Irány Bécs! – a románok legyőzésével elődöntős a magyar válogatott

A magyar női kézilabda-válogatott a vasárnapi mérkőzés előtt is jól tudta, hogy Debrecenből Románián át vezet az út Bécsbe, vagyis elég a döntetlennel és az ezzel járó egy pont is ahhoz, hogy a Golovin Vlagyimir irányította csapat elérje az előzetesen kitűzött célt, amely a legjobb négy közé jutást jelenti a 2024-es, részben hazai rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon. Az egyből végül magabiztos kettő lett!

A részben hazai rendezésű női kézilabda Euróba-bajnokság középszakaszát két győzelemmel indította a magyar válogatott, amely a hibátlan csoportkör után újabb két meccsen gyűjtötte be a két pontot a debreceni Főnix Arénában. A csütörtöki, Montenegró elleni összecsapás ugyan nem indult jól, de végül 26–20-ra nyertek a mieink, leginkább a kapuban bravúrosan védő Szemerey Zsófinak köszönhetően. A folytatásban, egy nappal később Lengyelország volt az ellenfél, Vámos Petra irányításával és nyolc góljával pedig 31–21-re nyert Magyarország.

Vasárnap keleti szomszédunk, Románia volt az ellenfél Debrecenben, a tét pedig mindkét válogatott számára jelentős volt: amennyiben a magyar csapat egyetlen pontot szerez, akkor a keddi, Franciaország elleni összecsapást már tét nélkül várhatnák Böde-Bíró Blankáék.

A szurkolók már másfél órával a kezdés előtt megtöltötték a Főnix Arénát, amikor a magyar csapat játékosai kifutottak a pályára, hatalmas ováció fogadta őket, és a taps akkor sem csitult, amikor a kijelzőn megjelent a szövetségi kapitány, akit Petur András kérdezett a románok elleni meccsről.

Tudjuk, hogy mi a feladatunk. A mai találkozón is az a célunk, hogy folytassuk azt a játékot, amit eddig is mutattunk. Szeretnénk a saját ritmusunkban kezdeni, a lányaink ehhez mindent tudnak, de minden mérkőzés más. Végül szeretnénk megköszönni a szurkolóknak, hogy idáig is mellettünk álltak!

– mondta Golovin Vlagyimir, az eddig hibátlanul teljesítő magyar csapat szövetségi kapitánya. Kollégája, Florentin Pera is nagyon várta már a kezdést.

Csapatként játszunk és nagyon boldog vagyok amiatt, ahogy eddig alakultak a mérkőzéseink. Fiatal csapatunk önbizalomtól telve játszik, szerintem kiváló képességű játékosaink vannak.

A magyar és a román válogatott eddig 28 tétmérkőzést játszott egymással, ebből 18 alkalommal Magyarország győzött, 9-szer Románia nyert, míg döntetlenre egyszer végeztek a felek, 2000-ben a sydney-i nyári olimpiai játékokon. A tabellán a mieink a második helyen álltak Franciaország mögött, és ahhoz, hogy a bécsi elődöntőben érdekelt legyen a Golovin-csapat, az utolsó két meccsen egyetlen pont kellett.

A Románia elleni meccskeretbe a csapattól korábban vírusos fertőzés miatt elkülönített Kácsor Gréta és a Ferencváros kapusa, Janurik Kinga nem került be.

LET'S GET READY TO HANDBALL!!!

Érkezett a felhívás a helyi szpíkertől, a teltházas Főnix Aréna közönsége pedig tíztől együtt számolt vissza a kezdésig.

A kékben játszó románok támadhattak először, a kapuban nálunk a Montenegró ellen brillírozó Szemerey Zsófi állt. Az első lövést védte a magyar kapus, majd az ellentámadásból Kuczora Csenge a saját kipattanóját megmentve összehozta a találkozó első hétméteresét, amelyet Klujber Katrin váltott gólra. (1–0)

Néhány pillanattal később Boiciuc szerezte Románia első találatát, amely után némi rövidzárlat jött magyar oldalon. Két elhibázott támadás és egy Bors-gól után már ott volt az előny. (1–2)

Egy újabb védés Szemereytől, a következő támadást végre góllal fejezte be a fehér mezes magyar válogatott, ezúttal egy Füzi-Tóvízi-találat érkezett. A védekezés viszont még nem igazán állt össze, Boiciuc két gyors góljával megléptek a vendégek. (3–4)

A szélsők is kezdtek életjeleket mutatni, Szöllősi-Schatzl Nadine talált be, majd Klujber akciógólja után már ismét mi vezettünk. (5–4) Boiciuc már a negyedik gólját lőtte, Vámos Petra is tempót váltott és betalált. Rövid időre sportágat váltottak a játékosok, azonban a földharcban is a mieink, pontosabban Füzi-Tóvízi nyert, de így is Ostase találata hozott változást a mérkőzés eredményébe. A folytatásban a kihagyott helyzetek jellemezték az összecsapást és persze a védések, a gól nélküli két perc után aztán Necula és Kuczora labdája is utat talált a kapuba (7–7

Az álló harcot aztán Klujber unta meg és bombázott Curment kapujába. (8–7) Egy labdaszerzés a magyar kapu előtt, majd Kuczora egészpályás indítása, amelyért Győri-Lukács hatalmas sprintet vágott ki, de kettő volt közte. (9–7) Simon Petra is meglőtte ezen a meccsen saját maga első, csapata tizedik gólját, Pera mester pedig időt kért.

Az első román hetesre közel húsz percet kellett várni, ezt Bazaliu értékesítette is. A következő percek a nagyobbnál nagyobb gólokról szóltak, előbb Kuczora, majd Grozav és végül Vámos talált be, a sorozatot Szemerey védése zárta le. (12–10)

Simon gólja után először vezettünk hárommal, sajnos nem sokáig, mert a passzív játék ellenére Gogirla kipókhálózta a jobb felsőt. (13–11)

A találkozó ugyan végig kiélezett volt, az első kiállításra így is egészen a 25. percig kellett várni, ekkor Lupeit küldték le, a megítélt hétméteresből Klujber talált be. (16–13)

Golovin mester a mérkőzésen végig próbálta frissen tartani csapatát, így Bordás és Csíkos is pályára került, előbbi gólt is szerzett. A vendégeknél a csapatkapitány Ostase vette be Szemerey kapuját. Az utolsó két percre időt kért a magyar szövetségi kapitány, ezt pedig Márton Gréta első gólja követte. (19–15)

Az első játékrész utolsó percében előbb Csíkos Luca is betalált, majd Bordás szabálytalansága miatt emberhátrányba kerültünk, az időntúli hetest viszont kivédte Böde-Bíró, így ötgólos előnnyel vonultak szünetre a felek. (20–15)

Hátrányban kezdte Magyarország a második felvonást, de így is Győri-Lukács szerezte az első gólt, amelyet Kuczora találata követett. (22–15) Az újabb fordulatot és a még nagyobb hazai előnyt Böde-Bíró újabb védett hetese előzte meg, Simon találatával már nyolc volt közte. (24–16)

Ami ezután következett, az a közönségnek is nagyon tetszett, Győri-Lukács gólja és a heteseknél a Böde-Bíró-mágia jól működött. Seraficeanu viszont kétszer is hatra csökkentette a hátrányt. (26–20)

A folytatásban Böde-Bíró maradt a kapuban, Dindiligan lövése viszont éppen arcon találta, ami után jöhetett a rövid ápolás, a jogos két perc és egy Győri-Lukács gól. (28–21)

A mieink kicsit visszavettek a tempóból, így a következő perceket 3–1-re nyerte Románia. Tíz perccel a vége előtt Klujbernek az üres kaput kellett csak eltalálnia, ez volt a harmincadik magyar gól. Hasonló módon tett Márton is, így újra hét volt közte. (31–24)

A románoknál Lorena Ostase és Angela Stoica tartotta meccsben saját csapatát, igazából csak rajtuk múlt, hogy nem dőlt el idejekorán végérvényesen a találkozó. Az utolsó öt percre sikerült hatra feljönniük a vendégeknek, de Füzi-Tóvízi és Faluvégi Dorottya is betalált, ezzel visszaállt a különbség. (34–27)

Az utolsó perceket igazán taktikus játékkal és labdatartással, a közönség üdvrivalgása közepette hozta le a magyar női kézilabda-válogatott, amely egy rövid időszakot leszámítva kézben tartotta a találkozót, és többek közt a mérkőzés legjobbjának választott, 10 gólig jutó Klujber Katrin találataival 37–29-re legyőzte Romániát, ezzel pedig bebiztosította helyét a bécsi elődöntőben!

Középdöntő, I. csoport, 3. forduló
Magyarország–Románia 37–29 (20–15)
Debrecen, 4163 néző: v.: Antics, Jakovlevics (szerbek)
Magyarország: Szemerey – Győri-Lukács 5, Klujber 10, Vámos 3, Füzi-Tóvizi 3, Kuczora 4, Szöllősi-Schatzl 1, cserék: Papp, Simon 3, Bordás 1, Márton 4, Csíkos 1, Faluvégi 2

Lövések/gólok: 58/37, illetve 46/29
Gólok hétméteresből: 3/3, illetve 7/4
Kiállítások: 6, illetve 8 perc

Korábban játszották:
Montenegró-Lengyelország 30-28 (14-14)

A csoport állás: 1. MAGYARORSZÁG 8 (126–95), 2. Franciaország 6 pont (96–70), 3. Montenegró 4 (100–110), 4. Svédország 2 (81–82), 5. Románia 2 (104–117), 5. 6. Lengyelország 0 pont (96–129)

A csoportok első két helyezettje az elődöntőbe jut, a két harmadik pedig az ötödik helyért játszik.

EZEKET LÁTTA MÁR?