Atlétikai rejtélyek: mire adtak havi 900 ezres fizetést, miért az igazgató fiának cége kapott 360 milliót?

Elég zűrösnek tűnnek az atlétikai szövetség pénzügyei. Lehet, csak amiatt, mert nem teszik átláthatóvá. Laptársunk most tett egy próbát, hogy képet kapjunk a pénzköltésekről. Fogalmazzunk úgy, hogy ez – nem az ő hibájukból – csak felemásan sikerült.

A Telex remek oknyomozó cikkéből kiderül, hogy a Zsivótzky Gyula programra az államtól kapott 2,7 milliárd elköltését a Magyar Atlétikai Szövetség „magánügyként” próbálta kezelni, csak miután a kolléga a bíróságon közérdekű adatigénylést nyújtott be, kapták meg a dokumentációt – hiányosan.

Közbevetésül: a magyar sportszövetségek szinte mindegyike szinte kizárólag közpénzeket költ. A vezetők mégsem értik, vagy ha értik, nem érdekli őket, hogy a közpénzek elköltéséről kötelesek beszámolni a „köznek”, hiszen az ő milliárdjaikból gazdálkodnak jól vagy rosszul.

No, de akkor nézzük a cikk néhány tényállítását!

Például eléggé különös, hogy valaki 2020-ban kap 38 hónapra – azaz a világbajnokság után is még élő – szerződést, havi 900 ezer forintért. A kiperelt dokumentumból nem derül ki, hogy mire vette fel ezt a fizetést. Egyébként ez az összeg több mint kétszerese annak, amit a legjobb atléták kaptak ugyanebből a programból…

360 millióból évi kettő (összesen négy) verseny támogatására is futotta. Ezek szervezésével a Track and Race Kft.-t bízták meg. Ennek Deutsch Balázs az ügyvezetője, aki annak a Deutsch Péternek a fia, aki ebben az időben a világbajnokságot szervező cég vezérigazgatója volt, ráadásul egy másik cégen keresztül résztulajdonos is. Ez azért mindenképpen összeférhetetlennek látszik…

Arról már a Sportál is írt, hogy Deutsch Péter leváltása – ahogy ő fagalmaz: közös megegyezéssel távozása – előtti napon még kötött egy 260 milliós szerződést versenybírói képzésére. Ebben az ügyben még jelenleg is folyik a nyomozás.

Kérdés még az is, mennyire hasznosultak ezek a pénzek. Mennyire fejlődött a magyar atlétika?

A mai (szeptember 20., péntek) közgyűlésen szinte biztosan újraválasztott szakági elnök, Gyulai Miklós a jelenlegi utánpótlásra tekintettel rózsásnak látja a távolabbi jövőt, a közeli jövővel, konkrétan a 2025-ös világbajnoksággal kapcsolatban azonos különös nyilatkozatot tett a minap a Nemzeti Sportban:

Háromévnyi erőltetett menet van mögöttünk, lemerültek az akkumulátorok, ezeket muszáj valamikor feltölteni. Sokaknak azt javasolnám, engedjék el a jövő évet...

Ez is atlétikai