Rosa Mota, a nő aki a futballsztárok csillogását is elhomályosítja – videóval

Rosa Mota 1986 Eb Getty
Eusebió? Luis Figo? Cristiano Ronaldo? Melyikük minden idők legnagyobb portugál sportolója? Közülük nehéz lenne választani, de van egy pici, törékeny nő, aki mindannyiuknál többre vitte. S az sem véletlen, hogy épp ma írunk róla...

Rosa Mota fénykorában 157 centi és 45 kiló volt, s most 64 évesen sem nőtt nagyobbra (mondjuk ez nem meglepő), s ránézésre egy dekát sem szedett fel…

Nos, ez az aprócska hölgy az egyik legnehezebb és legkeményebb atlétikai szám, a maratoni futás sokszorosan megkoronázott királynője volt: győzött az 1988-as olimpián (lásd a videót!), 1987-ben világbajnok lett (több, mint hét perc előnnyel!), 1982-ben, 1986-ban és 1990-ben pedig Európa-bajnoki aranyat nyert, a híres nagy maratonok közül a bostonin háromszor végzett az élen, de győzött Chicagóban, Tokióban, Londonban és Rotterdamban is.

Ma azonban egy másik (másik? Sokadik!) hőstette miatt dicsőítem Rosa Motát.

Aki járatos egy kicsit is az atlétika világában, az tudja, hogy a világ egyik legjelentősebb utcai futóversenye a Sao Paulo-i szilveszteri Corrida. A versenyt majdnem száz éve, 1925-ben rendezték meg első alkalommal, de akkor még kizárólag a városban élők (lehettek külföldiek is!) vehettek rajta részt. Mindössze 37-en próbáltak szerencsét – csupán összehasonlításul ez a szám 2004-re már meghaladta a 15 ezret. Még a világháború előtt minden brazil rajtengedélyt kapott, 1945-től kiterjesztették a jogot valamennyi dél-amerikaira, 1947-től pedig a világ összes futója előtt kinyitották a versenyt.

Olyan fantasztikus klasszikusok indultak a corridán, és nyerték meg azt, mint például: Emil Zátopek, Gaston Roelants, Frank Shorter, Carlos Lopes, Paul Tergat és persze – Rosa Mota. A zseniális kis portugál nyert legtöbbször ezen a versenyen, ráadásul hat győzelmét zsinórban aratta, 1981 és 1986 között nem lehetett őt legyőzni.

Hozzá kell tenni, hogy ugyan valóban december 31-én rendezik meg a versenyt, de az egykori szokásokkal ellentétben nem késő este, amikor a célba érkezés után egyből kezdődhetett a szilveszteri buli, hanem délután.

Rosa Motát meg ezen a napon tiszteljük meg azzal, hogy kivételesen leírjuk az alighanem nagyon kevesek által ismert teljes nevét: Rosa Maria Correia dos Santos Mota.