Néhány napja még nyilatkozott a Blikknek a női kosarasok volt szövetségi kapitánya, Pálinkás József
)
Az utóbbi években kemény csapásokat kapott az élettől, de amíg tudta, megmutatta, mekkora erő lakozik még mindig benne. Hétvégén elment. Elvesztettük.
Ahelyett, hogy otthon, gondtalanul élvezhette volna a nyugdíjas esztendőket, szinte egyfolytában küzdött, hol az élettel, hol a körülményekkel... Orvosi hiba miatt három éve megvakult, de törekedett arra, hogy minél önállóban élje hétköznapjait.
)
Megmutatta, milyen erős a lelke – végül éppen az ereje hagyta el. Vírusfertőzést kapott, kórházba került Kalocsán, legyengült. Lábra állni sem tudott, erről beszélt alig tíz napja, amikor végre sikerült őt elérni. Akkor még a fertőző osztályon feküdt.
– Jó pár hete itt vagyok, elkülönítő szobában, éppen a második antibiotikum-kúrán esem át. Most már elmondhatom, hogy nem vagyok a mélyponton. Előfordult, hogy azt hittem, itt a vége... A telefonomat, a poharat sem tudtam felemelni. Kicsit jobban érzem magam, de újra kell tanulnom járni – mesélte akkor.
)
A kálváriája még évekkel korábban kezdődött: csípőprotézissel műtötték, de rosszul állapították meg a vérhígító adagját, emiatt vesztette el a szeme világát. Hazatért Dunapatajra, elsajátította, hogyan állíthatja be a hűtőszekrény hőfokszabályozóját, miként tudja párosával felhúzni a zoknijait, hogy ne fehéret vegyen fel a fekete mellé. Tavaly szeptemberben, amikor 70. születésnapját ünnepelte, viccelni is volt ereje, megjegyezve, hogy „mostantól kezdve hetvenkedik”.
De következett az újabb, szörnyű fordulat, a fertőzés.
– Összecsuklottam otthon. Valahogy az ágyamig elvonszoltam magam, de többre már nem voltam képes. A fiam talált rám, éppen jött hozzám. Sosem hittem volna, hogy valaha is ilyen helyzetben leszek – magyarázta múlt héten szerdán. – Amíg a fertőző osztályon voltam, látogatót csak úgy fogadhattam, ha beöltözött tetőtől talpig. De most átkerültem másik szobába, ahol már szabadon lehet hozzám jönni.
)
Még néhány napja is arról beszélt, a barátok, kollégák szeretete sokat jelentett neki, és a kosárszövetség anyagilag és orvosi segédeszközökkel is támogatta a nehéz helyzetben.
– Gyakran tornászom az ágyban, és pici segítséggel már ki tudok ülni a szélére. Mivel nem látom a nővéreket, a beszédük alapján különböztetem meg őket. A mély hangúak a centerek, a közepesek a bedobók, akiknek pedig vékonyabb, ők az irányítók. Hiába, a kosárlabda most is itt van a fejemben – mondta. – Eleinte, amikor nem tudtam felvenni a telefont, rengetegen üzentek. A kórház portása is azt tudakolta, ki az, akit naponta nyolcvanan-kilencen keresnek. Nem tagadom, jól esett a szeretetük.
- A múlt héten beszéltem vele, hála istennek még meg tudtam köszönni neki, amit értem tett. Régi örök emlék, hogy amikor bemelegítettünk a válogatottnál, ő füttyszóval jelezte, mit kell csinálnunk... Sosem felejtem el a hangját. Borzalmasan fáj az elvesztése - az egykor Európa legjobbjának választott kosaras, Németh Ágnes emlékezett így mesterére.