Halott húgának köszönheti életét a korábbi világelső teniszező
)
A hetvenes évek második és a nyolcvanas évek első fele a Navratilova–Evert versengésről szólt, az egyidős (mindketten 68 évesek) két amerikai egyesben egyformán 18-18 Grand Slam-győzelemig jutott. És most a sors mindkettejüket ugyanazzal a betegséggel kínozza meg. Csak míg Navratilovának a mellében és a torkában találtak daganatot, addig Evertnek petefészek rákja van. Illetve mostani bejelentése szerint legyőzte, igaz, messze nem telt még el öt év, ami onkológusok szerint a kritikus időszak.
)
A korábbi világelső története a húga, Jeanne megbetegedésével kezdődött, akinél a BRCA-1 génmutáció okozta a rosszindulatú daganatot. Az ő kezelőorvosa – ki tudja, miért? –, azt javasolta Chrisnek és másik testvérének, hogy ők ne csináljanak géntesztet, koncentráljanak Jeanne gyógyulására. Ám hiába volt minden erőfeszítés, 2020 februárjában meghalt.
„Szörnyű volt az utolsó két éve, egyszerűen megszakadt érte a szívem” – idézi fel ezt az időszakot a teniszező, aki ezek után mégis elvégeztette a tesztet, és az eredmény erősen nyugtalanító volt: ugyanazt a génmutációt mutatták ki nála is, mint a húgánál. Ennél azonban nagyobb sokk is érte: a patológiai vizsgálat kimutatta, hogy tumoros sejtek vannak a bal petevezetékében. Chrisnek nem volt kétsége: harcolnia kell.
„Hála az orvostudomány fejlődésének és az elhunyt húgom által hátrahagyott genetikai térképnek, eredményes volt a kezelés.
Az orvos azt mondta, ha nem kapjuk el idejében, s csak négy hónappal később derül ki, akkor aligha maradt volna esélyem.
Azonnal megkezdtük a kemoterápiát, s most kijelenthetem, hogy gyógyult vagyok, és kilencven százalék az esély arra, hogy a petefészekrák soha nem tér vissza” – nyilatkozta boldogan Chris Evert, aki tudja, közvetve a húga halálának köszönheti az életét.