Kokó bokszelnök elárulja, miért nem lesz magyar a kapitány

Kovács István, ismert becenevén Kokó / Fotó: Varga Imre
Kovács István, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség három hónapja megválasztott elnöke akkora tempót diktál, mint fénykorában a ringben. A minap eldőlt, hogy a magyarok is átállnak az új világszövetséghez, a World Boxinghoz, az Index értesülése szerint pedig az új szövetségi kapitány kiválasztása is célegyenesbe érkezett. A magyar ökölvívás egyetlen olyan olimpia aranyérmese aki mellette amatőr és profi világbajnoka nem csak erről beszélt a Sportalnak.

Tudni kell: a kapitányi posztra kiírt pályázatra 16 szakember jelentkezett, köztük öt magyar, de csak ketten maradtak fent az első rostán, s végül csak három külföldi maradtak talpon.

„Az első körben áttekintettük a pályázók szakmai múltját, a személyiségét, kielemeztük azt, hogy mennyire lehet integráló figura a hazai bokszéletben – a magyar pályázók elsősorban ezen buktak el –, azaz fel tud-e sorakozni mögötte a teljes szakma, az ökölvívók és az edzők, illetve azt is megvizsgáltuk, hogy anyagilag tudnánk-e finanszírozni a foglalkoztatásukat. Szerencsére ez utóbbi megoldottnak látszik, annak ellenére, hogy egy külföldi szakember nyilván többe kerül, mint egy hazai – magyarázza Kokó, aki egyértelművé teszi: azért, hogy ebben az évezredben még nem volt olimpiai érme a magyar ökölvívásnak, nemcsak a mindenkori vezetés és a bokszolók maguk felelősek, hanem a szakemberek szakmai felkészültsége is. És korábban hiába hoztak külföldi szakembereket – legutóbb az üzbég Hamid Tangribergenovot – azok nem hoztak be plusz tudást.

Szóval a több külföldi jelentkezőből végül hárman maradtak állva, Velük már interjúztak, s valószínűleg a döntés előtt még egy személyes bemutatkozásra is eljönnek Budapestre. Az biztos, hogy a márciusi Bocskai István emlékversenyig, azaz két héten belül az elnök szeretné a végleges döntést meghozni.

Ahogy eddig is, most is átbeszélem a szakmával és az elnökséggel is a kérdést. De mivel én leszek az új kapitány munkaadója, formailag egyszemélyi döntés a kinevezése. És ennek megfelelően a felelősség is teljes mértékben az enyém

– mondja Kovács István.

Ők maradtak állva

A három még versenyben lévő szakember (abc-sorrendben mutatjuk be őket). mindegyike világszintet képvsel.

Az ír John Conlan két női bokszolót, két legendás bunyóst, Katie Taylort és Kellie Harringtont is a csúcsra vezette, továbba saját fiából, Michale Conlanből is amatőr világbajnokot nevelt.

Az olasz Emanuele Renzini huszonnégy évig (2000–2024) állt különböző olasz válogatottak élén, az ő neve is nagyon jól cseng a nemzetközi bokszberkekben,

A kubai Pedro Roque a legendás „bokszpápa”, Alcides Sagarra mellett dolgozott, az amtőr bunyóban háromszor választották meg az év edzőjének, dolgozott az amerikai és az azeri válogatottnál is.

.

Az elnökkel arról is beszéltünk, hogy hamarosan kezdődik az IBA női világbajnoksága Nisben, ahol – lévén abból a szervezetből már kiléptünk – hivatalosan nyilvánvalóan nem indul magyar. De hogyan kezelik az esetleges „partizánakciókat”?

Válogatottként már senki nem szerepelhet az IBA által rendezett tornákon. Ugyanakkor azt nem tiltjuk, hogy az egyelőre az ehhez a szervezethez tartozó országokban rendezett versenyeken magyarok is ringbe lépjenek.

Spanyolországban Hámori Luca egy ilyen tornán nyert nemrégiben, a minap pedig Cifra Dia Romániában bokszolt. A Nemzetközi Olimpia Bizottság március végén fogadja majd el tagjának a World Boxingot, utána alighanem szigorodnak a szabályok.”

Egyébként Kovács István szavaiból az is kiderült, hogy az IBA még nem adta fel a harcot, az Umar Kremljov vezette szervezet példul a Magyar Ökölvívó Szakszövetséget is önkényesen még a tagjának tekinti ez év végéig. Formailag egyébként több tagja van az IBA-nek, mint a WB-nek, de utóbbinak már sokkal nagyobb a súlya, hiszen a 204 tagország között nagyon sok olyan van – mondjuk Dél-Szudán, Eritrea… –, amely évek óta egyetlen világversenyen sem képviseltette magát, csak az IBA kongresszusokra járnak el szavazni.

Látszik, hogy az IBA át akarja magát menteni, s megpróbál a jövőben a profi boksszal foglalkozó szervezetként továbbműködni, ehhez azonban nincs meg náluk a megfelelő tudás.

De a tendencia egyértelmű: a hagyományos amatőr versenyeknél már több egynapos úgynevezett boxing nightot szerveznek, ahol a bokszolók félmeztelenül, részben a profi boksz szabályai szerint bunyóznak” – magyarázza 1996 olimpiai bajnoka, ezzel is jelezvén, az orosz pénzekből működtetett világszövetség hajója visszavonhatatlanul tart az elsűllyedés felé.

Ezt olvasta már?