Takarítónő pucolta le a labdáról az Aranycsapat aláírását

Bár harsány a körút forgalmának zaja, a 6:3-ba belépve elcsendesednek a hétköznapi zörejek, és az ember akaratlanul is 70 évet utazik az időben.

Nem véletlenül éppen ennyit, idén lesz a 70. évfordulója a legendás angolverésnek, amelyről anno a hely is kapta a nevét, nem is akárkitől. A Lónyay utcai borozó ikonikus helyszín az Aranycsapat történetében, hiszen a történelmi londoni találkozó magyar főszereplői közül többen is megfordultak itt. Nem csoda, hiszen a borozónak első tulajdonosként az évszázad mérkőzésén három gólt szerző Hidegkuti Nándor adta a nevet.

Bár az Öreg becenevű legendás csatár csak rövid ideig vezette az 1973-ban nyitott poharazót, az elbeszélések szerint maga is kiszolgálta a szomjazókat, később pedig még Puskás Ferenc is könyökölt a pulton. Hidegkuti azonban folytatta edzői karrierjét, Egyiptomba szerződött, a hely pedig azóta több tulajdonosváltáson is átesett, de még ma is minden sarokból árad a 6:3 hangulata. Még a wifi kód is erre utal: 19531125, vagyis a legendás találkozó dátuma.

Ez kimondottan egy focis borozó, ami megtartotta a hangulatát az elmúlt évtizedekben is, még akkor is, amikor már nem Hidegkutié volt a hely. Sokáig vezette utána Marika néni, míg néhány éve angolok vették át, nekik köszönhetően pedig még bővültek is a relikviák

– mesélte a Barátság 6:3 borozó jelenlegi üzletvezetője, Botos Anasztázia, aki szerint az angol tulajok szívvel-lélekkel ápolják az angol focihistória legfájóbb vereségének emlékét..

A falakon szignózott képek, a vitrinben különleges kiadású borok, a polcon kupák, rajtuk labda. Az egyik leeresztett bogyónak ráadásul legendás a története.

A szóbeszéd szerint ezt a labdát aláírták az Aranycsapat tagjai, ám a '90-es években egy túlbuzgó takarítónéni úgy döntött, hogy csak tisztára súrolja azt is. Annyira jó munkát végzett, hogy már csak nyomai maradtak a legendák aláírásának

– mesélte a jóhiszemű tévedés történetét Anasztázia.

A tévében állandóan foci megy, és nem is csoda, sok idő telt el, de a közönség továbbra is fociszerető. November 25-én pedig minden a 6:3-ról, és Hidegkutiék legendájáról szól.

Az a nap minden évben különleges a számunkra, akkor a londoni meccs van a középpontban. Jönnek is a törzsvendégek szép számmal, akik minden évben este megnézik velünk a legendás mérkőzést. Sztorizgatnak, előjönnek későbbi idők focitörténetei is. De még ma is sokan koccintanak az évszázad mérkőzésének magyar hőseire

– mondta Anasztázia, aki maga is szereti a labdarúgást, és örömmel dolgozik a focitörténelem egyik legnagyszerűbb fejezetének féltve őrzött emlékei között.

Olimpiai bajnoki cím, vb-ezüst
Hidegkuti Nándor 1922. március 3-án született, pályafutása javát az MTK-ben töltötte. A legendás támadó 69 meccsen 39 gólt szerzett a válogatottban, az Aranycsapattal megnyerte az 1952-es helsinki olimpiát, 1954-ben pedig ezüstérmet nyert a vb-n. A borozó megnyitása előtt edzőként Olaszországban is dolgozott, később Egyiptomban és az Egyesült Arab Emirátusokban vállalt munkát. A legendás támadó 79 évesen, 2002. február 14-én hunyt el.