Osztrák megszállás a Kincsem Parkban? Éppen ellenkezőleg!

Akik kevésbé járatosak a lósportban, s csak arról értesülnek, hogy a Kincsem Parkban augusztus 4-én Donau Derby néven rendeznek futamot, talán csak értetlenkednek, miért a német elnevezés. Ha meg azt is megtudják, hogy ez valójában a nagy múltú Osztrák Derby „fedőneve”, akkor végképp értetlenkednek.

Már a legelején nyugtassuk meg az olvasókat, hogy a névadó Kincsem születésének 150. évében (március 17-én lesz a „születésnap”) nem az osztrák – vagy a nemzetközi tőke – megszállásának jele ez a verseny, épp ellenkezőleg, mi siettünk nyugati szomszédunk megsegítésére.

Nagy a baj az osztrák lóversenysportban! Európa harmadik legnagyobb hagyományokkal bíró derbyje, az első alkalommal 1868-ban megrendezett verseny ugyanis több mint másfél évszázad után tavaly egyszerűen elmaradt, és idén sem tudják odahaza tető alá hozni. Így lett a Kincsem Park a beugró, s a verseny neve azért Donau Derby, mert a bécsiek azt tervezik, hogy a jobb időket kivárva majd egy szép napon újra otthon futják az Osztrák Derbyt.
(Videó: egy felejthetetlen Magyar Derby, sorrendben a 78.: Rodrigo és Akito vívott óriási párharcot)

„Az osztrák lóversenyzés hagyományait próbáljuk most már közösen tovább vinni, életben tartani, illetve a Donau névből adódik, hogy a két város, Budapest és Bécs kulturális kapcsolatát tovább ápolni. Ezért lett ez a futam neve”

 – nyilatkozta az ötletgazda Szotyori Nagy Ádám, a Kincsem Park ügyvezetője a Favorit blognak.

Természetesen a feladatok is megoszlanak: az osztrákok biztosítják a pénzdíjat – 7,7 és 15,4 millió forint között lesz valahol –, minden más a magyar rendezők feladata.

Tegyük hozzá azt is, hogy ez az együttműködés a lóversenyzés minden magyarországi szereplőjének jó lehet. A Kincsem Parknak plusz bevételt, a lovira járóknak több fogadási lehetőséget jelent, a lótartóknak pedig azt, hogy könnyebb lesz ilyen feltételek mellett duplázni, hiszen a Magyar Derbyt július 7-én rendezik, épp ideális (idő)távolságban a Donautól.

Ha valakinek sikerülne már idén megnyerni a két derbyt, az pontosan 102 évvel követné az első duplázót, az 1922-es kettős győztes Lavendel II-t.

+ + +

Az 1868-óta megrendezett Osztrák Derbyt már a harmadik kiírásban magyar ló nyerte, a Buccaneer ivadék Cadet. Bár nem minden lóról lehet eldönteni, hogy egyértelműen magyar-e, a Telivér blog számításai szerint a 154 kiírásból kereken ötvenszer volt magyar győztes, köztük olyan felejthetetlen versenylovak, mint Kincsem (1877), Pázmán (1919), Imperiál (1963), Seebirk (1968) és az eddigi utolsó duplázó, Turbó (1981).

Miért nem volt és nem is lesz címvédés?
Ha valaki végignézi a verseny 154 győztesét – és nincs otthon a lósportban –, az talán értetlenkedik, hogy miért nem sikerült soha senkinek a címvédés. A válasz nagyon egyszerű: a derbyn (mindegyiken) ugyanis csak hároméves lovak futhatnak, azaz a következő évi versenyre a teljes mezőny kicserélődik.

Ha szereti a lóversenyzést...