A pekingi téli olimpián is nüanszokon múlnak majd a sikerek: csúcstechnikával gyorsulnak a Liu testvérek
)
A férfiváltóval négy éve, Pjongcsangban aranyérmet szerzett, egyaránt világ- és Európa-bajnok Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang, illetve társaik győzelmeiért a háttérben is komoly munka zajlik. A gyorskorcsolya-technikusok időt, energiát nem kímélve dolgoznak azon, hogy a versenyzők a jégen kulcsfontosságú századmásodperceket nyerhessenek. Hasonlóan ugyanis a Forma –1-hez, ahol az abroncsválasztás futamokról, vb-címekről dönthet, úgy ebben a sportágban is nüanszokon múlik a siker. Elsősorban a korcsolyák pengéjének a beállításain.
– A pengének a hajlítása, az íve segít abban, hogy a rendkívül éles kanyarokat be lehessen venni. Ennek a beállítása egy nagyon pepecselős munka, a mérnökök, technikusok tized-, századmilliméterekre pontosan mérik ki. A jég mindenhol egy picit más, van, ahol mondjuk keményebb, így mindenhol állítgatni kell a pengéket, hiszen rengeteg múlik rajta, hogy a versenyző kényelmesen érezze magát rajtuk – magyarázta lapunknak a férfiváltóval Pjongcsangban aranyérmet szerzett korábbi kiválóság, Knoch Viktor.

Az egykor román színekben versenyző Imre Emil azoknak a gyorskorcsolya-technikusoknak az egyike, akik a háttérben tevékenykedve kulcsszerepet játszanak a sikerekben.
– Nincs két egyforma korcsolya. Karbonból vannak, pontosan a sportolók lábához igazítva készítik mindegyiket. A penge nem középen található rajtuk, hanem a szélükön, így kanyarban még jobban be tudnak dőlni a versenyzők. Az alumíniumból készült penge és az acél vagy titán csúszóél domború és hajlított. A versenyeken a futamok után csavarozok és élezek. Erre olykor csak két-három perc jut a nagyobb viadalokon – mondta korábban lapunknak a szakember, aki a versenyekre öt nagy bőrönddel jár, egy katonai gépfegyvertáskában lapulnak például a pengék.
– Kísérletezünk, hogy századmásodperceket nyerjünk, amelyek jobb helyezéseket jelenthetnek. Két közel egyforma tudású sportoló esetén a jobb pengebeállítás döntő lehet.
(Ez is érdekelheti: Kulacs, papucs, nemszemüveg: íme, a magyar olimpikonok 41 darabos pekingi felszerelése – Közel egymillió a csomag értéke)
Liu Shaoang elutazott
Kedden este, szűk egy héttel a társak után a koronavírus-fertőzésen átesett Liu Shaoang is elutazhatott Pekingbe, ahol szombaton már jégre léphet egyéniben 1000 méteren, illetve a vegyes váltóval.
– Minden nagyobb verseny előtt kell egy kis „tragédia”, ennek kapcsán sorolhatnám az eseteket, hiszen hol a derekam fájt, hol mentálisan jött egy malőr, hol a világbajnokságot felvezető verseny nem sikerült. Ha ezeken túl vagyunk, jöhet a csoda! – mondta a Nemzeti Sportnak indulása előtt optimistán Shaoang.