Skóciában a Hírességek Csarnokába is beválasztották, majd a Liverpoolhoz igazolt – Kozma István 60 éves!

A rendszerváltás idején került külföldre az Újpest középpályása, aki a Dunfermline-ban és a Liverpoolban is bizonyította tehetségét, de pályafutása alatt háromszor is visszatért szeretett klubjához.

Tudatosan kerüli a nyilvánosságot Kozma István, pedig a korábbi negyvenszeres válogatott középpályásnak lenne mire büszkének lennie. Az Újpest labdarúgójaként mutatkozott be az NB I-ben, s bár rövid ideig megfordult a Videotonban és a Tatabányában is, a lila-fehérekhez háromszor (!) is visszatért. A rendszerváltás idején szerződött a Girondins Bordeaux-hoz, de a francia klub 1989 augusztusában kölcsönadta a skót élvonalba feljutó Dunfermline-nak. Skóciában gyorsan beilleszkedett, a szurkolók is megszerették, és bekerült a Hírességek Csarnokába. Nem mellékesen 1989-ben az év játékosának választották, majd 1992 januárjában a Liverpoolhoz került.

„Bár az Újpestben sosem futballoztam, a válogatottban volt szerencsém mellette játszani – kezdte Mészöly Géza, az Újpest korábbi vezetőedzője, aki a Mészöly Focisuliban együtt dolgozik a szakmai igazgatónak kinevezett Kozma Istvánnal. – Először apu, később pedig Verebes Józsi bácsi hívta meg a nemzeti csapatba. Igazi jolly joker volt, mert abban az időben balhátvédet játszott a válogatottban, pedig középpályás volt. Kiváló rúgótechnikája mit sem kopott az elmúlt években, ezt a Mészöly Focisuliban is rendszeresen megmutatja a gyerekeknek.

Futballozott a Bordeaux-ban, Liverpoolban és a Dunfermline-ban, olyan csapatokban, amelyekről csak álmodhattunk a kilencvenes években.

Talán ezért is óriási teljesítmény, hogy Szoboszlai Dominik másfél éve megállja a helyét a Liverpoolban. Bár Pista már hatvanéves, a mai napig minden labdajátékban nyerni akar, legyen az kispályás futball, lábtenisz vagy teqball."

A Dunfermline légiósaként három éven keresztül futballozott Skóciában, ez idő alatt született meg fia, Kozma Dominik, aki később világ- és Európa-bajnoki bronzérmes úszó lett.

„Gyerekként focizgattam, de egyáltalán nem komoly szinten – mondta megkeresésünkre Kozma Dominik. – Amikor aztán a szüleim elváltak, anyuval maradtam, aki nem igazán rajongott a futballért. Később, amikor már úsztam, nézegettem mérkőzéseket, de nem nagyon ragadott magával. Ettől függetlenül büszke vagyok apukámra, és mindarra, amit elért a labdarúgásban."

Négy év külföldi karrier után, 1993-ban Kozma István visszatért (először) az Újpesthez, és két éven keresztül újra a lilákat erősítette. Ebben az időszakban csapattársa volt Aczél Zoltán is.

„Szép kor megélni a hatvanat, én is közelítek ehhez a számhoz – kezdte a korábbi kétszeres válogatott hátvéd, az NB III Délnyugati csoportjában harmadik helyen álló Pécsi MFC vezetőedzője. – Játszottunk egymással néhány mérkőzést Újpesten, miután visszatért, és hazahozta mindazt a rutint, amit Angliában és Skóciában megtanult.

Olyan sok magyar azért nem állta vagy állja meg a helyét a Liverpoolban, szóval ezt illene megbecsülnünk.

Intelligens futballista volt, kiváló indításokkal és rúgótechnikával, akire minden fiatal vagy csapattárs felnézett az öltözőben. Lehet, hogy nem a kor Détári Lajos-szintű középpályása volt, de mindenképpen extra teljesítményre képes, profi mentalitású labdarúgó."

Két év után újra külföldre igazolt, és 1995-ben – Kiprich Józseffel és Kovács Kálmánnal – a ciprusi APÓEL játékosa lett, de két évvel később másodszor is visszatért az Újpesthez. Ekkor már nem volt tagja a keretnek Herédi Attila, aki még a nyolcvanas évek végén futballozott együtt a középpályással.

„Emlékszem, Újpestre Temesvári Miklós időszakában szerződött a Salgótarjántól – mondta Herédi Attila, korábbi ötszörös válogatott hátvéd. – Éppen csak beilleszkedett, amikor az edzőnk húzott egy váratlant, és kihagyott a Köln elleni KEK-mérkőzésen. Mindkettőn.

A középpályás Kozma Pistát állította szélsőhátvédnek Klaus Allofs ellen. A húzás bejött, mert Allofs nem szerzett gólt a Megyeri úton, és nyertünk három egyre.

A visszavágón kétszer is betalált ugyan, de akkor még számított az idegenben szerzett gól, és így kiejtettük a Köln a kupából."

A kilencvenes évek végén, majd kétezerben is visszatért az Újpesthez, s itt is fejezte be profi pályafutását. Levezetésként osztrák és magyar alacsonyabb osztályban játszott.

Családi tragédia a születésnap árnyékában
Kozma István két héttel korábban tisztelettel, de elutasította megkeresésünket a születésnapi interjúval kapcsolatban. Mint mondta, nem nagyon ünnepelné meg a hatvanadikat, időközben pedig kiderült, egy családi tragédia is beárnyékolja a korábbi válogatott labdarúgó életét. Gyászolja ugyanis öccsét, akit a napokban veszített el, váratlanul.

NÉVJEGY

KOZMA ISTVÁN

Született: 1964. december 3., Pásztó

Posztja: középpályás

Mérkőzései az NB I-ben/gól: 292/27

Mérkőzései a válogatottban/gól: 40/1

Csapatai játékosként: Salgótarjáni BTC (1981–1982), Újpesti Dózsa (1983–1989), Girondins Bordeaux (francia, 1989), Dunfermline (skót, 1989–1992), Liverpool (angol, 1992–1993), Újpesti TE (1993–1995), APÓEL (ciprusi, 1995–1997), Újpest FC (1997–1999), Videoton (1999), Tatabánya (1999), Újpest FC (2000–2001), Ostbahn XI (2001–2002), Budafok (2002–2003), Rojik (2003–2004)

Kiemelkedő eredményei játékosként: magyar bajnok (1998 – Újpesti TE), Magyar Népköztársasági-kupa-győztes (1987 – Újpesti Dózsa), Kupagyőztesek Európa-kupája-negyeddöntős (1983–1984 – Újpesti Dózsa), FA-kupa-győztes (1992 – Liverpool), ciprusi bajnok (1996 – APÓEL), Ciprusi Kupa-győztes (1996, 1997 – APÓEL)

EZT OLVASTAD MÁR?