„A halála után döbbentem rá, hogy apám mekkora focista volt” – Ma lenne 98 éves Zakariás, az Aranycsapat elfeledett sztárja
)
Pedig a legendás balfedezet kora kiemelkedő játékosa volt. 51 éve, 1971-ben, 47 évesen hunyt el, lánya, Ágnes csak akkor döbbent rá, milyen sikeres focista volt az apukája, amikor később elkezdett kutakodni utána.
Az inkább a védekezéssel megbízott fedezet 35-ször húzta magára a címeres mezt, tagja volt az 1953-ban Az évszázad mérkőzésén Anglia ellen 6:3-ra nyerő Aranycsapatnak is. Lánya azonban jó ideig nem sokat érzékelt a hírnévből.
– Nem volt ez téma otthon, én abban az évben születtem, apu pedig az 1954-es vb-döntő után már nem játszott a válogatottban. Minden édesapa dolgozott akkoriban, csak az enyém nem gyárban, az Aranycsapat labdarúgója volt – mondta Zakariás Ágnes. – Apám halála után döbbentem rá, milyen nagy focista volt valójában.
Kevés személyes emléke maradt édesapjáról.
– 1961-ben hat évre Guineába szerződött edzőnek, 1971-ben pedig meghalt. Kevés időt tölthettünk együtt – meséli.
(Ez is érdekelheti: Rebrov felesége kirúgatná Csercseszovot a Fraditól: Putyin miatt jött az üzenet)
Zakariás a legendás válogatott játékosai közül elsőként hunyt el, nagyon korán, mindössze 47 évesen, érelmeszesedés következtében. Furcsa, de az Aranycsapatból csak róla nem neveztek el pályát vagy stadiont.
)
A szocialista időkben, az elbukott vébédöntő után a politikai rendszer tudatosan háttérbe szorította a focistákat, nem engedte, hogy ünnepeljék őket a szurkolók. Zakariást is próbálták negatív színben feltüntetni, többek között a nyakába varrni a berni vb-döntős vereséget, felemlegetve, hogy utána soha többet nem szerepelhetett a válogatottban. De a lányát az is zavarta, hogy a balfedezetet a csapat „szürke eminenciásának” tartották.
– Egyszer ültünk egy eseményen Buzánszky Jenő bácsival, és hallgattuk, hogy így szürke eminenciás, úgy vízhordó. Jenő bácsi hozzám fordult, majd megkérdezte tőlem, mit szólok ehhez a sok szürkéhez. Mondtam neki, az a fontos, hogy apu az Aranycsapat legfontosabb meccsein mindig ott volt a pályán – tette hozzá.
A 98 éve született Zakariás az angolok elleni 6:3 után a budapesti 7-1-en is szerepelt, játszott az 1952-es helsinki olimpia jugoszlávok ellen 2-0-ra megnyert döntőjében. Tagja volt az Európa-kupát nyert válogatottnak és az 1954-ben a nyugat-németek ellen 3-2-re elvesztett berni vb-döntőn is játszott.
Lánya máig nagyon örül, amikor beszélnek róla, emlegetik.
– Büszkeséggel tölt el, hogy apu emlékének adóznak. Nemrég láttam a Puskás-musicalt, amelyben apunak is van egy kis szerepe. Megható volt a színpadon megszemélyesítve látni – mesélte Zakariás lánya.
(Ez is érdekelheti: Távol Európától: százmilliókat bukik a Fehérvár)
Afrikába vitte a focit
Zakariás játékosként az MTK-val nyert két bajnoki címet, első válogatott meccsét 1947-ben Albánia (3-0) ellen játszotta. A 3-2-re elvesztett berni vb-döntő után öt évvel kezdte edzői pályafutását, a Szigetszentmiklós irányítása után 1961-ben hat évre Guineába szerződött, ahol megalapozta a helyi labdarúgás fejlődését. Hazatérése után 1971-es haláláig az Erdért SE-nél vállalt edzői munkát.