Letarolja az európai futballpiacot Szaúd-Arábia?

Mintha csak egy áruház polcairól emelnék le a csillogó-villogó portékákat, úgy válogatnak az európai futballpiacon a sztárjátékosok között a dúsgazdag szaúd-arábiai klubok. Cristiano Ronaldo, Karim Benzema és N’Golo Kanté már a „kosárba” került, de a bevásárlólistán még számos név szerepel.

Úgy gondolom, ha folytatjuk a munkát az elkövetkező öt évben, a szaúdi liga a világ öt legjobb bajnoksága közé kerülhet! – mondta nemrég az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo, aki télen évi 200 millió eurós (74,1 mil­liárd Ft) fizetésért szerződött az al-Nasszrhoz.

Elsőre talán sokan legyintettek a 38 éves portugál szavaira, a szaúdiak azonban nagyon is komolyan gondolják mindezt. A helyi liga felvirágoztatása szinte nemzeti üggyé vált az arab országban, ennek jegyében az állami pénzügyi alap többségi tulajdonrészt vett négy klubban. Köztük az al-Ittihadban is, amelynek mezét a két francia sztár, az aranylabdás Benzema és a világbajnok Kanté is viseli majd az új szezonban. A szaúdiak szerint ez még csak a kezdet, jó néhány bomba igazolás várható. A pénzügyi fair play szabályokkal küszködő Chelsea-től Kanté után Kalidou Koulibalyt, Hakim Zijest és Édouard Mendyt is vinnék – talán nem véletlenül, az angol klubot birtokló konzorciumban ott vannak befektetőként a szaúdiak is.

Az európai futballvezetők nem nézik jó szemmel az arabok határtalan költekezését.

A pénzt inkább akadémiákba kellene fektetni, edzőket kellene importálni, és fejleszteni a hazai futballistákat. Az nem segíti a labdarúgás fejlődését, ha olyan játékosokat igazolnak, akik a karrierjük vége felé járnak. Ugyanezt a hibát követte el Kína is. Nem minden a pénz – mondta nemrég az európai szövetség elnöke, Alekszander Ceferin.

A szaúdiak azonban nem csak a levezető sztárokra vadásznak, szinte biztosra vehető, hogy a Barcelona által is csábított portugál Rúben Neves is az arab ligába igazol a Wolverhamptonból – 26 évesen. S persze a jó szakemberekre is van igény: az olasz sajtóban jelent meg nemrég, hogy a magyar válogatott szövetségi kapitányát, Marco Rossit is kiszemelték.

Szabados Gábor sportközgazdász amiatt ugyanakkor nem aggódik, hogy tömegessé válna a fiatal sztárok elvándorlása.

Alapvetően ugyanazt látjuk, mint több más, nem túl demokratikus berendezkedésű országnál, amely a sporton keresztül próbálta jó színben feltüntetni magát. Szaúd-Arábia eddig ­amolyan alvó óriás volt, amely a pénzügyi lehetőségeivel az arab országok közül is kimagaslik, de csak az utóbbi években „kapcsolt rá” igazán erre – magyarázta lapunknak. – Én ugyanakkor nem tartom aggasztónak a helyzetet az európai foci szempontjából, hiszen főleg olyan játékosok igazolnak a szaúdi ligába, akik a koruk miatt kifelé mennek a futballból. Persze lesznek kivételek, fiatalok, akik a pénz miatt elmennek, de bennük valószínűleg nincs is meg a motiváció, hogy topjátékosok legyenek.

Több sportágban terjeszkednek
Mohammed bin Szalmán koronaherceg regnálása alatt a sportberuházások egyre nagyobb hangsúlyt kapnak. Nemcsak a helyi fociligát fejlesztik, az angol Newcastle megszerzésével már bevásárolták magukat az angol topfutballba is. Nemrég gyakorlatilag átvették az irányítást a golfvilág felett, miután a PGA Tour összeolvadt az általuk létrehozott LIV Golffal. Az elmúlt években Forma–1-es futamoknak, jelentős bokszmeccseknek, olasz és spanyol labdarúgó-Szuperkupa-mérkőzéseknek adtak otthont.

A NAP VIDEÓJA: