Elárverezik a sporttörténet leghíresebb világcsúcsával nyert olimpiai aranyat – videóval

Bob Beamon árverésre bocsátja az 1968-as mexikóvárosi nyári játékokon szerzett aranyérmét. Hogy pontosan miért, arról nem nyilatkozott.

Kalapács alá kerül az olimpiák történetének egyik legkeresettebb emléktárgya. A távolugrás, sőt, az atlétika ikonikus figurája Bob Beamon árverésre bocsátja az 1968-ban elképesztő világcsúccsal nyert aranyérmét. Kétségtelen, ez talán az egyetemes sporttörténet leghíresebb rekordja, hiszen férfi távolban Beamon előtt a csúcs 32 év alatt 22 centit, utána pedig 55 év alatt mindössze 5-öt javult. Az amerikai pedig egyetlen ugrással 55 centit srófolta feljebb a legjobb eredményt, ami akkor is döbbenetes, ha magaslaton és a maximális, még megengedett hátszél által támogatva ugrotta.

Nem tudta, mit tett
Bob Beamon azután a bizonyos ugrás után érezte (ezt testbeszéde elárulta, lásd a videót!), hogy valami nagyon produkált. Hát még amikor az eredmény kiírása után a csapattársai a nyakába ugráltak. De igazából akkor értette meg – nyomban el is sírta magát –, amikor a 890 centit (a metrikus mértékegységet ugyanis nem ismerte) átszámolták neki, s megtudta, hogy 29 láb és 2 hüvelykre repült.

De vissza az árveréshez!

„Itt az ideje, hogy továbbadjam az érmet” – indokolta a döntését a 77 éves sportember, aki még azt is hozzátette: „Az aukció kiváló módja annak, hogy az érmet a nyilvánosság elé tárjuk”. Arra, hogy mi lehet a valós ok, nem tért ki a nagy bajnok.

A Christie's New York-i aukcióján előtt a szakértők 400 és 600 ezer dollár (146-219 millió forint) közötti összeget várnak a becses darabért.

„Aprópénzt” kap érméért
A várható leütési árral Beamon aranya „sehol nem lesz” a legdrágább sportrelikviák között. Például 2022-ben a kosaras Michael Jordannek az 1998-as NBA-döntőn viselt meze bő 3,5 milliárd forintnyi dollárért talált gazdára. Ennél is többet, közel 4,5 milliárdot fizettek azonban ugyanebben az évben a Yankees-legenda Mickey Mantle baseballkártyájáért.

Atlétikai világcsúcsokról