A La Liga elnöke szerint az angol bajnokság brutális kiadásai tönkreteszik az európai focit

Javier Tebas szerint rossz irányba mutat, hogy az angol élvonalban télen harmincszor annyit költöttek új futballistákra, mint Spanyolországban.

Javier Tebas, a La Liga elnöke úgy véli, az egész európai klubfutball fenntarthatósága kerül veszélybe azzal, hogy a Premier League csapatai mérhetetlen költekezésbe kezdtek a tél folyamán. Az átigazolási időszakban a PL húsz csapata összesen 815 millió fontot fordított új játékosok megszerzésére, harmincszor annyit, mint a La Ligában szereplők, amelyen idén januárban 25 millió fontnál húzták meg a felső határt.

A Chelsea járt az élen, összesen 329 millió fontot adtak többek között Enzo Fernández, Mihajlo Mudrik vagy Benoit Badiashile játékjogáért. Ez az összeg több, mint mint amit a négy topliga (La Liga, Bundesliga, Ligue 1, Serie A) költött összesen. Ez már Tebasnál is kiverte a biztosítékot.

„Az elmúlt néhány évet figyelembe véve jól látszik az a tendencia, ahogy a Premier League csapatai játékosokat vásárolnak, és ennek mik lettek a következményei. Őrült összegekért csábítják el a játékosokat a szigetországba, hogy aztán milliárdos veszteségeket termeljenek, amelyeket nagy amerikai, vagy távol-keleti befektetők fizetnek aztán meg."

A La Ligában már bevezettek egyfajta szezonális költségplafont, ez befolyásolhatja, hogy egyes klubok mennyit fizetnek bérként és átigazolási díjként. Ezzel sikerült megmenteni például a Barcelonát is a totális csődtől. Ez a korlát elméletileg elősegíti a gazdasági fenntarthatóságot, és megakadályozza, hogy a klubok veszteségesen működjenek.

„Jól látható, hogy ez a korlát megmenti a klubokat a veszteséges működéstől, emiatt nem kerül csődközeli helyzetbe egyetlen csapat sem a spanyol, vagy a német bajnokságban, ez nem fordulhat elő. Bár Angliában kereskedelmileg nagyobb forgalom van, de az sem indokolja ezeket a különbségeket.” tette hozzá Tebas. „A gazdasági fenntarthatóság ellenőrzése során nem engedjük meg, hogy a járulékok fedezzék az ilyen barbár összegű veszteségeket, és ez jelenti a különbséget a piacon. Elég veszélyes, hogy ezekkel a pénzeszközökkel doppingolják a piacot, felfújják, ez veszélyeztetheti az európai futball fenntarthatóságát.”