Debrecenből jár Vasas-meccsre a megvakult szurkoló

Papp László Debrecenben él, és szenvedélyes Vasas-drukker. Olykor ül a lelátón vagy a televízió képernyője előtt, és maga elé képzeli, hogyan is született a gól. Merthogy nem lát. Egy súlyos, gyógyíthatatlan genetikai betegség következtében vakult meg 2017-ben. Az 51 esztendős férfi azóta is megpróbál teljes életet élni, ám a sors újra és újra próbára teszi…

Forró nyári nap volt, amikor Papp László negyedszer ment neki egy vendégnek. „Bocsánat” – mondta. Aztán ahogy vitte ki az ételt, majdnem az asztal mellé tette a gőzölgő levest. A főnöke a nagyerdei szálloda éttermében fejcsóválva mondta neki, hogy ez így nem mehet tovább. Menjen el orvoshoz, mert gond van a látásával. Az akkor 32 esztendős fiatalember boldog párkapcsolatban élt, biztos állása volt felszolgálóként, s úgy érezte: kerek, már-már tökéletes az élete. Aztán ott a szemklinikán egyik pillanatról a másikra megváltozott minden...

– Viszonylag gyorsan zajlottak az események – mesélte a Blikknek László. – Az első tünetek nyáron jelentkeztek, decemberben aztán azt mondta nekem az orvos: „Uram, készüljön fel rá, hogy elveszíti a szeme világát!” Aztán valóban elveszítettem mindent. Előbb a munkámat, majd a páromat. Táppénzre kerültem, rokkantsági nyugdíjat kaptam és egyedül maradtam. Már fehér bottal jártam, a látásom folyamatosan romlott, amikor 2017-ben minden elsötétült körülöttem végleg. Sokszor éreztem úgy, hogy ennek az életnek így már nincs semmi értelme, de az életösztön min­dennél erősebb volt. Pszichológusoz jártam, és megpróbáltam elfogadni, hogy innentől kezdve teljesen kiszolgáltatott leszek. Egyvalamihez ragaszkodtam a korábbi életemből: a Vasashoz.

Képzeljék el, hogy milyen lehet ott ülni a lelátón, hallgatni a közönség moraját, hallani, ahogy azt kiabálják: góóól! S közben nem látni semmit. Papp László olykor segítséggel eljutott a debreceni vasútállomásig, felült a vonatra, és a Nyugati pályaudvaron már vártak rá. Aztán vitték a Fáy utcába, hogy a helyszínen szurkoljon kedvenc csapatának. Ott volt az új stadion megnyitóján Angyalföldön, és elképzelte, milyen is lehet.

– Az emberek alapjában rendesek és segítőkészek, néha már túlságosan is. Megesik, hogy állok az út szélén, kéretlenül belém karolnak, és át akarnak vinni a túloldalra. Én pedig nem győzök tiltakozni. Persze nem sokszor mozdulok ki itthonról. 96 ezer forint jár nekem havonta, ebből negyvenet elvisz a lakáshitel, a többit megpróbálom beosztani, hogy jusson ételre, italra – magyarázta a nehéz sorsú drukker. – A szüleim és az öcsém gyakorlatilag megszakították velem a kapcsolatot tíz évvel ezelőtt, az okát azóta sem tudom. Egyedül élek, és tévézem, úgy hogy ülök előtte, és hallgatom. Cikkeket is „olvasok” hangfelolvasó segítségével. A rockzene és a Vasas iránti rajongás tart életben, bár kedvenc csapatom újra és újra fájdalmat okoz. Olykor segítséggel eljutok egy-egy koncertre, a Vasas futball- vagy vízilabdameccsére. Debreceni ismerőseim többször is felajánlották, hogy kivisznek a Nagyerdei Stadionba, a Loki találkozójára, én meg mindig azt mondom: mit keresnék ott Vasas-drukkerként? Jó lenne egy modern mobiltelefon, az sokat segítene az életemen, jó lenne letudni ezt a hitelt, hogy azért több pénz maradjon ételre, italra, bármire. De nincs segítség. Egyedül kell megvívnom évek óta a magam csatáját a túlélésért.

Ezt olvasta már?