Meghalt Wisinger János
)
„2025. július 2-án, 85 éves korában elhunyt Wisinger János, Diósjenő díszpolgára
Wisinger János 1977-ben, özvegyen, két kisgyerekkel, Annával és Jánossal került Diósjenőre a Szociális Intézet vezetői posztjára. Szakmai előmenetelét az intézet névadója, Dr. Göllesz Viktor támogatta. A tanári diplomája mellé a szociális szervezői és gyógypedagógiai végzettséget már a helyi munkavégzése során szerezte meg.
Rövidesen, 1980-ban a Hazafias Népfront helyi elnöke lett, majd bekerült az akkori községi tanács végrehajtó bizottságába (mai nevén Képviselő-testületébe). Munkásságáért nógrád megyei kitüntetéseket és aranygyűrűt is kapott.
1980-ban újra nősült, feleségül vette Molnár Eszter, Diósjenőn született pedagógust, '80-ban és '84-ben még két gyermekük született, Dániel és Tamás. Mind a négy gyermek itt járt iskolába és diplomás sikeres felnőttek lettek.
A szociális ágazatban a korábbi munkahelyein is értelmi fogyatékosokkal foglalkozott, az akkori intézményrendszerben ő felelt a foglalkoztatás szervezéséért, teljeskörű lebonyolításáért.
A különböző súlyosságú fogyatékkal élők körében felmerült az igény, hogy az egyes intézmények sportversenyeken mérjék össze tudásukat, edzettségüket. Wisinger János az első, országos próbálkozások után sokkal magasabb szintre kívánta helyezni a sport és az általa kiépülő mozgalom nívóját. 1984-ben így sikerült megszerveznie a Kraxner Alajos emlékversenyt, amit nem kisebb helyszínre, mint a Népstadion lelátói elé álmodott meg. Törekvését Schmitt Pál, a Népstadion akkori főigazgatója is támogatta.
A több, hazai intézményből verbuvált sportágak kis közössége a harmadik Kraxner versenyt követően, 1989-ben meghívást kapott Lengyelországba, a Speciális Olimpiai Játékokra, majd ezután rövidesen, 1989. szeptember 8-án, Diósjenőn alakulhatott meg a Magyar Speciális Olimpiai Egyesület. Az alapító tagok között olvashatjuk Wisinger János nevét is. Kitartó egyeztető munka árán kapták meg a Magyar Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság engedélyét az „Olimpia” elnevezés hivatalos használatára.
János a szervezet által, illetve a diósjenői intézmény igazgatójaként, több évtizeden keresztül, olyan lehetőségekhez juttatta a sportolni vágyó, fogyatékkal élőket, aminek köszönhetően jelentősen megváltoztak az előítéletek; a fogyatékosok kikerülhettek a reflektorfénybe, sportteljesítményük az épek figyelmét is felkeltette. Wisinger János a sportdiplomáciai munkássága során elérte, hogy felkerült Diósjenő az amerikai sportmenedzsment térképére is. A kis, börzsönyi falu ad otthont az olimpiai láng eszméjének is, az elmúlt 33 évben többször is innen indulhatott útjára a Lángfutás.
Munkája, amellett, hogy messze a tengeren túlon is nyomot hagyott, helyben is mélyen megalapozta a befogadó település, Diósjenő és a Göllesz Intézet szoros kapcsolatát.
Eme munkásság elismeréseként hozta meg határozatát Diósjenő Község Önkormányzatának Képviselő-testülete, hogy 2024. januárjában Wisinger Jánosnak adományozzák a Diósjenő Díszpolgára címet, melyet egy éve, a Jenő-napon adtunk át ünnepélyes keretek között.
Köszönjük János a faluért és a fogyatékkal élőkért végzett munkát, Diósjenő mindig hálás lesz érte!” – írja megemlékezésében Diósjenő Facebook-oldala.