Szarvasmarha, étterem, lakás, 266 millió – ezek is járhatnak egy olimpiai bajnoknak
)
A sportolók jutalmazásáról nem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), hanem az adott versenyző országa dönt, így meglehetősen változatos, ki hogyan honorálja a diadalt. Míg a házigazda franciáknál 31 millió forintnak megfelelő összeg üti az aranyérmes kiválóságok markát, nálunk ennek majdnem a kétszerese (55 millió forint) jár. A legjobban Szingapúrban ismerik el, ahol forintra átszámítva 266 milliót kapnak a hősök, de akadnak olyan országok (Nagy-Britannia, Norvégia, Svédország, Új-Zéland), ahol egyáltalán nem jár külön díjazás.
– A sportért felelős államtitkárság javasolta a kormánynak, hogy az olimpiai jutalom összege tíz százalékkal emelkedjen a tokióihoz képest, és nagy örömmel jelenthetem be, hogy a kormány támogatja a javaslatot, így a sportolóink tízszázalékos emelésre számíthatnak a párizsi olimpiát és paralimpiát illetően – jelentette be Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár még decemberben a Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlése után.
Ezek az extra juttatások hatalmas segítséget jelenthetnek, különösen a kevésbé népszerű olimpiai sportágak versenyzői számára, ahol a támogatói és szponzori szerződésekhez nehezebb hozzájutni.
De nem minden a pénz: egyes országok kreatívabb módszereket alkalmaznak. A lengyeleknek például többé már nem kell aggódniuk a bajnokoknak a lakhatás miatt, Varsóban felhúznak egy ötkarikás lakótelepet, amelyben a tervek szerint minden bajnok egy helyen lakhat az államtól kapott kétszobás lakásban, emellett egyhetes nyaralást és gyémántot is adnak. Malajziában autót ajándékoznak a dobogósoknak, míg az indonézeknél legutóbb a tokiói olimpián aranyérmes Greysia Polii és Apriyani Rahayu tollaslabdapáros egy-egy ház mellett öt-öt szarvasmarhával és egy-egy étteremmel gazdagodott.