Ilyen még nem volt a sportág történetében: így tiltakozik a szexizmus ellen a tornásznő – Csisztu Zsuzsa is megszólalt az ügyben
)
Persze, oka van, hogy a hagyományos szereléstől eltérőt választott. Szerinte a versenyzőtársai közül sokan tartanak attól, hogy a megszokott szerelésben kínos helyzetbe kerülnek. A ruhaváltással – amelynek ötletét talán a ritmikus gimnasztikázóktól vette, hiszen ott elterjedt az ilyen dressz – a sportágat érintő szexizmus ellen tiltakozik.
– A gyerekek nagyon fiatalon kerülnek be a sportba. Gyakorlatok közben előfordul, hogy széttárjuk a lábunkat, és akaratlanul, hébe-hóba a ruha elcsúszik, ami nagyon kellemetlen tud lenni, pláne a fotósok előtt – mesélte a német Bildnek a tornásznő, arra utalva, hogy a versenyek során olykor olyan testrészek is elővillanhatnak, amelyeket nem szeretnének a világ elé tárni.
– Mi csak egyszerűen nem akarunk megmutatni semmit. Remélem, a jövőben azok a fiatalok, akiknek a megszokott szerelések nem adnak biztonságot, mernek váltani.
)
A több mint tízszeres magyar bajnok, Európa-kupa-győztes, olimpiai nyolcadik tornász, dr. Csisztu Zsuzsa szerint a hagyományos dresszekben is elkerülhetőek voltak a szerencsétlen esetek, de mindenki eldöntheti, miben versenyez, ha azt a szabályok lehetővé teszik.
– A mi időnkben is meg lehetett – és meg is kellett – oldani azt, hogy gyakorlat közben ne csússzon félre a ruhánk, mert ha csak egy kicsit is kilátszott a fehérnemű, azért pontlevonás járt. Megvalósítható, hogy ne történjenek ilyen balesetek, a dressz a csípőrésznél úgy van kialakítva, hogy elég szoros legyen ahhoz hogy ne mozduljon el – mesélte lapunknak a Magyar Sportújságírók Szövetségének alelnöke, a műsorvezetőként is dolgozó Csisztu Zsuzsa.
– Én húsz évet töltöttem a torna világában, de soha nem kerültem kellemetlen helyzetbe. Ennek ellenére sok az aggasztó folyamat, ami sportágban végbe megy, fontos, hogy a sport a teljesítményről szóljon és ne menjen el más irányba.
www.instagram.com
Lavina indult
Az amerikai női tornászválogatott orvosa, Larry Nassar éveken át szexuálisan és lelkileg is bántalmazta csapata tagjait. A 2016-ban kirobbant ügy nagy lavinát indított el.
– A botrány óta mindenki próbál változtatni, hogy csak a teljesítményen legyen a hangsúly, azonban a tornában elengedhetetlen a fizikai kontakt – mondta Csisztu.
– A sportoló az edzője kezébe adja az életét, hiszen ő az, aki elkap, amikor több méter magasból leesel. Ebbe nem kell többet belelátni, akik pedig átlépik a határt, azokat el kell távolítani a sportból.