Százmillió felett is kaszálhat a Fradi az Eb-n

Nemcsak dicsőséget szereznek az NB I-es kluboknak a labdarúgó-Európa-bajnokságon szereplő játékosaik, anyagilag is jól járnak az egyesületek a futballistáik részvételével. Az európai szövetség (UEFA) ugyanis az idei Eb után is kompenzálja azokat a csapatokat, amelyeknek labdarúgói ott voltak a tornán – ez jelen állás szerint hét honi élvonalbeli klubot érint.

A legnagyobb bevételre a Ferencváros számíthat, amelyet Dibusz Dénes, Botka Endre és Varga Barnabás képvisel majd a kontinensviadalon (ifjabb Lisztes Krisztián tartalék), de a Paks (Szappanos Péter), a Fehérvár (Fiola Attila), az MTK (Kata Mihály), a Puskás Akadémia (Nagy Zsolt), az Újpest (Csoboth Kevin) és a Kecskemét (Horváth Krisztofer) is érdekelt egy-egy magyar válogatott futballistája révén.

Bár a pontos összegeket még nem ismerjük, a 2021-es Eb-ből kiindulhatunk: három éve összesen 200 millió eurót (71,6 milliárd Ft) pengetett ki az UEFA 55 nemzet 697 klubjának. A lényeg: a szövetség napidíjat fizet a focisták után, egészen a kontinenstorna kezdete előtti két héttől addig, amíg az adott játékos csapata ki nem esik. A szövetség kategóriákba sorolta, melyik válogatott labdarúgói után mekkora összeget utal, a magyarok szereplése harmadik kategóriás napidíjat, 2410 eurót (862 ezer forintot) ért 2021-ben.

Három éve összesen 437 millió forinttal gazdagodott az NB I hat klubja, 17 focista után, s a viadalra hét játékost adó Ferencváros járt a legjobban, amely legalább 571 ezer eurót (205 millió forintot) kapott. A zöld-fehérek korábbi légiósa, Olekszandr Zubkov az ukrán nemzeti csapattal egészen a negyeddöntőig versenyben volt, csak az ő Eb-szereplése 180 ezer eurót (65 millió forintot) jelentett a Fradinak.

Bár most kevesebb játékossal lesz jelen az NB I és a Fradi is, megvan az esély arra, hogy a magyar válogatott 2021-gyel ellentétben továbbjut a csoportjából, ami feljebb srófolná a napidíjakból összegyűlő bevételt.

– A Ferencvárosnál nyilván kevésbé meghatározóak ezek a pénzek, egy MTK-nál vagy egy Paksnál azért számottevőbbek. Általánosságban elmondható, hogy egy olyan országban, ahol a klubok költségvetéseinek két százaléka származik a közönségtől, minden olyan tétel, ami az UEFA-tól jön, „duplán” számít – magyarázta lapunknak Dénes Ferenc sportközgazdász.

Ez is érdekelheti