Sótonyi László a katariak elleni meccs előtt: Komoly különbség lehet a két csapat között

Mint ismert, a magyar férfi kézilabda-válogatott egy lépésre van attól, hogy bejusson a dán-horvát-norvég közös rendezésű világbajnokság negyeddöntőjébe. Chema Rodríguez együttesét a 18 órakor kezdődő Katar elleni mérkőzés választja el attól, hogy továbbjusson a legjobb nyolc közé. Ha Magyarországnak sikerül győzelemmel zárni a találkozót, biztosan bejut a negyeddöntőbe. A meccs előtt Sótonyi Lászlót, a NEKA férficsapatának vezetőedzőjét kérdeztük.

Mire számíthatunk a katariaktól?

Az ázsiai válogatott a középdöntőben még egy pontot sem szerzett – ráadásul a csoportkörben csak Kuvaitot győzte le –, így már biztos, hogy a csoport utolsó helyén zár. Bárhogy is, semmiképp sem szabad alábecsülni az együttest, hiszen – annak ellenére, hogy a katari válogatott már nem olyan erős, mint tíz évvel ezelőtt – még mindig szerepelnek olyan meghatározó játékosok a keretében, mint például a Zsarko Markovics, aki a 2015-ben vb-ezüstérmes csapat kulcsembere volt. Nem is kérdés, hogy a 2015-ös világbajnokságon második helyen végző Katar egy igazi meglepetéscsapat volt, azonban az együttes ettől már messze került. Az előző vb-n a 22. helyen végzett. A magyar válogatott eddig háromszor találkozott a katariakkal,s mindháromszor győzött ellene. A papírforma alapján akár azt is mondhatnánk, hogy zsebünkben a győzelem, de mint tudjuk: a sport attól szép, hogy kiszámíthatatlan, egyszóval bármi megtörténhet. Az is lehetséges, hogy a katariak éppen azért fognak felszabadultan kézilabdázni, mivel már nincsen veszítenivalójuk. 

A katari válogatott megverte Kuvaitot, ráadásul csak egy góllal kapott ki a hollandoktól. Igaz, hogy már nincs esélye a legjobb nyolcba kerülni, de azt gondolom, hogy éppen ezért felszabadultabban is játszhat majd. A magyar válogatottnak maximális koncentrációra lesz szüksége, hogy már az első félidőben elejét vegyük az olyan helyzeteknek, ami a katariaknak kedvezhet

összegezte a Sportalnak Sótonyi László egykori magyar válogatott kézilabdázó és a NEKA NB I-es vezetőedzője, majd azt is hangsúlyozta, miszerint az egykori szövetségi kapitány, Valero Rivera csapatából már csak néhány játékos maradt a válogatottban. 

A meghatározó kulcsjátékosaik már idősebbek, így az is jellemző a katariakra, hogy a végjátékra elfáradnak. Bízom abban, hogy ha jól tudjuk forgatni a csapatot, akkor az mindenképpen a mi javunkra billenti majd a mérleg nyelvét.”

A vezetőedző arról is kérdeztük, hogy milyen taktika vezetheti sikerre a magyar együttest. Sótonyi László azt mondja, hogy a magyar válogatott azon csapatok közé tartozik, akik taktikailag nagyon széles skálán játszanak.

Az látszik, hogy a magyar csapatnak a saját játéka az erőssége. Ha az eladott labdák számát redukálják, mindemellett megmarad a taktikus támadójáték, és a védekezés is a megfelelő szinten mozog, akkor azt gondolom, hogy komoly különbség lehet a két együttes között

mondta, majd azt is hozzátette, hogy Chema Rodríguez csapata képes a legjobbakkal is felvenni a versenyt. 

„Ha vannak jó egyéni teljesítményeink, akkor a legjobb csapatok ellen is képesek vagyunk felvenni a versenyt. Ehhez azonban az kell, hogy azokat a kisebb hibákat, amik eddig megkeserítették a saját dolgunk, azokat csökkentsük, de szerintem a csapat is ezen van. Ez az az út, ami még tovább tud vinni minket.” 

Mi nyújthat stabilitást a válogatott számára?

Az jól látható, hogy a magyar válogatott számára az idei világbajnokság egy igazi érzelmi hullámvasút, ahol sokszor nemcsak a fizikai, hanem a mentális edzettség is képes dönteni az eredményről. Az osztrákok elleni győzelem vajon adhat egy olyan mentális löketet, amely kulcsfontosságú lehet a katariak elleni mérkőzés során?

„A világbajnokság mindig egy hosszú időszak, azonban a sportolónak nincs sok ideje arra, hogy feldolgozza a meccset, kénytelen minél rövidebb idő alatt megemészteni a győzelmet és a vereséget, viszont az igaz, hogy a győzelmekből tud töltekezni és előre haladni a csapat.”

Ezt olvasta már?