Évforduló

Terrortámadás a Boston Maratonon, tíz év után sem tudni, kivégzik-e merénylőt – sokkoló videóval

Kereken tíz esztendeje, 2013. április 15-én a késő délutáni órákban (közép-európai) megdöbbentő hír érkezett a tengerentúlról: terrortámadás történt a Boston Maratonon. Két pokolgép robbant.

Köztudott, a Boston Maraton a világ egyik legnagyobb hagyományú, legtekintélyesebb futóversenye, amit mindig óriási érdeklődés kísér. Nem volt ez másképp azon az áprilisi vasárnapon sem. A menők rég végeztek a 42 195 méteres távval, s az amatőrök közül is már az átlagos futók hajráztak, amikor a célegyenes két pontján nagy erejű pokolgép robbant – kuktákba ólomsörétet és szögeket rejtettek a minél pusztítóbb hatás érdekében. A merényletben hárman meghaltak (valamennyien a nézők közül), továbbá 246-an megsérültek, közülük soka egész életükre megnyomorodtak.

Természetesen óriási erőkkel kezdődött meg a nyomozás, a tettesek utáni hajsza, a bostoni rendőrség minden szolgálaton kívüli tagját is berendelték munkába rendelték. A menekülő nézők által hátrahagyott táskákat bombaszakértők vizsgálták át.

A privát mobiltelefonos videók elemzése során az FBI nyomozói felfigyeltek két gyanús, baseballsapkás, hátizsákos fiatalemberre. Dzsohar és Tamerlan Carnajev az Egyesült Államokban élő csecsen származású fiatalok voltak, akikre három nappal a merénylet után a Boston melletti Massachusetts Institute of Technology (MIT) területén találtak rá. A kialakult tűzpárbajban egy rendőr és az idősebb fiú, Tamerlan meghalt, öccse, Dzsohar pedig egy autóval elmenekül. Ra másnap – lakossági bejelentés alapján – egy csónakban, alvás között csaptak le, elfogása során súlyosan megsérült.

A mindössze 19 éves terrorista ellen 30 pontban – közte négyrendbeli emberölés, tömeges halált okozó fegyverhasználat – emeltek vádat. Ő ugyan 2013. július 10-én ártatlannak vallotta magát, két évvel később első fokon mégis halálra ítélték, ami Massachusett államban méreginjekcióval kivégzést jelent.

Az igazságszolgáltatás malmai persze arrafelé is lassan őrölnek, újabb öt évvel később egy szövetségi fellebbviteli bíróság hatályon kívül helyezte a halálos ítéletét, és új tárgyalást rendelt el.

Ritkán érdemelte meg valaki jobban a halálbüntetést, mint a bostoni merénylő, Dzsohar Carnajev. Többen meghaltak miatta és rengeteg ember életét tette tönkre.

– háborgott a Twitteren az Egyesült Államok akkori elnöke, Donald Trump.

Aligha az ő hőbörgése miatt, de tavaly márciusban az Egyesült Államok Legfelsőbb bírósága hatályon kívül helyezte ezt a határozatot, tehát jelenleg is az elsőfokú, halálos ítélet van érvényben.

Most, tíz évvel a terrortámadás után tehát még mindig folyik a jogi huzavona. Az viszont szinte biztosra vehető, hogy az ifjabb, időközben már 29 éves Carnajev fiú csak lábbal előre kerülhet ki a börtönből. Igazából csak az a kérdés, hogy a kivégzése vagy életfogytigtartó büntetésének „letelte” után.