Hatvanévesen kezdett új életet Alsónémediben a Fradi korábbi labdarúgója

Parádés pályafutás és különleges életút az övé. Ha önéletrajzi regényt írna, amelyen egyébként jó ideje gondolkodik, letehetetlen olvasmány lenne.

És a mondatokból talán az is kiderülne, mit is jelentett a futball Magyarországon a hatvanas, hetvenes években. Amikor az immár 77 esztendős Juhász István volt a legjobb zongoracipelő. A szürke eminenciás, aki aztán olimpiai bajnokból Amerikában lett kétkezi melós.

Már csak ketten maradtak minden idők legerősebb Ferencváro­sából. Az a Lakat Károly vezette 1967-es Fradi Európa, sőt a világ legjobb klubcsapatai közé tartozott. S már csak a gárda két örökmozgója, két szívembere él: Rákosi Gyula és Juhász István. Vagy ahogy mindenki becézi őt: Juhász Pista.

Ha valóban rászánná magát egy önéletrajzi könyv megírására, az olyan lenne, mint valami fordított magyar népmese. Mert ő „királyként”, olimpiai bajnokként a legnépszerűbb magyar csapat, a Ferencváros sikeres, elismert labdarúgójaként ment világgá – hogy ott aztán átlagemberré, kétkezi melóssá váljon, akinek nap mint nap meg kell dolgoznia a túlélésért.

Folyamatosan jönnek elő az emlékképek a múltamból – mesélte Juhász István. – Most, hogy Pelé meghalt, például eszembe jutott az a pillanat, amikor találkozhattam vele Los Angelesben. Ő a Cosmosszal járt ott, és egy rendezvényen vett részt, amelyen még Zalatnay Sarolta is fellépett. Itt van előttem a pillanat: álltunk ott hárman, Pelé, Cini meg én. De nekem Amerika nem a rivaldafényről vagy a futballról szólt. Edzősködtem ugyan, nyertem bajnokságokat gyerekekkel, de én ott, kint az Újvilágban megtanultam, milyen az: valódi munkából élni. Már befejeztem a futballt a Fradinál, illetve Dalnoki Jenő fejeztette be velem, amikor azt mondta nekem, nyugodtan menjek bárhová, igazoljak vidékre, ő nem számít rám. Aztán amikor szóba került a búcsúmeccsünk Géczi Pistával és közölték, hogy fejenként tízezer forintot kapunk, hosszú-hosszú pályafutásunk elismeréseként, arra gondoltam, jobb, ha innen tényleg valóban megyek, de nem vidékre, hanem világgá. A feleségemmel, a nyolcéves fiammal és a hároméves lányommal hivatalosan utaztunk ki Németországba, úgymond kajak-kenu versenyre. Ott már várt ránk egy rokon és új életet kezdtünk.

A futballista, aki tagja volt a 68-as mexikói olimpián aranyérmet nyerő csapatnak. A futballista, aki 21 alkalommal húzhatta magára a címeres mezt, s aki négy bajnoki aranyat és három kupát nyert az FTC-vel. Az egyetlen magyar futballista, aki három nemzetközi kupadöntőben léphetett pályára. Nos, Juhász Pista ilyen háttérrel, ilyen előzmények után lett Németországban hűtőgépszerelő egy gyárban. Majd hajógyári munkás San Diegóban.

Amikor Amerikában megkerestük az ott élő rokonokat, és ők udvariasan azt mondták, éljünk meg, ahogy tudunk, fogtam magam és elmentem a San Diegó-i hajógyár kapujához. Egy kukkot sem beszéltem angolul, és a kijövő melósoktól hebegve-habogva kérdeztem, van-e közöttük magyar? Aztán egy mexikói srác odajött hozzám és bólogatott, s elmagyarázta, hogy az ő főnöke magyar. Így, általuk kerültem be a gyárba – emlékezett vissza Juhász.

A magyar srác tudta, kivel van dolga, annak idején ő is futballozott. Azt mondta, végezzen el Juhász egy hegesztői tanfolyamot, s akkor húszdolláros órabért is kaphat. Egyébként az a hajó, amelyen dolgoztak, néhány évvel később Alaszkában elsüllyedt, óriási olajkatasztrófát maga mögött hagyva...

Nem féltem a munkától. Pedig jogi diplomám volt, de nem esett nehezemre például étteremben amolyan ajtónállóként dolgozni – tette hozzá. – Nem lettünk gazdagok odakint, de mindenünk megvolt. Aztán a fiam több, súlyos balesetet is elszenvedett és pánikbeteg lett. 1996-ban hazajöttem vele, hogy itthon kezeljék. Hosszú hónapokat töltött kórházban. Eközben a feleségem üzent, hogy váljunk el. Megint új életet kellett kezdenem, szülőföldemen, Alsónémediben. Találtam egy csodálatos asszonyt, aki két gyerekkel ajándékozott meg. Hatvan- és hatvankét éves koromra lettem újra apa. Itt élünk, bár a település irányítói nem különösebben kíváncsiak rám. Sajnos devizahitel-csapdában vagyunk, hiába fizetem a pénzt, a tartozás nem csökken. A nyugdíjamból élünk, de boldogok vagyunk, mert szeretjük egymást. A két idősebb gyermekem Amerikában él az anyjával, de velük is tartom a kapcsolatot. Kijárok a Fradi meccseire, s örömmel tölt el, hogy a klub vezetőinek valóban szívügye a Ferencváros.

Három nemzetközi kupadöntőben játszott
Juhász István olimpiai bajnok (1968, Mexikó) labdarúgó, Európa-bajnoki negyedik, 23-szoros válogatott játékos. A Ferencvárossal négyszer szerzett aranyérmet az élvonalban, háromszor nyert Magyar Kupát, tagja volt az 1965-ben VVK-győztes együttesnek, UEFA-kupában elődöntős, BEK-ben negyeddöntős, KEK-ben döntős volt a Fradival. 1974-ben az FTC örökös bajnokának választották.