Terrorszervezettel való szimpatizálással vádolják a Real Madrid sztárját

Hatalmas port kavart Németországban a válogatott játékos Antonio Rüdiger azon fotója, ami miatt most két feljelentés is érkezett az illetékes hatóságokhoz. Az egyiket maga a 31 éves játékos, a másikat meg a Német Labdarúgó Szövetség (DFB) tette.

A kínos ügy előzménye: a hívő muszlim Real Madrid-játékos még március 11-én posztolt egy fotót, amelyen fehér köntösben egy imaszőnyegen látható, jobb mutatóujjával az ég felé mutat. A ramadánra szóló üdvözletet írt a képhez: „A Mindenható fogadja el böjtünket és imáinkat”.

Vasárnap Julian Reichelt újságíró (a BILD korábbi főszerkesztője) az X közösségi oldalon azt írta:

Az Alkotmányvédelmi Hivatal »IS-ujjnak« nevezi ezt a gesztust, és egyértelmű jelnek minősíti.

Magyarán Reichelt azt igyekezett tudatosítani, hogy Rüdiger szimpatizál az Iszlám Állammal, amely többek között felelő a minap Moszkvában történt, közel 140 emberéletet követelő terrorcselekményért.

Hétfőn Rüdiger aztán reagált erre a bejegyzésre és büntetőfeljelentést tett a berlini ügyészségen az újságíró ellen rágalmazás és gyűlöletkeltés miatt. A DFB szintén feljelentést tett. Levelet kapott a Bild jelenlegi főszerkesztő, Marion Horn is, amelyben figyelmeztettek, hogy a lap tartózkodjon az „ügyfelünk kárára tett uszító kijelentésektől”.

Rüdiger ügyvédje szerint ügyfele „meggyőződéses hívőként békeszerető ember, aki elutasítja az erőszak minden formáját”. Ostobaságnak nevezi a gesztust „iszlamista üdvözlésként” értelmezni, az ég felé mutató ujj csak annyit jelenti: „Nincs más isten, csak Allah”.

Tény ami tény: a 31 esztendős játékos korábban nem tett közzé vallási tartalmú képeket az Instagramon. Viszont 2020-ban lájkolt egy olyan posztot, amelyben szitkokat szórtak Emanuel Macron francia elnök fejére, mert állítólag megsértette az iszlámot. Rüdiger később bocsánatot kért a lájkolásáért, és elhatárolódott tőle.

A Bild utánajárt, hogy valóban békés gesztus-e, amit Rüdiger a fotón posztolt.

Álláspontunk szerint az úgynevezett »tauhid« ujj hitvallásként értelmezendő, ezért közbiztonsági szempontból problémamentes. Ez attól függetlenül érvényes, hogy iszlamista csoportok kisajátítják ezt a szimbólumot és saját céljaikra visszaélnek vele

– közölte a lappal a szövetségi belügyminisztérium, azonban hozzátették azt is: „Az úgynevezett »tauhid« ujj felmutatása bizonyos kontextusokban a szalafista vagy iszlamista radikalizálódás jelének tekinthető, ha a szereplők tudatosan élnek ezzel a kétértelműséggel...”

A Bild több vallástudósnál is érdeklődött, s mind megerősítették, hogy a gesztus önmagában nem iszlamista, hanem tisztán vallási, de a szélsőségesek, például a szalafisták kisajátítják.

„Ezt a képet olyan dolgokkal hozzák összefüggésbe, amelyeket Antonio Rüdiger biztosan nem akart. Ám a fiatalokra gyakorolt hatása óriási, ezért szerintem a DFB-nek felelőssége van a játékosok érzékenyítésére szó bizonyos témák kapcsán” – értékeli a helyzetet Ahmad Manszur Iszlám-szakértő.

Suzanne Schröter etnológus kevésbé elnéző:

Rüdigernek három évvel ezelőtt már volt botránya egy iszlamista Twitter-bejegyzés like-olása miatt. Akkor bocsánatot kért, de talán nem őszintén, csak egy megtévesztés volt a részéről, hogy ne kerüljön veszélybe a karrierje.

Ezt is a Real védőjéről írtuk