Nettó havi 6.3 milliót kap 46 évesen, pedig olimpiai bajnokot sem nevelt – visszásságok az edzői életjáradékoknál
)
Mielőtt még bármit is leírnánk ebben a témában, muszáj tisztázni: a cikkben megemlített szakembereket NEM BÍRÁLJUK, kritikánk legfeljebb a rendszernek szól.
Tavaly a sportállamtitkárságtól közérdekű adatigénylés nyomán megkaptuk a jelenleg olimpiai (paralimpiai, sakkolimpiai, siketlimpiai, Barátság Versenyes) járadékot kapó edzők nem rövid listáját. A teljes összeg HAVI NETTÓ 288 273 142 forint, de mivel a járadék a mindenkori bruttó alapbérhez van rögzítve, ehhez – és a továbbiakban minden közölt összeghez – nagyjából 10%-ot HOZZÁ KELL ADNI (végleges adatok még nnem érhetők el a növekedés mértékéről), vagyis az összes kifizetés 2025-ben már egészen biztosan 300 millió forint fölött van havonta.
A lista első helyén egy mindenki által ismert és elismert edzőzseni, Fábiánné Rozsnyói Katalin szerepel. Ő 5 olimpiai arany, 9 ezüst és 1 bronz után tavaly havi nettó 6 951 380 forintot kapott, vagyis ez idén már 7,5 millió fölött lesz – ugyanis a járadék összegének nincs felső határa!
)
Második helyen Feczer Viktor következik, akinek a nevét nyilván sokkal kevesebben ismerik, ő kerekes székes vívókkal foglalkozik. Bár egyetlen paralimpiai bajnoka sincs, de 11 ezüst és 7 bronzérmes után így is már 2024-ben 6 303 370 forintot keresett. Mivel mindenki Kati nénije (így hívják Fábiánnét a kajaksportágon belül) már nyugdíjba vonult, és elmúlt nyolcvan, vele ellentétben pedig Feczer Viktor csak 46, mondhatni, ereje teljében van, sok-sok paralimpián lehet még eredményes tanítványa, így nagyjából garantálható, hogy 2028-ban, a Los Angeles-i olimpia után már ő lesz ezen a listán a rangelső.
)
A harmadik helyezett egy újabb kajakedző, nevezetesen az a Csipes Ferenc, aki aktív sztártrénerként is alighanem tisztességes fizetést kap (félreértés ne essék, ez nem rosszallás – éppen ellenkezőleg! –, csak ténymegállapítás), jár neki 1 arany-, 2 ezüst- és 1 bronzérem után sportolóként is egy jelentős summa, edzőként pedig (3 első, 5 második, 4 harmadik hely után) havi 5 007 350 forint – tavalyi árfolyamon.
De akkor nézzük néhány furcsaságot!
A magyar vízilabda történetének legendás edzője, a csapatot három olimpiai aranyi vezető Kemény Dénes neve mellett 1 767 300 forint áll. Tudják kicsoda Zalka László? Nem? Akkor segítünk: ő is pólóedző, akinek siketlimpiai sikerekért (három arany, egy ezüst) havonta 2 179 670 üti a markát. És az megvan, hogy ki Gábor Antal Áron? Nincs? Ő is egy siketpólóedző, 2-2 aranyért és ezüstért neki 2 002 940 az apanázsa. Persze a négy érem több, mint a három, de a mezőny ezeken a speciális játékokon jóval kisebb és gyengébb. Egyébként ugyanez, vonatkozik a paralimpiára (sőt!), ahol a fogyatékosság mértékétől függően több kategóriában rendeznek versenyeket. Míg az épek vívóversenyében Párizsban a férfi kardcsapatunk a hat ezüst egyikét szerezte meg, addig a paráknál a női tőrözőink 16 ezüstből szerezték meg az egyiket.
)
Jelentős különbségek
Akaraterejük, vitalitásuk és pályákon/medencékben mutatott teljesítményük miatt is felnézünk a parasportolókra. Ez a néhány sor pusztán arról szól, hogy az ő versenyeiken mennyivel kisebb a konkurencia.
Ennek illusztrálására csak két adat:
Tavaly Párizsban az olimpián 10 714 sportoló harcolt 329 aranyéremért, azaz számonként átlagban 32-33-an
Ugyancsak a francia fővárosban 4463 paralimpikon 549 aranyért küzdött meg, azaz számonként átlagban alig több mint nyolcan
Egy konkrét példa:
A Férfi 100 méteres gyorsúszásban Németh Nándi 79 induló közül lett negyedik. A parások S4-es kategóriájában összesen 12-en léptek rajtkőre.
Arra most nem tudunk adatot citálni, hogy ki milyen kvalifikációs versenyeken keresztül, milyen nevezési szintekhez, milyen hazai konkurenciát maga mögé utasítva tudott kijutni Párizsba, de úgy a különbség még nyilván sokkal nagyobb.
Más. Mészáros András öt siket sakkolimpiai éremben volt benne, ezért az ő havi juttatása 1 885 120 forint volt 2024-ben. (UPDATE: Mészáros András azt jelezte a cikk nyomán, hogy a megadott számok nem stimmelnek, észrevételét továbbítottuk az adatokat szolgáltató sportállamtitkárságnak!) Ez több mint Portisch Ferencé (1 708 390, ő a korábbi kiválóság, Portisch Lajos öccse), aki a hagyományos sakkolimpiákon egy arany-, két ezüst- és egy bronzéremnek volt részese. Hogy érzékeltessük a különbséget: a legutóbbi siket sakkolimpián 12 ország csapata állt rajthoz, a 2024 budapesti sakkolimpia nyílt kategóriájába meg több mint 15-ször ennyi: 189.
)
Vagy egy másik anomália: a sydney-i olimpián ezüstérmes női kézilabda-válogatott kapitányának, Mocsai Lajosnak ezért a párját ritkító sikerért (a vesztes döntő emlékére boruljon jótékony homály!), 412 370 forint a jussa, ugyanannyi, mint bármely klubedző kollégájának, akinek egy játékosa szerepelt a keretben. Ha meg több...
Végül még egy utolsó példa. Evezésben soha nem voltunk nagyhatalom, az 1983-as és 1985-ös világbajnokságon éremközelben sem volt versenyzőnk. A Los Angeles-i, bojkottált olimpia pótló úgynevezett Barátság Versenyen 1984-ben viszont négy bronzérmet is nyertünk, Melis Zoltánnak ezért jár havi 1 178 211 forint.
Tájékoztatásul leközöljük a teljes listát, érdemes végigbogarászni, találni még benne sok furcsaságot!



















