„Végre fizettek a románok” – a sakkszövetség elnöke országváltásról, anyagi gondokról, Kádár Jánosról, Polgár Juditról, Lékó Péterről

Szabó Lászlót három éve választották meg a Magyar Sakk Szövetség elnökének. Most, az egyéni bajnokság hajrájában beszélgettünk vele a sportág hazai helyzetéről, amiről sokat elmond, hogy a kérdések többségét a kellemetlen jelzővel lehet illetni.

Elnök úr, miért titokban rendezik meg az országos egyéni sakkbajnokságot?

Nem értem, mire gondol.

Már jó néhány forduló lement, de az eredményeket sehol nem látom. Pontosabban a szövetség honlapján egy eldugott blogban leltem rá végül.

Pedig azért több helyen megjelenik, a sakkportálokon lehet követni a játszmákat és a szövetség facebook-oldalán is (ebben téved az elnök, ott csak a bajnokság megnyitójáról van fent anyag – Sz. T.).

De egyetlen általános sportlap sem közli az eredményeket, ez mindenképp azt mutatja, valami nem stimmel a szövetség kommunikációjával…

Ezt aláírom. Ugyan van egy kommunikációs igazgatónk, de neki nagyon pici a babája, rá most keveset számíthatunk. Egy külön kommunikációs munkatársat pedig nem tudunk megfizetni. Ugyan sokan azt hiszik, a pénzbőség a teljes magyar sportra jellemző, de ki kell őket ábrándítanom: a sakkszövetség teljes éves büdzséje nagyjából 150 millió forint.

Lehet, fura a kérdés: de nem azt verik le most rajta, hogy Kádár János kedvenc sportága volt?

Kicsit másképp közelíteném meg. Régen a sakkozás úri sportág volt, például Erkel Ferenc és Széchenyi István is magas szinten űzte. Aztán változtak az idők, azért is a Falk Miksa utcában van a szövetség székháza, mert a Jászai Mari téri pártházból Kádár így át tudott ide sétálni, azt mondják, gyakran előre be sem jelentkezett. De nem is ez a lényeg, hanem a sakk ebben a korban – tetszik, nem tetszik – proli sport lett, s ettől a bélyegtől máig nem tudott teljesen megszabadulni.

Visszatérve még a bajnokságra: az olimpiai bajnok Adorján Andrást miért nem engedték indulni?

Ennek nagyon egyszerű az oka, még ha egyesek mást is terjesztenek. A szabályzat alapján, meghívott játékosként indulhatott volna, csak mire ő bejelentkezett, már teljes volt a mezőny, ezt még miatta sem bonthattuk meg.

Még egy utolsó kérdés az egyéni bajnoksággal kapcsolatban: Miért kapnak a férfiak jóval magasabb pénzdíjakat – a győztes például két és félszer annyit – mint a nők, holott ugyanakkora a két mezőny?

Erre egyszerű a válasz: nemcsak a magyar bajnokságon, hanem minden jelentős sakkversenyen ugyanígy van. Egyébként más sportágakban is.

Ez utóbbit erősen vitatom: a teniszben a Grand Slam-tornákon kiegyenlítették már a pénzdíjakat, s mondjuk magasugrásban is ugyanakkor a jutalom egy világcsúcsért, pedig egy férfinak ahhoz 246, egy nőnek pedig „csak” 210 centit kellene átugrania.

Rendben, akkor mondok egy másik érvet: a sakkban a férfiak versenye gyakorlatilag open verseny, azaz nők is indulhatnak rajta. Ha magasabb pénzdíjra vágynak, megpróbálhatják. De az Élő-pontszám egy nagyon objektív mérce, s ez azt mutatja, hogy a férfiak között, a sokkal erősebb mezőnyben még annyit sem tudnának keresni, mint a női versenyeken. Csak egyetlen adat: a legfrissebb világranglistán 39 férfijátékosnak van legalább 2700 Élő-pontja, míg a női sakkozás történetében egyetlen játékos volt, aki áttörte ezt a határt: Polgár Judit. A mostaniak ettől fényévre elmaradnak, 2500 fölött is csupán 13-an vannak.

Apropó Polgár Judit! Ő a magyar sakkozás egyetlen igazi világsztárja. Csúnya kifejezéssel élve: eléggé ki van használva az ő népszerűsége?

Én úgy látom, hogy Puskás Ferenc és Rubik Ernő mellett a Polgár nővérek neve – köztük Judité – a legerősebb magyar brand a világon. Judit ráadásul remek közszereplő, extra jó kommunikátor, kiváló üzletasszony. Az a munka, amit ő a Sakkpalota Program keretében, illetve a Global Chess Festival szervezésével végez, az a sakkozás remek propagandája. Mindkettőt komolyan támogatja a magyar állam.

A férfiaknál is van egy óriási klasszisunk, aki viszont Judittal ellentétben szinte „láthatatlan”. Lékó Péter 2002-ben egy fél pontnyira volt a sakkvilágbajnoki címtől, s még mindig csak 43 éves. Vele mi van?

Úgy tűnik, Pétert nem érdekli most a folyamatos játék, inkább nagy tornák szakkommentátoraként, illetve más klasszisok szekundánsaként van benne a sakkban. Többször próbáltuk már őt a válogatotthoz visszacsalogatni, de egyelőre nem sikerült. Reméljük, a 2024-es, hazai rendezésű sakkolimpián talán mégis újra asztalhoz ül.

És remélhetőleg magyar színekben. Ugye, tudja, mire célzok?

Nyilván Rapport Ricsi országváltására.

Bingó. Az az ügy hol tart most? Milyen tanulságokat vontak le belőle?

Nyilván a saját házunk előtt is lehetne söpörni, de úgy gondolom, az, hogy a sakkban ilyen gyakoriak az országváltások, az a nemzetközi szövetség, a FIDE hibája. Egy 2700 Élő-pont feletti játékosnál, mint amilyen Ricsi, az előírás az, hogy a fogadó ország a FIDE-nek 5000, az elengedőnek meg 50 000 eurót kell fizetnie, ami a mi éves költségvetésünknek nagyjából egy hetede. Ezt elég sok huzavona után végül nemrégiben végre fizettek a románok.

Mit lehet tenni, hogy még egyszer ne kerüljünk ilyen helyzetbe?

Gyakorlatilag semmit. Az a „vicc", hogy ha nem fizettek volna, Ricsi akkor két évig ugyan nem indulhat sakkolimpián, csapat vb-n és Eb-n, de egyéni pénzdíjas versenyeken minden további nélkül. Aztán meg 24 hónap után ingyen a románoké lett volna. Sajnos a FIDE a nagy sakktornák szervezőinek a kezében van, ezért képtelen a sarkára állni! És ameddig ez nem változik, folyik tovább az országváltósdi!

Rapport elvesztése egyben azt is jelenti, hogy nincs élvonalbeli játékosunk. Mikor lehet újra 2700 Élő-pont feletti sakkozónk?

Amikor 2019-ben megválasztottak a szövetség elnökének, a programomban az állt: tíz éven belül legyen három, stabilan 2700 fölött teljesítő játékosunk. Lékó és Berkes Ferenc már járt ezen a szinten, vissza is kapaszkodhatnak oda.. De azt gondolom, többekben is benne van ez a lehetőség. A 20 éves Kozák Ádám és a 23 éves Kántor Gergely előtt nagy jövő áll, míg a náluk alig idősebb Gledura Benjámin már most elég erős, csak ki kell teljesednie. Szóval lesz remek csapatunk a budapesti sakkolimpiára…

Terbe Zsuzsanna megvédte címét
Az egyéni sakkbajnokságon hétfőn az utolsó előtti fordulót játszották. A férfiaknál csak a záró forduló (vagy a rájátszás) dönt a holtversenyben vezető Prohászka Péter és Grigorjanc Szergej között. A nőknél Terbe Zsuzsanna megvédte a címét, miután sorozatban negyedik partijában is győzött. Sikerét még különlegesebbé teszi, hogy a tízfős mezőnyben csak két játékosnak alacsonyabb az Élő-pontszáma, mint neki.