„A legértelmetlenebb halál, amit valaha láttam” – Ma lenne 60 éves Kesjár Csaba, a legendás magyar autóversenyző
)
De sajnos csak 26 évet adott neki a sors. Tehetséges versenyző volt, a szakemberek szerint az első magyar Forma-1-es pilóta lehetett volna. Végül a Hungaroringen tesztelhette a Zakspeed autóját, így ő lett az első magyar pilóta, aki eljutott az autóversenyzők csúcsára.
1988. június 24-én, késő délután a hétvégi verseny előtt az utolsó edzését tartotta az NSZK Forma-3-as bajnokságának mezőnye. Kesjár Csaba a piros-fehér-zöldre festett (a felfestéshez ő maga ragaszkodott) Dallara-VW kocsijával több mint 200 kilométeres sebességgel az egyenesben akarta előzni a vezető Stefan Neubergert. A 26 éves magyar sportoló, aki két év óta vendégpilótája volt az NSZK Forma 3-as viadalának, elvesztette uralmát a kormány felett, s ahelyett, hogy lassítva fordult volna a kanyarba, teljes sebességgel, egyenesen száguldva elhagyta a pályát.
A pályát övező biztonsági palánkon szinte átfúródott. A mentők pillanatok alatt a helyszínre értek, de a roncsok közül már csak a súlyos koponyasérüléseket szenvedett Kesjár Csaba holttestét tudták kiemelni. Édesapja, aki maga is kiváló motorversenyző volt, így emlékezett a tragédiára.
„Minden versenyre elkísértem Csabát. Így ott voltam tegnap is a helyszínen. Remélem. megértik, milyen a lelkiállapotom, így egyelőre csak annyit tudok mondani, semmilyen időjárási körülmény nem zavarta az edzést. Szerdán újra az NSZK-ba utazom, s akkor talán már birtokomban lesz fiam autójának műszaki jegyzőkönyve, de véleményem szerint műszaki hiba okozhatta a tragédiát.”
Manfred Hahn, az NSZK Forma-3 Egyesület ügyvezetője a következőket mondta a baleset után
„Párás, fullasztó időben folyt az edzés a norrisringi pálya amúgy is kegyetlenül igénybe vesz a versenyzőket. Nem tudom tehát kizárni azt az eshetőséget, hogy Kesjár még az egyenesben eszméletét vesztette! Rettenetesen le vagyunk sújtva a halála miatt. A hetedik futamot töröltük a programból. A Forma-3 Egyesület teljes gárdája – versenyzők, konstruktőrök, szerelők – úgy döntöttünk, hogy Csaba temetésére Budapestre utazunk, hogy együtt róhassuk le a kegyeletünket az ígéretes pilóta és jó barát előtt…”
Nem sokkal később az ügyészségi vizsgálattal zárult le a baleset feltárása, de szemernyivel sem sikerült közelebb kerülni a megoldáshoz. Az ügyészség második, a legapróbb részletekre is kiterjedő műszaki vizsgálata megállapította, hogy a Forma—3-as autó tökéletes, versenyképes állapotban állt rajthoz az edzésen. A szakértők megerősítik az első, még szombaton, a baleset színhelyén megtartott műszaki vizsgálat eredményét. Azaz műszaki hiba nem okozhatta a magyar autóversenyző halálát. Ehhez még hozzátették, hogy a boncolás megállapította, Kesjár is megfelelő állapotban ült be a kocsijába.
Lothar Bendel, az akkori fotós, aki a tragédia előtt még tucatnyi képet készített Kesjárról, azt mondta: „A legértelmetlenebb halál, amit valaha láttam.” (forrás: Harle Tamás: Kesjár Csaba 60 - A teljes történet c. könyv)
Kesjár 1975-től, a gokarttal kezdte a pályafutását kétszer nyert felnőtt bajnokságot ebben a kategóriában, aztán a hegyi gyorsasági szakágra váltott, itt is kétszer lett a legjobb. A Formula Ford kategóriában 1986-ban osztrák bajnok volt. 1987-től 1988-ig a német Forma-3 bajnokságban versenyzett, 1987-ben a kilencedik helyen végzett. A szakemberek tervei szerint ő lett volna az első magyar versenyző, aki a Formula–1-ben szerepelt volna. Az 1987-es Magyar Nagydíj hétvégéjén tesztelhette a Zakspeed csapat autóját, így ő lett az első magyar, aki F1-es autót vezetett.
Kesjár Csabát 1988. július 19-én, a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.
(Cikkünk az ADT Arcanum adatbázis segítségével készült)