Birkózás nélkül cipőjük se lenne a gyerekeknek

Nem mindennapi missziót teljesít a tizenkét éve alakult miskolci Téglagyári Baptista Sportegyesület birkózószakosztálya, mely a Nyitott Ajtó Általános Iskolában és Óvodában halmozottan hátrányos helyzetű diákokkal foglalkozik.

Az egyház égisze alatt jött létre a klubunk. Miután a sportág szerelmese lettem, számomra egyértelműnek tűnt, hogy valamilyen formában a birkózás elkötelezett híve legyek, így kitanultam az edzői hivatást. Amikor az iskolánál megszületett a gondolat, hogy a testnevelési órák keretein belül sportoljanak a tanulók, adta magát a szőnyegek világa" – mesélt a Blikknek az 54 esztendős vezetőedző, Horváth Gyula.

A gyerekek már a kezdetekben nagyon élvezték a lehetőséget. Az edzések szervezésében pedig óriási segítséget nyújtott a korábbi kétszeres olimpikon, Rusznyák József.

Nem lehetek elég hálás neki, a Magyar Birkózók Szövetségének és a baptista egyháznak, mert rengeteg támogatást kaptunk. A gyerekek pedig az eredményekkel is bizonyítják, érdemesek a megbecsülésre. Ezek a nebulók mélyszegénységben élnek, javarészt roma származásúak, a szüleik aluliskolázottak. Az egyház minden költséget magára vállal, mert ezeknek a gyerekeknek nincs cipője, nincs tagdíja, és utazásra sincs pénzük. A buszt, benzint és étkezést is támogatásokból tudjuk előteremteni" – mondta a tréner.

Horváth példaértékű munkát végez Miskolcon, ahol nemcsak a sportérték a fontos, hanem az a misszió, az a fizikai és lelki támogatás, az a szeretetteljes foglalkozás, amit a diákoknak nyújt. Az eredmények pedig az elmúlt esztendőkben nem maradtak el. Sőt! Többen magyar bajnoknak vallhatják magukat, de van közöttük diákolimpiai érmes és bajnok is. Az egyik leg­értékesebb helyezésük Berki Krisztián nevéhez fűződik, aki a Combat Games nemzetközi versenyen (középiskolák közötti világbajnokságon) lett harmadik helyezett. A csoport igazi nagy egyénisége, minden szempontból, Kanalas Zsolt.

Jelen pillanatban negyven fő körüli a létszámunk, akik igazolt versenyzők. A létszámot az ovisok, alsó és felső tagozatosok teszik ki. Az igazi kitörés mindenki számára az, ha bekerülhet a Kozma István Birkózó Akadémiára. Ez egy nagy cél mindegyikünk számára, és örömmel jelenthetem, hogy vannak kiemelkedő tehetségeink – magyarázta Horváth, aki az edzéseken, versenyeken keményen hajtja, űzi a tanítványait. – Vehemens vagyok, mint akármelyik edzőkolléga. A hév engem is elkap, buzdítom őket a szőnyegen. Alapvetés nálam, hogy mindig szeretettel fordulok hozzájuk és mindenkit külön egyéniségként kezelek. Motiválom, ösztökélem és dicsérem őket, természetesen káromkodás nélkül."

A Bonis Bona díjazott szakember jelenleg teológiát tanul, és vágya, hogy maga körül egy edzői utánpótlásgárdát építsen.

Nemcsak a kis birkózók köré­ben foglalkozom tehetségkutatással. Fontos, hogy a trénerek szeretettel és érzékenyen forduljanak a nebulókhoz. Meg kell adnunk az esélyt, hogy a gyerekek lehetőségeit kibontakoztathassuk az életben és a sportban egyaránt" – zárta Horváth.

Ezt olvasta már?