Kihasználja-e utolsó lehetőségét a Barcelonánál Marcus Rashford?
)
Az angol támadó Ruben Amorim érkezésével vált végleg létszám felettivé Manchesterben, noha már korábban is voltak problémák a személyét illetően. Az senkinek sem lehet kérdés, hogy Rashford egészen kiváló képességű labdarúgó, azonban konzisztensen sosem tudta hozni azt a szintet, ami ahhoz kellett volna, hogy valódi klasszisként hivatkozzunk rá. Ettől függetlenül nyilván szomorú a manchesteri szurkolók számára, hogy a saját nevelésű játékos nem annál a klubnál vált ikonná, ahol felnőtt, ezzel együtt az utolsó időszakban már mindkét oldalról érezhető volt, hogy elfáradt a viszony.
Idén tavasszal az Aston Villa jelentette a mentőövet, és bár az elején Rashfordnak volt néhány emlékezetes megoldása, sokat elmond, hogy komolyan fel sem merült, hogy a birminghami klub végleg szerződtesse őt. Nem véletlenül fogalmaztunk úgy a bevezetőben, hogy ez lehet az angol utolsó igazi sansza. Tekintsük is át, miben bízhatnak a Barcelona drukkerei, és mik azok a szempontok, amelyek kérdéseket vethetnek fel.
Mi működhet? – Erősségek
Kezdésként mindenképpen le kell szögezni, hogy ha az üzleti konstrukciókat nézzük, ez egy kifejezetten kedvező üzlet a Barcelona számára. Egy évre, kölcsönben (igaz, az engedményekkel együtt is elég magas fizetéssel) érkezik egy játékos, aki korábban letette már a névjegyét egy másik topligában, s alapvetően második opcióként kell helytállnia a katalánoknál.
Igazi kockázat tehát a Barcelona szempontjából nincs az üzletben, ha nem válik be Rashford, jövő nyáron távozik, ha működni fog, 35 millió euróért lehet végleg a csapat játékosa. Ha tehát azt nézzük, hogy a Barcelona időről időre anyagi gondokkal küzd, most mégis jelentősebb anyagi ráfordítás nélkül szereztek meg egy hasznos, a keret bővítését célzó játékost, egyértelműen pozitívnak tekinthető ez a lépés.
🏴 England’s finest.
— FC Barcelona (@FCBarcelona) July 23, 2025
From Lineker to Rashford. pic.twitter.com/gK8fxZAE3c
És azt sem állíthatjuk, hogy ördögtől való lenne abban reménykedni, hogy Rashford működik majd a Barcelonában, hiszen vannak olyan tulajdonságai, amelyeket nagyon jól tud majd használni Hansi Flick. Amiben Rashford mindig is kiemelkedő volt, az a területekbe való beindulás. Ole Gunnar Solskjaerral és Erik Ten Haggal is akkor működött a legjobban, amikor az együttes a kontrákra, a direkt játékra alapozott. Jött a labdaszerzés, Bruno Fernandes tette területre a labdát, Anthony Martial vagy Mason Greenwood a visszamozgással adott lehetőséget Rashford gyorsaságára és mélységi indulásaira, és ott volt mögötte Luke Shaw is, akivel jól tudott kombinálni.
Erik Ten Hag aztán később kilencesként is jól tudta használni az angol támadót, abban az idényben (a 2022/2023-as szezon) szinte minden sikerült, amihez a MU akkori tízese hozzányúlt. Épp ezért azt a szintet talán nem lehet elvárni Rashfordtól, de arra képes lehet, hogy abból az időszakból visszahozzon valamit. Ez a fajta mélységi beindulás hozzátehet a Barca játékához, és bal oldalról indulva jobblábas befejezések is hatékonyak lehetnek. Ha Rashford megfelelő számú lövéshez jut, fogja hozni a mutatókat.
A szakmai okokon kívül pedig emberileg is jót tehet neki a váltás. Rashford a Barcába akart igazolni, ezt már az első pillanattól világossá tette, számára ez volt az egyetlen valós opció. A környezetváltozás, az új város, a korábbi rossz szokásai elhagyása szintén hozzátehet a teljesítményhez, és persze Hansi Flick is remek pedagógus hírében áll. Ráadásul mint fentebb említettem, új játékosa akár két poszton is lehet opció a német tréner számára, ez pedig egy hosszú szezonban komoly értéket jelenthet, pláne Robert Lewandowski korát tekintve.
Mégis, mi lehet a gond?
Ezzel együtt azt várni, hogy az igazolás egyértelmű sikertörténet lesz, talán botorság lenne. Rashford profiljának ugyanis vannak olyan alapvető hiányosságai, amelyek egyértelműen kijöhetnek a katalán gigásznál. Egyrészt Rashford a védekezést tekintve rendkívül kevéssé hatékony. Nem teszi bele igazán a munkát a letámadásba, rosszul helyezkedik, az alapelveket nem tartja. Ez probléma lehet, főleg egy olyan edzőnél, mint Flick, aki számára ez rendkívül fontos, ráadásul Raphinha ebben a világ egyik legjobbja, az új szerzeménynek pedig őt kellene tehermentesíteni.
💪🏾⚡️💙❤️ pic.twitter.com/c3WIwRtlW4
— Marcus Rashford (@MarcusxRashford) July 24, 2025
Erre persze lehet azt mondani, hogy Rashfordnak nem volt könnyű dolga, hiszen a Manchester United az elmúlt évtizedben nem volt épp ideális terep a fejlődni vágyó játékosok számára, és ez így is van, ettől függetlenül nehéz elképzelni, hogy Rashford 27 évesen majd elkezd gyökeresen mást csinálni, mint eddig. Nem elképzelhetetlen, és mint jeleztem, a személyes motivációja biztosan meglesz.
Azonban ott van az a gordiuszi csomó is, hogy egy direkt, alapvetően az átmenetekben hatékony játékos érkezik egy olyan csapatba, amelynek alapfilozófiája a labdabirtoklás. Persze a kettő nem zárja ki egymást, meccseken belül lehet variálni a ritmussal, de nagy kérdés, hogy létre tud-e jönni elég Rashford számára kedvező szituáció a pályán.
A másik nagy kérdés a konzisztencia. Az angol szélsőnek voltak remek szezonjai a Manchester Unitednél, de idényeken átívelően, hosszú távon sosem tudta hozni azt a teljesítményt, ami őt és a csapatot is magasabb polcra emelhette volna. Nem kizárt tehát, hogy a Barcelonánál is lesz gond azzal, hogy mennyire képes tartóssá tenni a jó formáját.
Verdikt
Kérdések és pozitívumok is vannak tehát, de ha néhány szavas mérleget kellene vonnunk, azt mondhatnánk, hogy ezzel a konstrukcióval ez az üzlet mindkét félnek megérte. Rashford kapott még egy esélyt, a Barcelona pedig egy olyan játékost, akit a rotációban fognak tudni használni. Közel sem biztos, hogy az angol nyújt majd olyan teljesítményt, ami állandó szerződést érhet, de a kölcsön sülhet el nagyon jól.