Világcsúccsal lett Európa-bajnok a magyar sportoló – videó a rekordról

Szabó Sándor jól ismert figurája a honi ökölvívóéletnek. Hajdanán maga is bokszolt – országos vasutas bajnoki címig vitte –, évtizedekig volt a szövetség elnökségének tagja, továbbá ő az egyik legnagyobb honi egyesület, a debreceni bokszklub tulajdonosa. Most azonban nem az ökölvívásról beszéltem vele…

Sándor a hét végén ugyanis a GBC világszervezet által rendezett csehországi erőemelő Európa-bajnokságon bicepsz emelésben világcsúccsal aranyérmes lett. (Lásd a videót!)

Nagy gratuláció, ennél többre ezen a versenyen nem vihette. De hogyhogy a bicepszszámban indult, hiszen korábban fekvenyomásban jeleskedett?

Sérült vagyok, előbb a bal mellizmom, aztán a jobb vállizmom szakadt le, így csak erre a kategóriára tudtam elviselhető fájdalommal rákészülni.

Árulja el azoknak, akik ebben a sportágban nem járatosak: egy ilyen versenyen súly- és korcsportok is vannak?

Természetesen, én a 110 kilós kategóriában a 61-65 éves korosztályban győztem, de amire talán ennél is büszkébb vagyok: az abszolút versenyben, ahol nálam jóval fiatalabb, negyvenes riválisok is voltak, harmadik tudtam lenni.

A sérülései miatt kérdem: jó ezt erőltetni? Nem kellene már abbahagyni?

Semmiképpen. Az edzés gyerekkorom óta belém van kódolva, most is heti ötször másfél órát tréningezek. Szerintem ha abbahagynám az edzéseket, akkor hamarosan a földi léttől is búcsút vennék. Versenyezni meg egyenesen imádok.

Anno, amikor a bokszot befejezte, miért épp ezt a sportágat választotta?

Erre a kérdésre állandó válaszom van: a ritmikus sportgimnasztikában nem éreztem, hogy sikeres lehetnék.

És ha megismétlem a kérdést, de komoly választ kérek?

Ebben a sportágban az a szép, hogy míg a reflexek, az állóképesség az én koromban már elkerülhetetlen romlik, addig az izom, az erő még ilyenkor is fejleszthető.

Akkor vissza még az Eb-hez! Mennyit kellett teljesítenie az aranyéremhez?

A világcsúcsot 72,5 kilóra javítottam. Ezt úgy kell elképzelni, hogy mint a súlyemelésben, mindenkinek három gyakorlata lehet, és három pontozó figyeli, hogy szabályosan csinálja-e. Például a fenének és a vállnak végig a falhoz kell érnie, ellenkező esetben szabálytalan a gyakorlat.

Gondolom, most kipiheni a sérüléseit. Mikor áll újra edzésbe?

Hogy mikor? Már a konditeremben vagyok...

Látom, nem kegyelmez Önmagának. Mi a következő terve?

Ugyanennek a szervezetnek ősszel lesz a világbajnoksága Szlovákiában, szeretnék ott is nyerni és tovább javítani a világcsúcsomat.

Cikkek az erőemelés világából