Külföldön sem kérnek a magyar edzőkből

Nem csitulnak az indulatok Kubatov Gábor, a Ferencváros elnökének nyilatkozata után. A sportvezető a futballcsapat edzőjének, Máté Csabának a szerb Dejan Sztankovicsra váltása kapcsán elárulta, lesújtó véleménnyel van a magyar trénerekről. A klubvezér úgy véli, az elmúlt 40 esztendőben tönkretették a futballmorált, bár az utóbbi egy évtizedben történt előrelépés, ennek mértéke nem akkora, hogy a sztáredzők helyett hazai szakemberekben gondolkodhassanak.

Hozzátette, Máté a Fradi szintjét elérő szakember, de ők egy polccal magasabbról akarnak trénert a kispadra, olyat, akinek a BL-győzelem a célja, mert ez viszi előre a klubot. A sportvezető szavain sokan megsértődtek, tény, hogy a hazai pro licences edzőképzés 1997-es indulása óta alig van olyan magyar tréner, aki külföldön megállta volna a helyét. Pedig annak idején a projektet felügyelő Mezey György a szakma forradalmasítását ígérte... Az élet sajnos nem őt igazolta, a legmagasabb képesítést itthon elvégző közel 200 szakember közül topszinten csak Dárdai Pál, Lőw Zsolt és Bódog Tamás dolgozik napjainkban, valamennyien a német labdarúgásban ténykednek. Mindhármukban közös, hogy játékosként alapozták meg kinti ismertségüket, s a kapcsolatrendszerüknek köszönhetően tudtak elhelyezkedni, nem itthonról csábították őket.

A jelenleg 1,9 millió forintba kerülő tanfolyamot Révész Attila, a Kisvárda sportigazgatója is elvégezte. Elmondása szerint a tananyag semmivel sem nyújt kevesebbet, mint egy külföldi képzés, vagyis nem ezen múlik, hogy nem keresettek a hazai szakemberek.

– A tematikát központilag határozza meg az Európai Labdarúgó-szövetség, amit országspecifikus ismeretekkel egészítenek ki, vagyis nem a képzéssel, az ismereteinkkel van a probléma. A nyelvtudás hiánya már inkább szűkíti a magyar szakemberek lehetőségét, de leginkább az a gond, hogy a nemzetközi futballtérképen a bajnokságunkat nem jegyzik, így az edzőinkről sem tudnak semmit. Még ha itthon eredményeket is produkálnak, akkor sem lesznek Nyugaton keresettebbek – árulta el sportvezető. – Szentes Lázár, Gálhidi György és Kiss László révén eddig inkább az ázsiai világban tudtak elhelyezkedni a kollégák, a Dárdai, Lőw, Bódog trió pedig Németországban szocializálódott, ők elsősorban ennek köszönhetik, hogy most is ott tudnak dolgozni. Persze kiváló munkát is végeznek, ami bizonyítja, hogy a magyar edző is meg tudja állni a helyét, ha lehetőséget kap.