Törökország megmutatta, hol sebezhető a magyar válogatott – ám Gulácsival és Szoboszlaival nem tudott mit kezdeni

Gulácsi Péter bravúrjai és Szoboszlai Dominik rúgótechnikája győzelmet ért Magyarországnak a Törökország elleni felkészülési mérkőzésen, pedig az ellenfél többnyire eredményesen tartotta távol kapujától a magyar együttest – hiába.

Minden a szokásos mederben zajlott péntek este.

Az utóbbi évek bevett gyakorlatát követve a magyar szurkolók 2024 első válogatott mérkőzésére is megtöltötték a Puskás Arénát, igazi futballhangulatban feszült egymásnak Magyarország és Törökország, Marco Rossi ismét avatott egy újoncot – a második félidőben csereként pályára lépő Dárdai Márton személyében –, Szoboszlai Dominik gólt szerzett, a magyar válogatott pedig megnyerte a mérkőzést. Nincs itt semmi látnivaló.

Csakhogy a Törökország elleni barátságos mérkőzés arra mindenképpen jó volt, hogy rámutasson a magyar válogatott gyenge pontjaira, hogy ismét bebizonyosodjon, mennyire fontos láncszem Willi Orbán a hátsó alakzatból, illetve arról is megbizonyosodhattunk, hogy Gulácsi Péter visszatérése alapos fejtörést okoz majd Marco Rossinak az első Európa-bajnoki csoportmeccs előtt.

A magyar válogatott nem brillírozott Vincenzo Montella csapata ellen, ám akárcsak 13 meccs óta mindig, ezúttal is átvészelte a kritikus pillanatokat, és képes volt a maga javára eldönteni a kiegyenlített találkozót. Kell ennél több az esztendő első mérkőzésén?

Végy egy jó kapust – Marco Rossinak kettő is van

„A kapuban egyessel, Gulácsi Péter!”

2022 szeptembere után kezdte ismét így a Puskás Aréna hangosbemondója a magyar válogatott összeállítását. A pénteki mérkőzést megelőzően az RB Leipzig kapusa az Olaszország elleni, 2–0-ra elveszített Nemzetek Ligája-mérkőzésen állt legutóbb a gólvonal előtt a Puskás Arénában, nem sokkal később ugyanis a Celtic elleni BL-meccsen keresztszalag-szakadást szenvedett. Klubcsapatában Janis Blaswich, a magyar válogatottban Dibusz Dénes helyettesítette megbízhatóan, ám a 33 esztendős kapus nem adta fel. Előbb klubjában verekedte vissza magát a kezdőcsapatba, most pedig a nemzeti csapatban is visszatért a gólvonal elé (ezek után borítékolható, hogy Koszovó ellen a Fradi kapusa kap lehetőséget).

Hogy milyen volt a visszatérés? Már a 6. percben vetődnie kellett, igaz, Orkun Kökcü lövése elkerülte a jobb alsó sarkot. A 18. percben viszont már eltalálták a kaput, ám Kenan Yildiz éles szögből leadott löketénél a magyar kapus remekül helyezkedett, és védte az erős, feje fölé tartó labdát.

Passzai egytől egyik tökéletesek voltak, ami azért lényeges, mert vélhetően ez volt az egyik ok, amiért az olasz szövetségi kapitány ezen a mérkőzésen neki szavazott bizalmat. Willi Orbán távollétében égetően szükség volt olyan kapusra, aki nem jön zavarba, ha a hátvédek sorozatosan hátrapasszolják neki a labdát – a lipcsei kapus megoldotta a feladatot, az első félidő végén pedig két tökéletesen kivitelezett védéssel adott életjelet magáról, előbb Gökcu, majd Aktug lövését hárította vetődve.

A fordulás után Calhanoglu szitáló löketénél is résen volt, a 71. percben pedig a meccs védését mutatta be, amikor az Inter középpályásának passza ziccerben találta meg a Dárdai mellől kilépő Yildizt, ám Gulácsi lábbal védte a közeli lövést.

„Gulácsi Péter teljesítménye nem lepett meg, mert a Leipzig, és nem a Tiszakécske kapusa. Ezzel persze nem a tiszakécskei klubot akartam megbántani, csak érzékeltetni, milyen egyesületben véd a kapusunk" mondta a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón Marco Rossi.

Üdv ismét a fedélzeten, Péter!

Mennyire hiányzott Willi Orbán?

Az várható volt, hogy az RB Leipzig középső védője pokolian hiányzik majd a hátsó alakzatból, és nem kizárólag védőmunkája miatt. A labdakihozatalnál ugyanis kulcsszerep hárul rá, a belső hármasból az elővigyázatosságból mellőzött hátvéd a leglabdabiztosabb láncszem, az a védő, akinél támadásépítésnél is jó helyen van a labda. Bátran lép fel a félpályáig, egyetlen passzal képes átjátszani az ellenfél védelmi vonalát, és az ívelései is rendre társat találnak.

Ezen a téren a Törökország ellen szerepet kapó Balogh Botond, Lang Ádám és Szalai Attila sem képes a nyomába érni, a törökok igyekeztek is letámadni a hátul passzolgató három belső védőt. Ilyenkor Schäfer András, Nagy Ádám, valamint Szoboszlai Dominik is hátralépett, hogy meglegyen a létszámfölény a magyar kapu előtt – aminek a támadásépítés látta kárát, főleg azért, mert a Liverpool középpályása távol került az ellenfél kapujától. A három védő a rábízott feladatot megoldotta, türelmesen passzolgattak hátul, de a labdák többnyire csak oldalra és hátra mentek – a törökök középmagas védekezése pedig többnyire eredményesen fojtotta meg a magyar támadásépítést.

Szoboszlai rúgótechnikája aranyat ér

A Liverpool középpályása nagy szabadságot kapott a pályán: ha kellett, kihúzódott a jobb szélre, máskor visszalépett a kapuja elé, hogy segítsen kihozni a labdát, olykor pedig a bal oldalon tűnt fel, hogy onnan forgassa át a játékot. Így viszont többször is messzire került Sallai Rolandtól, emiatt az összjátékuk ezúttal nem igazán tudott kibontakozni. A középpálya tengelyében Schäfer Andrásnak és Nagy Ádámnak kellett takarítania, valamint begyűjteni a második labdákat.

A felállás a 3-4-3 és 3-4-2-1 között ingázott, amelyben Loic Nego a jobb szélről gyakran húzódott befelé, míg Kerkez Milos többnyire maradt a vonal mellett a bal oldalon. Bár a játék döcögött, az első félidőben kevés hiányzott, hogy éppen egy Liverpool-Freiburg kombináció után szülessen meg a magyar vezető gól: Szoboszlai szabadrúgásból ívelt a kapu elé, a hosszú saroknál Sallai érkezett, ám közeli lövésénél Mert Günok bravúrral védett. Ami jó hír, hogy Szoboszlai szabadrágásai és szögletei után akkor is helyzetbe kerülhet a magyar válogatott, ha mezőnyben egyébként küszködik az ellenfél védelmének megbontásával. Márpedig az első játékrészben küszködött, nem véletlen, hogy a szünetet jelző sípszó után a Pool játékosa dühösen bikázta el a labdát.

Aztán a második félidő elején éppen a szabadrúgás hozta meg az áttörést: Szoboszlai beívelése után Lang Ádám fejelt kapura, a labda pedig Enes Ünal kezéről pattant le – a jogosan megítélt büntető után pedig a Liverpool középpályása megszerezte a győztes gólt.

Sikerült semlegesíteni Varga Barnabást?

Az első félidben igen. Szoboszlai kénytelen volt többször is mélyen visszalépni a labdáért, Sallainak ezúttal csendesebb napja volt, így aztán Varga Barnabás is eredménytelenül küzdött a török túlerővel. Az is igaz, hogy a jelek szerint a válogatott szorongatott helyzetben sem kezd el ívelgetni az egy szem középcsatár felé. Szalai Ádámnál ez bevett szokás volt, a magyar válogatott korábbi csapatkapitánya olykor lekészítette a labdát, máskor szabadrúgást harcolt ki, vagy éppen elkeseredett harcot vívott a túlerővel.

Varga Barnabás felé viszont nem szálltak a labdák, ha a hátvédeket letámadták, inkább valamelyik középpályás lépett hátra, ha Lang Ádám meg is próbálkozott az íveléssel, inkább a meginduló Kerkezt kereste, mintsem az elöl küzdő Fradi-támadót.

Az mindenesetre nem hátrány, ha a csatár a semmiből is képes helyzetbe kerülni, márpedig ez Varga Barnabásnak kétszer is sikerült. A 66. percben nagyon közel volt a gólhoz, egy remek akció végén még a higgadt cselre is maradt ideje, ám középre tartó lövését Günok lábbal hárította.

Sebaj, majd az Eb-n.

Magyarország

Törökország

1

Gólok

0

8

Kapura lövések

16

5

Kaput eltaláló lövések

6

49%

Labdabirtoklás

51%

445

Összes átadás

516

83%

Passzpontosság

88 %

EZT OLVASTA MÁR?