Új életet kezdett vidéken a Fradi egykori sztárjátékosa: meglepő hobbit űz a szabadidejében Farkas Ágnes
)
Sokan álmodunk ilyesmiről, de akad, akinek ez már sikerült. Farkas Ágnes Európa-bajnoki gólkirálynő, Eb-aranyérmes, olimpiai és kétszeres vb-ezüstérmes, ünnepelt kézilabda-legenda tizenegy esztendeje költözött Kőszegre, ahol boldogan telnek a hétköznapjai.
)
– Ott vagyok, ahol a helyem van – mondja, miközben még a hangja is mosolyog. – Nyugodt, kiegyensúlyozott az életem, nincs az az őrület, mint Budapesten. Az utcán köszönünk egymásnak, közvetlenek az emberek.
A Fradi egykori sztárja élvezi a vidéki életet. Van kertje, amit gondozhat, ha kell, felássa, nyírja a sövényt, ápolja az örökzöldeket, szívesen termeszt saját fogyasztásra például paradicsomot. Konditerem helyett ez is megfelel egyfajta edzésnek. Emellett, vagy pontosabban ezenkívül restaurál – nem is akárhogyan. Jó ideje csinálja már, bútorokat varázsol újjá, Kőszeg több száz éves, fából készült Pieta-szobrát is rendbe hozta, most éppen egy priccsen dolgozik.
Az élete persze így is a kézilabda körül forog. Amikor Kőszegre került, elhatározta, hogy igyekszik a sportágat fellendíteni a térségben. Mindent meg is tett és tesz, négy évig a megyei szövetség elnökeként, társadalmi munkában szervezett, mostanában pedig sportág-népszerűsítő program keretében.
– Szeretnénk minél több gyerekhez eljuttatni ezt a csodálatos játékot – magyarázza. Rengeteg iskolába elmegy, ahol egyeztet tanárokkal, kollégákkal, bemutatóedzést tart, kellékeket visz. – Ágikám, te vagy a legnagyobb szponzorunk, mondják időnként... Fontos, hogy a hátrányos helyzetű gyerekek is sportolhassanak, például csörgőlabdás foglalkozásokat is tartunk, nyáron pedig a strandkézilabda népszerű.
)
Évekkel ezelőtt pályázott a kézilabda-szövetség elnöki posztjára, de nem járt sikerrel. Ezzel együtt folytatja a megkezdett munkát, kapcsolatot tart az iskolákkal, nyári táborokat szervez a gyerekeknek (bár erre a Covid miatt most kevesebb lehetőség volt), segít a versenyeztetésben. És büszke arra, hogy sikerül egyre több gyereket bevonni a kézilabdába. Az élsporttól sem szakadt el, hiszen nem messze, Szombathelyen, tíz kilométerre Kőszegtől élvonalbeli csapat van, a mérkőzéseit bármikor megnézheti, és időnként találkozik a régi társakkal is. Legutóbb az új budapesti sportarénában járt, ahol az ő neve is felkerült a sportági Hírességek Csarnokába.
Mert azért ott is helye van...
A kézilabda-válogatottak sajnos jó ideje nem képesek kiemelkedő teljesítményre – Farkas Ágnes szerint emiatt a jelenlegi profi világ is okolható.
– A mi időnkben még az eredmény motivált, és nem a pénz. Sajnos a klubérdekek felülmúlják a válogatott szempontjait, rengeteg külföldi jön hozzánk játszani, elveszik a lehetőséget a fiatalok elől, és ez a nemzeti csapat számára hátrányos – mondja.