„Nem törünk meg a nyugati országok politikai nyomása alatt” – harsogja az orosz sportvezető
)
Az „éles és őszinte interjú” alcímmel megjelent beszélgetésben Pozdnyakov részletesen beszél az életét hét éve – akkor lett az OKR alelnöke lett – kitöltő munkájáról.
„2016 végén az orosz atlétikát és a szocsi téli olimpiát megrázó botrányok idején kerültem az olimpiai bizottsághoz, amely akkor még pluszban gazdasági nehézségekkel is küzdött. A legnagyobb problémát a 2018-as pjongcsangi téli olimpia utáni helyzet normalizálása jelentette, oda már nem a saját nemzeti zászlónk alatt, hanem semleges státuszban utazott ki küldöttségünk” – eleveníti fel a kezdeteket az egykori vívó, és kiemeli, hogy ennek ellenére akkor még nagyon jó volt a kapcsolatuk a Nemzetközi Olimpiai Bizottság menedzsmentjével.
)
„A sportot nem befolyásolhatná a politika, de ez most egyáltalán nincs így, sőt: éppen ellenkezőleg. Sajnos az a helyzet, hogy a NOB nem tud vagy nem akar ellenállni a politikai nyomásnak. De mi nem adjuk föl, mert tudjuk, hogy igazunk van! Az orosz sport nem fog megtörni azért, hogy a Nyugat politikai parancsainak engedelmeskedjen. Nem fogjuk átalakítani a hazai sport szerkezeti felépítését, eljelentékteleníteni olyan nagy múltú sportklubokat, mint a CSZKA vagy a Dinamo, csak azért, mert »odaát« azt találták ki, hogy ezek a hadsereghez kötődnek, ezért a versenyzőik persona non graták lettek a nemzetközi eseményeken. A jelenlegi tendenciák miatt kettős a feladatunk van: a kitiltott sportolóink számára egy olyan erős versenynaptár összeállítása, ami a szakmai fejlődésüket és az egzisztenciális biztonságukat is garantálja.” – említi a születésnapos a legégetőbb feladatot, majd meg is nevezi, kit tart ezért felelősnek.
„Az orosz sport soha nem volt olyan helyzetben, amilyenbe tavaly kerültünk. A nyugati országok és a NOB megpróbáltak minket elszigetelni, ami váratlanul ért minket. Eddig úgy éltünk, hogy a politikai és gazdasági különbségek ellenére az országok között megvolt a nyitottság és a konstruktív együttműködés. Én mindig azt hirdettem, hogy tisztelni kell egymást, az ellenfelet, a versenybírókat, a nézőket, barátkozni kell egymással, de a jelek szerint most más szelek fújnak... A Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntései káoszt teremtettek, s az így kialakult helyzetben nyomás alá kerültek az orosz sportolóik. De tudjuk, ez a krízis nem tarthat örökké, egyszer eljön a pillanat, amikor mindenki felismeri, hogy mindennek vissza kell zökkennie az eredeti kerékvágásba. Ugyanis a sport és a kultúra az a két terület amely hidakat tud építeni az országok között. Szóval még egyszer hangsúlyozom: a válságos időszakban is úgy kell dolgoznunk, hogy a sportolóink versenyre készek legyenek, amikor újra a régi módon üzemel majd a sport világa – magyarázza Pozdnyakov, aki teljesen elfogadhatatlannak tart mindenféle nyilatkozatot, amit az orosz sportolóknak alá kellene írniuk az olimpiai indulási jogért.
)
„Az újkori olimpiai mozgalom atyjának, Coubertin bárónak az volt az ideája, hogy a versenyek abszolút békés körülmények között zajlanak, és minden résztvevőnek egyenlő feltételeket biztosítanak, beleértve azt is, hogy szabadon, mindenféle kötöttség nélkül állhatnak rajthoz. Éppen ezért
stratégiai hibának tartom, hogy a nemzetközi sportszövetségek és a NOB nyilatkozatok aláírására kötelezik a sportolóinkat. Tudniillik ha aláírod a nyilatkozatot, azzal elhatárolódsz saját országodtól, megtagadod azt.
A javaslatban az áll, hogy a semleges státusú sportolóknak nem kell, nem lehet a hazájukhoz, nemzeti lobogójukhoz, himnuszukhoz, nemzeti olimpiai bizottságukhoz és sportszövetségükhöz kötődniük. Az én felfogásom szerint az ezt a dokumentumot aláíró sportolók elvesztik orosz identitásukat...” – dohog az OKR elnöke, aki ugyanakkor valahol megérti azokat, akik mégis beadják a derekukat.
„Tisztelem azt a hatalmas munkát, amit a sportolók elvégeznek, és megértem, hogy lesznek, akik aláírják vagy már alá is írták a dokumentumot, de emberileg mégsem tudom elfogadni.
Itt és most figyelmeztetem őket: az ilyen nyilatkozatok elfogadását kierőszakolóknak egy a feladatuk, széttörni az orosz sporttársadalmat.
Rosszakaróinknak mindig is stratégiai feladatuk volt, hogy szakadást idézzenek elő” – mondja fel a »kötelezőt« Pozdnyakov, aki egyben fenyegetően hozzáteszi: a nyilatkozatot aláíró és egyénileg az olimpiára utazó sportolókat nem fogja támogatni az Orosz Olimpiai Bizottság.