35 éve nyerte első olimpia aranyát

Egerszegi Krisztina: „Úgy vetkőztem le, hogy na, én most nyerek!” – videóval

Éppen ma 35 éve kiabálta bele a világba az éterbe a női 200 hát negyedik hosszának elején Vitray Tamás: „Gyere, Egérke, gyere, kicsi lány!” És nem is hiába biztatta, Egerszegi Krisztina alig 14 évesen megnyerte első olimpia aranyát.

A szakmában már régóta tudták, hogy páratlan tehetség dolgozik Kiss László keze alatt (előtte Kiss Miklós és Turi György foglalkozott vele), de a szélesebb közvélemény csak az 1987-es strasbourgi felnőtt Európa-bajnokságon találkozhatott a nevével, ahol 13 évesen és 7 naposan negyedik lett 200 háton. Mivel a győztes keletnémet Cornelia Sirchtől több mint három másodperccel elmaradt, barokkos túlzás lenne azt állítani, hogy a magyar szurkolók a szöuli olimpiára aranyesélyesként számoltak volna vele.

Odakint, ahogy az Eb-n is, előbb a 100 hátat rendezték meg, s az már elég biztató volt, hogy a kontinensverseny ötödik helyét itt úgy váltotta másodikra, hogy csak az olimpia legeredményesebb sportolója, Kristin Otto tudta megelőzni.

„Jó esetben negyedik helyet vártam tőle, egészen kedvező körülmények között harmadikat. És erre ez a csöppnyi lány minden várakozást felülmúlt. Hatalmas jövő előtt áll. Rövidesen az élre kerül – mondott látnoki szavakat Kiss László.

A „rövidesen” mindössze három napot jelentett, ugyanis Krisztina a 200 háton már nem talált legyőzőre. Sem a saját előfutamban, sem a döntőben. Igaz „csak” a második helyen jutott a fináléba, ahol a két német óriás, Cornelia Sirch és Kathrin Zimmermann mellett úszhatott. A rajtnál meg a fordulóknál, lévén kisebb és gyengébb fizikumú, mindig teret vesztett, de mivel az utolsó hossz előtt fél testhossznyi előnye volt, ezt már egy pillanatra sem veszítette el. Sőt folyamatosan növelve előnyét 2:09.29-es olimpiai és Európa-csúccsal győzött, majd másfél másodperccel megelőzve a második helyezettet.
(Videón a felejthetetlen döntő)

„Számomra egyik verseny olyan volt, mint a másik – csak az olimpia nem. Már egészen apró gyerekként is tudtam, mi az, de fogalmam sem volt arról, milyen is valójában, mekkora felhajtás veszi körül. Akkor még eszembe sem jutott, hogy valamikor engem is mint győztestünnepelnek majd. Erre csak Szöulban gondoltam először, amikor száz háton ezüstérmes lettem, és kétszázon az ötös pályára kerültem a döntőben. Ott viszont úgy vetkőztem le, hogy na, én most nyerek."

És amikor tényleg nyertem, elmondhatatlan boldogságot éreztem. Illetve, ha őszinte akarok lenni, sokáig föl sem fogtam, mi történt. Csak később, már nem emlékszem, hogy percek vagy napok, esetleg hetek múlva tudatosult bennem igazán, mekkora tettet hajtottam végre.

Krisztina, egy csapásra a „Nemzet Egérkéje” lett, egy ország imádta feltétel nélkül.

„Nem gondoltam volna, hogy ilyen sok ember kijön miattam a repülőtérre. Csak anyuékat és az uszodából néhány társamat vártam. Kicsit meg is ijedtem, amikor a vámosok mondták, szedjük össze magunkat, mert odakint ízekre tépnek bennünket. 

És kint tényleg elszabadult a pokol, nem is tudom, hogyan bírtam elviselni az ismerősök és ismeretlenek túláradó szeretetét…

A folytatás már ismert: a következő nyolc évben Krisztina nyert még négy olimpiai, két világbajnoki és kilenc Európa-bajnoki aranyat. Visszavonulása után férjhez ment, három gyerekük van: Bálint 23, Barnabás 21, Zille 19 éves.

Egerszegi hétszer volt az év női sportolója, 2000-ben pedig megválasztották az évszázad legjobb magyar női sportolójának. Számtalan díjat kapott, köztük a legmagasabb állami elismerést, a Magyar Szent István-rendet is.

(Az idézetek a Trió Kiadónak a barcelonai olimpia után megjelent Egerszegi című könyvéből vannak)

Soha, senki, semmikor
Egerszegi Krisztina a magyar sport legfiatalabb, egyben egyetlen ötszörös egyéni olimpiai bajnoka. Az úszás történetében a legendás Dawn Fraser után ő volt a második, aki ugyanazt a számot zsinórban háromszor nyerte meg olimpián (200 hát, 1988–1996). Erre magyar sportolóként egyéniben rajta kívül mind ez ideig csak Szilágyi Áron (kard, 2012–2020) volt képes.

Ezt más legendás úszókról írtuk