Kokó a nemi teszten megbukott bokszoló elleni meccsről: Igazságtalan és még veszélyes is

Iman Helifet, mondhatni testközelből ismeri Kovács István, hiszen ő volt akkor a nemzetközi bokszszövetség, az AIBA főtitkára, amikor Iman Helif világbajnoki ezüstöt nyert Isztambulban (a döntőben az ír Amy Broadhurst meg tudta állítani), mi több a súlycsoport eredményhirdetésén Kokó volt az egyik díjátadó.

Tőle elsőként azt kérdeztük, miért engedték őt és sorstársait indulni a vb-n?

„Azt tudni kell, ezeket a rendellenességeket nem lehet egy egyszerű doppingvizsgálattal kiszűrni. Mondtam is az asszisztensemnek azon a világbajnokságon, hogy

van itt pár lány, aki nem nagyon néz ki annak, kizárt, hogy ezek tényleg nők legyenek. De csak alapos gyanú esetén van gendervizsgálat, ilyeneket mi akkor el is végeztettünk, s ennek lett az eredménye, hogy a tavalyi világbajnokságon már nem léphettek ringbe

– magyarázza a hajdani klasszis ökölvívó, aki emlékeztet arra, hogy az atléta Caster Semenyát is sokáig gond nélkül engedték futni, pedig üvöltött róla, hogy valami nem stimmel.

Kérdés persze, hogy ha a világbajnokságon nem bokszolhatnak, akkor az olimpián miért szerepelhet Imane Khelif és a tajvani Lin Ju-ting, akivel hasonló a probléma.

„Erre az a válasz, hogy más előírások vannak az AIBA-nál, és mások a NOB-nál, ők megengedőbbek. Pedig ha látták volna, hogy azon az isztambuli vb-n hogyan bánt el a tajvani az amatőr női boksz egyik legnagyobb alakjával, Irma Estával...!

És hadd tegyem hozzá, ha már Semenyáról szó esett: atlétikában a kromoszómaproblémás nők indulása csak igazságtalan, de a küzdősportokban, így a bokszban igazságtalan és veszélyes is.

Megkérdeztük az egykori olimpiai bajnokot arról is, ha ő lenne egy női bokszoló edzője, akkor ringbe engedné-e tanítványát egy ilyen ellenféllel szemben?

„Erre most nem tudok válaszolni, mert ez nagyon sok mindentől függ. Sokkal fontosabb lenne, hogy az illetékes sportszervezetek, jelen esetben a NOB mindent megtegyen annak érdekében, hogy ilyen esetek ne fordulhassanak elő. Oké, vannak fiús lányok, akiknek a kromoszómáik rendben vannak, velük nincs gond.

De ahol a genetikai vizsgálat bizonyítja, hogy férfikromoszómát is hordoznak, ott nem szabadna kérdőjelnek lennie.”

Tegyük hozzá: a kérdés csütörtök délután élessé vált, ugyanis a nyolcaddöntőben az ausztrál Marissa Williamsonon túljutott Luca, így éppen a sokat emlegetett algériai Iman Helif ellen kell majd az éremért bokszolnia.

Előzmények