Rasovszky Kristóf: „Nem bánkódnék, ha a párizsi érmem arany lenne!” – videóval
)
A dohai vizes világbajnokságon második aranyérmét nyerte nyílt vízen, és a medencében is sikeres volt, hiszen 800 méteres gyorsúszásban országos csúccsal az ötödik helyen végzett. Mennyiben más felkészülést kíván a két versenyzés, kamatozhat egyik a másikban?
Alapvetően együtt zajlik a kettő. A medencés úszás azonban nagyobb sebességet igényel, és a táv is rövidebb. Amit a medencében gyakorlok, jól tudom hasznosítani például a nyíltvízi úszás hajrájában, vagy amikor taktikát váltok és megúszok, hogy szétszakítsam a mezőnyt. Szóval, kiegészítik egymást, ám nálam a nyílt víz kicsit nagyobb fókuszt kap – mondja a 26 éves klasszis.
A párizsi olimpián, a világbajnoksággal ellentétben, a medencés versenyek megelőzik a nyíltvízi úszást. Hogy érinti ez a rendezés?
Úgy, hogy az olimpián valószínűleg csak nyílt vízen fogok úszni, a fordított programnak áldozatául fog esni a medencés verseny. Ez még nem biztos, de nagyon valószínű, még van időnk eldönteni a végleges programot. Mivel nyílt vízen egyértelműen éremért csatázok, egy medencés helyezés nem írhatja felül ezt a szereplést. Viszont a Dohában 800 méteren elért eredményem elgondolkodtató, hogy bevállaljam-e mégis ezt a számot. A 800 méter és a 10 kilométer versenye között nyolc nap van, míg az 1500 és a 10 kilométer között csak négy. Ezért egyértelműnek, hogy csak a 800 jöhet szóba, így ha mégis indulok medencében, több idő marad visszarázódni a nyílt vízre.
Melyik műfajt szereti jobban: a medencést, amely kiszámíthatóbb, hiszen ott adott a víz és a levegő hőmérséklete, és nem kell tartani az ellenfelek ütéseitől, verekedéseitől, vagy a kalandosabb nyílt vízi versenyeket?
Az elért eredményeim miatt egyértelműen a nyílt víz a kedvesebb, de nagy motiváció a medencés úszás is. A fukuokai és a dohai világbajnokságon is döntős voltam 1500, illetve 800 gyorson, Dohában országos csúcsot úsztam. Valószínűleg a jövőben is képes leszek hasonló jó teljesítményekre a medencében.
(Videón: Már 2019-ben az év nyíltvízi úszójának választotta a nemzetközi szövetség)
A párizsi olimpián nyílt vízen csak az aranyérem lehet a vágya, mivel ötkarikás ezüstérme már van. Jól sejtem?
Mindig azt mondom, hogy az érem az elsődleges, de persze nem bánkódnék, ha az arany lenne.
Milyen a kapcsolata a fiatal, húszéves Betlehem Dáviddal, aki Dohában a nyílt vízi kvóta megszerzése mellett 1500 méteren is remekelt, negyedik lett?
Jó a viszonyunk, edzéstársak vagyunk, segítjük egymást, és a versenyeken is szorítunk egymásnak. Persze, az úszás egyéni sportág, és vagyunk annyira önzőek, hogy a saját sikerünket helyezzük előtérbe.
Köztudott, hogy Betlehem Dávid barátnője „szakmabeli”, Fábián Bettina úszó. Segítheti egy sportoló pályafutását, ha a páros mindkét tagja ugyanazt a sportot űzi?
Az én feleségem is sokat segít, sőt erőn felül, hogy a legtöbbet kihozzam magamból, a sportpályafutásomból. Bár gyerekként ő is úszott, ma már nem sportol. Boldog vagyok vele.
)
)