Dagad a botrány a Magyar Tenisz Szövetségben: elárulta egy anyuka, hogyan készültek a hamis Covid-tesztek

Lázár János a tenisz szövetség elnöke nem tűri a trükközést/ Fotó: MTI - Illyés Tibor
Budapest – Dagad a Covid-botrány a Magyar Tenisz Szövetségben (MTSZ).

Csütörtökön derült ki, hogy ipari szinten hamisították a negatív PCR-tesztről szóló igazolásokat a felnőtt és utánpótláskorú játékosoknak a különféle külföldi utazásokhoz. A válogatott koordinátora, Marosi Katalin intézte az ügymenetet. Az eljárás egyszerű volt: csupán el kellett küldeni az érintett versenyző személyes adatait, s postafordultával már jött is a szövetség orvosától e-mailben a hamis lelet az MTSZ-hez.

„Egy európai versenyhez szükség van PCR-tesztre a gyerekek számára, ezt most úgy tudjuk megoldani, hogy átkülditek nekem a következő adatokat és az orvosunk kiállítja a leletet, a tesztet megússzák a gyerekek” – írta a szülőknek a hivatalos levélben Marosi.

A lebukást viszont nem tudták megúszni az elkövetők, a szövetség pénteken gyorsított eljárásban döntött: azonnali hatállyal megszüntette Marosi Katalin munkaviszonyát. A fegyelmi bizottság fegyelmi eljárást folytat a szervezet alkalmazásában álló hat szövetségi edzővel, az MTSZ főtitkárával, a sportigazgatójával, valamint az érintett Covid-tesztek elvégzéséért felelős orvossal szemben. A sportigazgató, Sávolt Attila munkaviszonyát a vizsgálatok befejezéséig felfüggesztették. Ezenkívül a szövetség elnöke, Lázár János úgy döntött, ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz a rendőrségen.

A sportigazgató Sávolt Attila felelősségét is vizsgálják a szövetségben / Fotó: Pozsonyi Zita

– Igazából egyszerű volt a folyamat, mi beküldtük a kért adatokat, s innentől nem is kellett foglalkozni a teszteléssel – mondta lapunknak egy, a neve elhallgatását kérő egyik szülő. – Bevallom, még örültünk is neki, hogy nem nekünk kell ezzel bíbelődni, s nem a családi kasszát terheli a tesztelés költsége. Beszéltük is szülőkkel, milyen jó fej a szövetség, hogy ezt átvállalja. A PCR-tesztek eredményeit mi és a gyerekeke nem kapták meg, azt a szövetségi kapitányok vitték magukkal, s mutatták be a határon vagy a reptéren. Úgy tudom, a felnőtt sportolók ezzel szemben megkapták a hamis teszteredményeket, s állítólag többen ezzel utaztak a versenyekre.

Információnk szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma - több más sportszövetség mellett - tavaly 271 millió forintot adott az MTSZ-nek is a koronavírus elleni küzdelemre, hogy ebből kompenzálják a hozzá tartozó egyesületek kárát, amely a világjárvány miatt érte őket. Éppen ezért különösen kínosa sportág számára, hogy miközben segítséget kapott, egyesek hamis PCR-tesztekkel küldték külföldre a teniszezőket.

Lázár János közösségi oldalán egy mondattal és a Blikk cikkével reagált az ügyre:

"A járványügyi szabályok mindenkire vonatkoznak" - írta.

Közzétette: Facebook

A munkahelyéről is kirúghatják az orvost

A Semmelweis Egyetem rektora, Merkely Béla azonnali hatósági eljárást kezdeményezett és belső eljárást indított, miután kiderült, hogy az intézmény nevében több esetben is hamis negatív PCR-leletet állítottak ki a Magyar Tenisz Szövetség tagjainak, versenyzőinek. Az intézmény felfüggesztette a leleteken szereplő orvost a munkavégzés alól és visszavonta azt az engedélyt is, amely alapján az MTSZ keretorvosaként dolgozhatott.