Ilyés Ferenc: Felejthetetlen év volt a tavalyi a magyar kézilabdasport számára
)
Szerdán, az MKSZ évi rendes közgyűlésén az elnök úgy fogalmazott: a magyar felnőtt válogatottak régen zártak ilyen sikeres időszakot. Mint kifejtette, a férfiak tavaly januárban történetük legjobb Európa-bajnoki szereplését produkálva ötödikek lettek, idén pedig sorozatban harmadszor zártak a legjobb nyolc között a világbajnokságon.
Mindkét nemzeti együttes kijutott az olimpiára – két felejthetetlen hazai selejtezőtornán –, így húsz év után volt ott mindkét válogatott az ötkarikás mezőnyben, a magyar olimpiai csapatban pedig a kézilabdázóké volt a legnépesebb küldöttség.
A férfiak kiélezett mérkőzéseken bizonyítottak, a nők pedig nagyon közel álltak a négy közé jutáshoz
– emlékeztetett Ilyés. Hangsúlyozta: decemberben, a részben hazai rendezésű Európa-bajnokságon a női válogatott 12 év után nyert ismét bronzérmet, majd az év legjobb csapatának is megválasztották. A férfiak veretlenül, csoportelsőként jutottak ki a januári kontinenstornára, és „a sorsolást elnézve jó játékkal bízhatunk a továbbjutásban."
A női csapat automatikusan tagja a következő két világbajnokság és a jövő decemberi Európa-bajnokság mezőnyének, vagyis legközelebb remélhetőleg 2028 tavaszán, az olimpiát megelőzően vár rá selejtező.
Ezeket az eredményeket a játékosok és a stábtagok érték el, de a klubokban folyó munka nélkül nem jöhetett volna létre. Ez egy hosszú távú időszak eredménye
– vélekedett. Az MKSZ elnöke a sportági dicsőséglistát azzal egészítette ki, hogy a Győri Audi ETO KC tavaly megnyerte a női Bajnokok Ligáját, és idén is ott lesz a – jövő hétvégi – budapesti négyes döntőben, a One Veszprém HC pedig első lett a férfi klubvilágbajnokságon.
Az utánpótlás-válogatottak tavalyi eredményei alapján Magyarország az első helyen végzett az európai szövetség (EHF) ranglistáján. Terem- és strandkézilabdában is, minden korosztályban szereztek érmet a magyarok, de nagyon fontos, hogy ezek a fiatalok a felnőttek között is bizonyítsanak.
„Nem járunk rossz úton, de látni kell, hogy a 2018-ban junior világbajnok lányoknak hat évre volt szükségük, hogy a felnőtt mezőnyben is érmet nyerjenek, a 2023-ban junior vb-ezüstérmes fiúk pedig most kapnak egyre több szerepet a felnőtt válogatottban" – sorolta.
Ilyés leszögezte: a játékosok, az edzők, a klubok és a szövetség közös felelőssége, hogy a türelem és a szükséges játékpercek meglegyenek a felnőttek között is. Hozzáfűzte, az EHF szeptemberben, a nemzetközi szövetség (IHF) pedig decemberben rendezi meg tisztújító kongresszusát.
„Célunk, hogy megőrizzük a meglévő pozícióinkat, és továbbra is aktív szerepet vállaljunk a nemzetközi kézilabdaéletben. Olyan javaslatokon is dolgozunk, amelyek előremozdítják a sportág globális fejlődését" –magyarázta. A küldöttgyűlés végén Török Bódog-életműdíjat vehetett át Róth Kálmán, a Győr női csapatának volt vezetőedzője, a női utánpótlás-válogatott korábbi emblematikus szövetségi edzője, valamint Iváncsik Mihály, a Győr 169-szeres válogatott játékosa.
)