Nem csitulnak a kedélyek: ezért bukhatják a súlyemelők az olimpiát
)
Az ARD német közszolgálati tévécsatorna doppingügyekkel foglalkozó részlege január elején hozta nyilvánosságra a sportági szervezetet és annak első emberét érintő, súlyos bűncselekményeket (dopping fedezése, sikkasztás) megfogalmazó filmjét. A felhozott vádak tisztázására és kivizsgálására az IWF válságülést tart Dohában.
Richard Pound (77), a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség korábbi vezetője a súlyemelő-szövetség felfüggesztését javasolta, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban (NOB) dolgozó vezetők helyében fontolóra venné a versenyzők kizárását az olimpiáról.
– A tények ismeretében az egyik logikus lépés az lehet, hogy a súlyemelés egyelőre kikerül az olimpiai programból, és mindaddig felfüggesztik a szervezet működését, amíg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság számára bebizonyosodik, hogy teljes mértékben megfelel az ötkarikás értékeknek – mondta a kanadai NOB-tag.
A sportág és a szövetség felfüggesztése mellett akad, aki kifejezetten az IWF-elnök felelősségvállalását várja el az ügyben. Például az orosz Makszim Agapitov (49), aki hazája súlyemelő-szövetségének elnöke és az IWF végrehajtó bizottságának a tagja.
– Etikai okokból le kell mondania Aján Tamásnak, muszáj vállalnia a felelősséget. A súlyemelésben végbemenő változásokat a vezetésnél kell elkezdeni – véli.
A hét végi nyilatkozatokat Aján sem hagyta szó nélkül. Szerinte a tisztségviselők amiatt támadják, mert a saját problémáikról megprobálják a reflektorfényt másra irányítani.
– Az orosz szövetség képviselője, aki a nemzetközi testület elnökségének a legtapasztalatlanabb tagja, azért támadja a szövetséget és személy szerint engem, mert az orosz súlyemelés az utóbbi tíz évben rengeteg pozitív esetet produkált. Most vádaskodással próbálja kompenzálni az ellenük indult fegyelmi eljárásokat – védekezett a magyar sportvezető.
Mások is le akarják váltani a vezetőt
Nem Agapitov az első, aki Aján távozását követeli. Többek között az Európai Súlyemelő-szövetség elnöke, az olasz Antonio Urso (58) és a Német Súlyemelő-szövetséget irányító Christian Baumgartner (60) is az IWF első emberének a felelősségét hangoztatta a botrányokkal kapcsolatban. Aján szerint mindketten azért támadják őt, mert korábban a tisztújító szavazásokon alulmaradtak vele szemben, és ezzel próbálják pozícióját gyengíteni.