Újabb doppingbotrány a teniszben

Nick Kyrgios védelmébe vette honfitársát. (Fotó: Getty Images)
Nick Kyrgios is kifejtette véleményét a rossz és igazságtalan rendszer ellen.

Az ausztrál Max Purcell 18 hónapos eltiltást kapott doppingvétség miatt – jelentette be a Nemzetközi Tenisz Integritási Ügynökség (ITIA). A párosban kétszeres Grand Slam-bajnok teniszező elismerte, hogy megszegte a szabályokat tiltott módszer alkalmazásával, azaz tizenkét órán belül több mint száz milliliter intravénás vitamininfúziót kapott, de tiltott szer használatát nem mutatta ki a vizsgálat. Hasonlóért 2023 decemberében már kapott ideiglenes eltiltást, a jelenlegi büntetése – beleértve a már letöltött időszakot – 2026. június 11-ig tart.

Nyilatkozatában Purcell hangsúlyozta, a klinika orvosi személyzetének jelezte, hogy profi sportoló, és az infúzió nem haladhatja meg a megengedett mennyiséget. Ennek ellenére szabálysértés történt, amit az ITIA az antidopping szabályok szélesebb körű értelmezésének példájaként jellemzett, amely nemcsak a tiltott szerek jelenlétét, hanem a tiltott módszerek alkalmazását is magában foglalja.

Max Purcell tizennyolc hónapos eltiltást kapott. (Fotó: Getty Images)

Az eltiltás ideje alatt Purcellnek tilos játszania, edzenie és részt vennie bármilyen ITIA által szervezett teniszversenyen, valamint elveszíti a szabálysértés és az első negatív doppingminta között szerzett összes ranglistapontját és pénzdíját.

Nick Kyrgios védelmébe vett honfitársát

A döntés heves reakciókat váltott ki a teniszvilágban, különösen az ausztrál teniszezők körében. A leghangosabban Nick Kyrgios kritizálta a rendszert a közösségi médiában.

Őszintén, mekkora baromság ez a Purcell-büntetés? Vitaminok? Ezt hogy lehet igazolni? Vagy végre beismerhetjük, hogy az egész rendszer el van cseszve?

– írta az ugyancsak ausztrál teniszező az X-en.

Kyrgios korábban is bírálta az antidopping szabályokat, különösen Jannik Sinner és Iga Swiątek esetei után, akik enyhébb büntetést kaptak, vagy felmentették őket a vádak alól.

Mindkét világelső doppingbotrányba keveredett. Ez szörnyű. A sportágunk emiatt borzalmasan néz ki. A tenisz integritása megkérdőjeleződött. Sinner több ezer eurót fizet havonta a stábjának, és most azt kell hinnünk, hogy senki sem tudott a tiltott szer használatáról?

Bejegyzéseiben a büntetések aránytalanságát és az antidopping szabályok problematikus alkalmazását emelte ki. Emlékeztetett arra, hogy egyes játékosok súlyosabb vétségekért rövidebb vagy felfüggesztett büntetést kaptak, míg Purcell – véleménye szerint – igazságtalanul szigorú büntetést kapott a vitamin-túladagolás miatt, pedig nem volt rossz szándék vagy doppingolási kísérlet.

Az ITIA közölte, hogy az antidopping szabályok célja az egyenlő versenyfeltételek biztosítása minden sportoló számára, és minden esetet alaposan kivizsgálnak a rendelkezésre álló információk és bizonyítékok alapján. Karen Moorhouse, az ITIA ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, ez az eset az antidopping szabályok széles körű érvényesülését, és a sport érdekében a folyamatos ellenőrzés szükségességét mutatja.

Jannik Sinner kétszer adott pozitív doppingmintát

Emlékeztetőül: Jannik Sinnert korábban felmentették a doppingvádak alól, miután tavaly kétszer is pozitív doppingmintát adott. A vérében alacsony, de még mindig tiltott mennyiségű klostebolt, az izomépítésre gyakran használt szteroidot találtak. Nyolc nappal később vett második mintája is pozitív lett. Automatikusan eltiltották, de sikeresen fellebbezett, és folytathatta a játékot. Kiderült ugyanis, hogy Sinner vérét véletlenül szennyezte be fizioterapeutája, Giacomo Naldi. A vizsgálat szerint Naldinak volt egy vágása a kezén, amelyet patikában vásárolt sprével kezelt. Ezek a sprék gyakran tartalmaznak kis mennyiségű klostebolt. Naldi a szteroidos kezével kezelte Sinnert, és így állítólag beszennyezte őt.

Az olasz teniszező előbb megnyerte az Australian Opent, majd megkezdte letölteni büntetését. (Fotó: Getty Images)

A világelső teniszező a januári Australian Open megnyerése után megegyezett a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséggel (WADA), és három hónapos eltiltást kapott. Bár a WADA eredetileg 12–24 hónapos eltiltást kért, a két fél végül jóval rövidebb büntetésben állapodott meg.

Ezt olvasta már?