A FIA-elnök visszavágott: A szövetség csak bérbe adta az F1-es jogokat

Mohammed Ben Szulajem válaszolt a Forma–1-es főnökök felháborodott levelére, ragaszkodik hozzá, hogy a testület beleszóljon a kereskedelmi jogok irányításába.

Kedden írtunk róla, hogy kiakadtak a Forma–1 vezetői az FIA elnökére, Mohammed Ben Szulajemre, aki egy Twitter-bejegyzésében azt írta, hogy egy 20 milliárd dolláros ajánlat érkezett a Forma–1-re. Akkor az istállók irányítói közösen úgy fogalmazták meg a véleményüket, hogy „az FIA elfogadhatatlan módon beavatkozik a kereskedelmi jogainkba, amikor az ajánlatra hivatkozik, és egy 20 milliárd dolláros árcédulát ragasztott a Forma–1-re. Az F1 potenciális vásárlójának egyértelmű, fenntartható és komplex tervvel kell érkezni, nem pedig egy pénzzel megtömött bőrönddel”.

A Forma–1 jogi vezetői „elfogadhatatlannak” minősítették az FIA főnökének megjegyzéseit, és kitartanak amellett, hogy a Liberty Mediának „kizárólagos joga” van „kihasználni a kereskedelmi jogokat”. Az F1 részéről felvetődtek az esetleges jogi lépések az FIA-val szemben, jelezve, hogy a párizsi székhelyű szövetség 2022-ben választott új elnöke félreérthetetlenül egy belső konfliktust indított el a szavaival.

A dubai születésű Ben Szulajem azonban egyelőre nem hajlandó meghátrálni. „A verseny a miénk, csak bérbe adtuk” idézte az Auto Motor und Sport az elnököt a Monte-Carlo-ralin.

Valójában valamivel több mint húsz évvel ezelőtt 100 éves bérleti szerződést kötött az FIA és a korábbi F1-es vezető, Bernie Ecclestone, a német magazin szerint „nevetségesen alacsonynak” minősített 300 millió dollárért. A FIA és az F1 közötti új viszály azt jelzi, hogy az előbbi most újratárgyalhatja ezt az üzletet.

„Eddig csak pletykák vannak az esetleges eladásról, de a FIA-nak joga van beleszólni és tanácsokat adni" – tette hozzá Ben Szulajem. Valójában az eredeti megállapodás egy része az úgynevezett „Don King-záradék”, amely a legendás bokszpromóterről kapta a nevét, és ez vétójogot ad az FIA-nak minden adás-vétellel szemben.