korábban állított – soha nem éltek Nagy-Britanniában.
Az apját megölték a polgárháborúban, őt pedig erőszakkal elválasztották az édesanyjától. Végül kilencévesen érkezett meg Angliába. „Illegálisan, egy másik gyermek nevén, Mohamed Farahként kerültem az Egyesült Királyságba. Úgy éreztem, hogy ameddig van ez a titkom, soha nem tudtam önmagam lenni, és elmondani, hogy mi történt velem valójában. Nagyon fontos, hogy most végre elmondhattam az igazságot” – vallotta be a négyszeres olimpiai bajnok, akit a dokumentumfilmben egy ügyvéd figyelmeztet, hogy a leleplezés következtében esetleg elveszítheti brit állampolgárságát. Persze ebből nem lett semmi, sem az illegális bevándorlás, sem a „névrablás” miatt jogi következményektől nem kell tartania. A filmben elhangzik még egy fontos mondat a szájából:
)
Sajnos az igazi Mohamed Farah sorsáról semmit nem tudok. Remélem, hogy jól van.