Amerikában született és élt a gyorskorcsolyázó: Krueger nem beszél magyarul, de nekünk nyerne aranyat – videó
)
Az amerikai születésű rövidpályás gyorskorcsolyázó, Krueger John-Henry bő három éve versenyez hazánk színeiben, a pénteken induló pekingi téli olimpián pedig Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang mellett tőle várható elsősorban, hogy érmet szerezzen. Erre minden esélye megvan, hiszen 2018-ban, Pjongcsangban – amikor a férfiváltónk hazánk első diadalát aratta a téli játékokon – a pittsburghi fiatalember egyéniben 1000 méteren állhatott a dobogóra másodikként.
A 26 éves sportoló most a Liu testvérek oldalán, a férfiváltónkkal szállhat harcba a címvédésért, valamint mindhárom egyéni távon (500, 1000, 1500 méter) indul.
– Az évek során áthelyeztem a hangsúlyt a rövidebb távokra, a váltó mellett egyéniben ezúttal is az 500 és az 1000 méteres versenyekre összpontosítok leginkább – mondta lapunknak az FTC korisa. – Ha nyugodtan tudok versenyezni, a stratégiára koncentrálok, minden adott, hogy ismét dobogóra állhassak. Az elmúlt évben az Európa-bajnokságon és a legutóbbi világkupa-állomáson is szereztem egyéni érmet, szóval csak rajtam múlik. Ami viszont tényleg nagyszerű lenne, ha mondjuk a Liu testvérekkel hárman állhatnánk a dobogón valamelyik egyéni számban.
)
John-Henry 2018 óta edz nálunk, bátyját, a korábban szintén magyar válogatott Cole-t követte hazánkba – a jobb körülmények miatt döntöttek a váltás mellett. Vannak egyébként magyar felmenőik is, az anyai dédszüleik Magyarországon születtek.
– Itt magasabb színvonalúak az edzések, ami elsősorban a Liu testvérek jelenlétének köszönhető. Magyarországon nagyon komoly hangsúlyt fektetnek az olimpiai csapat felkészülésére. Az biztos, hogy a szövetség és a válogatott a lehető legjobb feltételeket biztosítja ahhoz, hogy sikeres legyek.
A sportoló remekül érzi magát Budapesten, a nyelvünket azonban neki sem könnyű elsajátítani.
– Nagyon keveset beszélek magyarul. A szponzorom segített magántanárt találni, a bátyámmal is ő foglalkozott. Nem vagyok elégedett azzal, ahogy állok, de folytatom, próbálkozom, amíg itt vagyok – árulta el. – Új nyelvet tanulni sosem könnyű az edzések mellett, úgyhogy lassan kell haladnom. Ám hosszú ideig szeretnék még magyar színekben versenyezni, meglátjuk idővel, hogy alakul. A csapatnál a kommunikáció jelentős részben angolul zajlik egyébként az edzői stáb miatt is, nagyjából ötven-ötven százalékban hallani magyar és angol szavakat.
(Ez is érdekelheti: A pekingi téli olimpián is nüanszokon múlnak majd a sikerek: csúcstechnikával gyorsulnak a Liu testvérek)
Otthonra talált
Krueger John-Henry arról is beszélt lapunknak, mennyiben más Magyarországon az élete, mint a tengerentúlon volt.
– Amerikaiként hozzá vagy szokva, hogy az élelmiszerboltok hatalmasak valami oknál fogva. Talán nagyobb a választék odahaza, de őrült nagy különbség nincs. Ami pozitív, hogy a közösségi közlekedés nagyon jó Budapesten, én is gyakran használom. Összességében azért nem annyira más számomra itt az élet – mondta a koris.