Az akadémia meghiúsult, de így is menő Hosszú úszósulija

Hosszú Katinka még mindig fájlalja, hogy elsöpörték nagyratörő tervét, az úszóakadémiája megvalósítását, ám már előre tekint, és minden erejével a saját úszóiskolájának, az Iron Swimnek a sikeres működtetésén dolgozik.

Mi lehet Hosszú Katinka titka? Hogyan volt képes végigverni a világot? Sokan próbálták már megfejteni, miként tudta éveken át uralni az úszást, nyerni három olimpiai aranyérmet, nagy világversenyekről elhozni 97 medált, de a titkot persze csak ő tudja. Kellett a tehetsége, az az elképesztő mennyiségű munka, amit elvégzett és persze a szakmai tudás. Amit most, miközben az anyaság boldogságát éli át, az általa vezetett klubjában-úszóiskolájában, az Iron Swimben ad át másoknak, akik közül egyszer majd talán egy újabb nagy bajnok felcseperedik. 

Két hónapja Katinka jelentette be a rossz hírt, hogy nem valósul meg dédelgetett álma. 

„Sajnálatos módon úgy látszik, a sportban az egyéni érdekek még mindig megelőzhetik a szakmai érdekeket. Így nem kaptam meg a lehetőséget, hogy az Úszóakadémiámat elkezdhessem” – írta posztjában a Facebookon, nem is titkolva csalódottságát. – „Bár az összetett nagy projektem egyelőre nem jön össze, immáron az említett akadémiai anyagot is felhasználva az Iron Swimben továbbra is szeretettel várjuk azokat, akiknek a legfontosabb, hogy a képzés nem a sportpolitika, nem a klub, hanem a versenyző érdekeit és a sport szeretetét tartsa szem előtt. Csakis ilyen értékekre alapuló rendszerben tudom saját megszületendő gyermekemet is elképzelni.” 

Nos, azóta a baba világra jött, édesanyja augusztus 6-án közölte rajongóival az örömhírt. Ám ez a csodálatos pillanat, majd a törődés a picivel nem járhatott azzal, hogy az úszóiskolában a szakmai munka hátrányt szenvedjen. Mert ami ott zajlik, az minden, csak nem szokványos, átlagos. Az Iron Swim Budapesten a Duna Arénában és Szentendrén a V8 Uszodában működik, és a szakmai stáb tájékoztatása szerint közel 6000 (!) regisztrált tagja van. Ebből 120-an versenyzők, sze­nior úszók, valamint vízilabdázók. A többiek a tudásuknak megfelelő csoportokba rendeződve kapnak úszásoktatást. A versenyzőkkel két edző foglalkozik, a pólósokat szintén két szakember koordinálja, az oktatás esetében pedig a jelenlegi létszám kisegítő trénerekkel együtt tíz fő. Valamennyi szakember idegen nyelven is beszél – ami azért idehaza sajnos nem éppen szokványos. 

Ahogyan az sem mondható átlagosnak, ahogyan a klubot fenntartják. Az Iron Swim semmilyen állami segítséget nem kap, évi 9 millió forint taotámogatásban részesül, amit a vízilabdázók versenyeztetése fel is emészt. A további működést, működtetést a tagdíjakból, illetve saját zsebből fizeti Hosszú. Ennek ellenére a klubranglistán 2022-ben a közel 150 tagegyesület közül a 11. helyezést érte el az úszóiskola. A legfigyelemreméltóbb eredményeket színeiben az ifjúsági vb-aranyérmes, ifjúsági Eb-arany- és -ezüstérmes, valamint négyszeres Gymnaziade-győztes Komoróczy Lora szolgáltatta eddig, de a többi versenyző eredményei is rendkívüliek. Az országos bajnokságokon a cápa-, a gyermek-, a serdülő-, az ifi- és a felnőtt-korosztályt nézve 30 arany-, 9 ezüst- és 10 bronzérem a mérleg. 

És bár most Katinka legtöbb gondolata a kislánya körül forog, azért az úszás továbbra is az élete része maradt. Nem csoda, hiszen az ember az álmait nem adja fel egykönnyen, hát még ő. Szakmai­lag minden tudásával támogatta az egyesület mindennapjait. Irányított, közreműködött a szakemberek kiválasztásában, nemzetközi szakmai anyagokkal, saját ismereteivel vette ki a részét a munkából. Szüléséig a jelenléte természetes volt az uszodában, akár az edzéseken, akár az oktatásokon vagy akár a nyári táborokon. Úgy tudjuk, Hosszú még nem tett le arról, hogy ha nagyobb lesz a kislánya, a versenyzéshez is visszatér, ám elsősorban már a jövő nemzedékének szeretné átadni a tudását, ezért is sajnálja, hogy az akadémiai tervét elsöpörték. 

„Katinka megreformálta a felkészülés módszerét, modernizálta az edzéselméletet a folyamatos versennyel való felkészüléssel, melyet egyre többen alkalmaznak. Szakmai vízió és a folyamatos továbbfejlesztés területén az elképzelései egyedülállóak. Mivel tapasztalata, tudása, személyisége, példamutatása állt volna a működés fókuszában, többet adott volna bármi más elképzelésnél. Ezt egészítette volna ki nemzetközi kapcsolatrendszere, azon szakemberek csapata, akik tisztelik, ismerik, elismerik ezt a tudást. Nem beszélve Katinka pszichológus végzettségéről, amit a sportban is hasznosít. Karrierjében is a saját maga által kifejlesztett teljesítmény pszichológiai eszközt használta” – írta megkeresésünkre az úszónő klubja. 

Ebből is látszik, hogy még mindig mennyire fájó pont Hosszúéknak az akadémia meghiúsulása... Ő az első versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó-számban (200 m, 400 m, rövid pályán: 100 m, 200 m, 400 m), vagyis hozzáértését aligha lehet kétségbe vonni... 

„Katinka nem a múlt, ő jelenkori példakép. Akadémiája kollégiumi formában biztosította volna azt az egységes rendszert, amellyel szülő-sportoló-egyesület háromszögében mindenki csak nyerhetett volna. Most úgy néz ki, Katinka elképzeléseit, anyagát mások akarják megvalósítani, az egyéni érdekeket tartva szem előtt” – tette hozzá az Iron Swim, amelynél állításuk szerint továbbra is az úszók és a karriergondozás áll a fókuszban.

Ezt olvasta már?