„Utam a Hawaii Ironmanre” – Egy battai fiú álma és útja a triatlon Mekkájába

Csott Bence célba ér az Old Lake Triatlon-versenyen. / Fotó: Facebook
A Hawaii Ironman a világ egyik legjelentősebb Ironman triatlonja.

1978 óta rendezik meg, évről évre közel 80 ezer, saját maga képességeinek határait próbára tevő sportoló áhítozik, hogy részt vehessen ezen a nem mindennapi versenyen, de körülbelül évente csak kétezren jutnak el oda.

Egy 26 éves, százhalombattai sportoló is fejébe vette, hogy ha törik, ha szakad eljut Hawaii-ra. Csott Bence a közösségi oldalon is mozgalmat indított ennek kapcsán. A hétköznapi közegből szakadt ki, talán példát mutatva ezzel is a sport iránti elkötelezettségre, a győzelmi kényszerek nélküli sportolási vágyra, az igazi motiváció megtalálására. Az ő történetével ismerkedünk most meg.

3862 méter úszás, 180,246 km kerékpározás, és a maratoni táv, vagyis 42,195 km futás. Embert próbáló feladat.

„Eddig csak amatőrként sportolóként szerepeltem, több sportágban próbáltam ki magam, tenisz, kézilabda, kosárlabda, de valahogy semelyikben nem találtam a helyem. Aztán 2012 elején a futással kezdődött minden. Volt egy sportbalesetem, és sokáig nem tudtam sportolni, néhány kilót is felszedtem. Eleinte még rövidebb, aztán hosszabb távokat teljesítettem. Elkezdtem érezni benne a motivációt, miután egyre jobbak lettek az eredményeim. Aztán teljesítettem egy félmaratoni távot, kevés felkészüléssel is sikerült. A csapatsportokkal szemben megfogott ennek a világnak a miliője. Az, hogy nem volt rajtam egy állandó győzelmi kényszer, és csak magamra kellett figyelni. Így kezdődött.” - mesélte Bence, aki Százhalombattán, a triatlonosok egyik fellegvárában készül nap mint a nap élete megpróbáltatására.

2013-ban az első maratoni versenyén is túljutott. 3:39-es idővel, ami abban a korosztályban nem is számított rossz eredménynek. 2018-ig csak a futás szerepelt a programban, minden évben teljesített legalább egy maratont, 2016-ban Berlinben, 2017-ben Rómában futott maratont, ott sikerült átlépni a háromórás határt, 2:59-cel (a Hawaii rekordot 2016-ban a német Patrick Lange futotta 2:39-cel).

Befutó a Vivicittá félmaratonon. / Fotó: Facebook

Akkor még nem érezte, hogy szüksége van a profi gondolkodás módra. Nem volt edző, aki felkészítette volna. De az időeredményei így is évről évre javultak, ami kifejezett motivációt jelentett számára. Aztán 2018-ban belevágott a triatlonba.

Úgy kezdődött, hogy 2017-ben kaptam egy felkérést, hogy csatlakozzak egy váltóhoz, Nagyatádon, az Extremman-en, a hosszú távú országos bajnokság, mint futó, aki a maratont lefutja. Akkor voltam először triatlonos közegben, de akkor még képtelenségnek tartottam, hogy a futás mellett még majdnem négy kilométert ússzak, meg 180-at lebringázzak. A Tatán a féltávú versenyen másodikak lettünk, akkor még csak futottam, de éreztem, hogy ezt nekem ki kell próbálni. 2018-ban már megnyertük az Old Lake Man-t, akkor dőlt el, hogy végigcsinálom.”

A verseny végén. / Fotó: Facebook

Ekkor megkereste Battán Csomor Erikát, aki edzőként dolgozott. A sportág egyik kiemelkedő alakja, hiszen 2002-ben duatlonban Európa-bajnok, háromszoros világbajnok volt. Triatlonban, 2007-ben világbajnoki második lett, többszörös Ironman-győztes és magyar bajnok. Csomor szakmai tanácsokkal, a sérülése kezelésével kapcsolatos ötletekkel indította el a pályán. Bence 2019 az első sprinttávú versenyén is túljutott.

Tavaly jött az első teljes szezonja. Szeptemberben a tatai féltávú versenyen már triatlonban ért el figyelemre méltó eredményt, korosztályában a második helyen végzett, összetettben is bekerült a legjobb 16 közé. Az eredmény pedig 4 óra 51 perc volt, ami kiváló eredménynek számított. Erre az évre majdnem egy negyedórát faragott ebből az időből és 4:37-es csúcsa van.

3,8 kilométeres, nyíltvízi úszás szerepel az Ironman programjánban. / Fotó: Facebook.

„Hawaii-on szerepelni minden triatlonos álma, a sportág Mekkája, ahová egyszer muszáj eljutni, aki beleveti magát ebbe a sportágba. Bár csak fél-Ironmant teljesítettem eddig, a jelenlegi körülményeim megvannak, hogy fel tudjak készülni a teljes távra. Három éven belül belátható cél, hogy teljesíteni tudjam. Semmi sem kizárt, hogy egyből sikerülhet.”

Először is fontos tisztába tenni azt, hogy az Ironman az egy brand, egy teljesen profitorientált szervezet. Létezik az ITU, a Nemzetközi Triatlon Szövetség, ami a nemzetközi versenyek, vb-k, Eb-k mellett az olimpiát is szervezi, ami rövid távú, ahogy nevezni is szokták olimpiai távú verseny. A két szervezet más elveket vall, a szabályok is kicsit mások. Az Ironmanre a profiknak ugyanúgy kell kvalifikálni, mint az amatőröknek. Különböző kategóriák vannak, azokon lehet indulni, és kvalifikációs eredményt elérni.

Korábban lottószerű sorsolás is volt. Azok alapján is lehetett indulási jogot szerezni, de azt később jogilag megtámadták, így most már a teljesítmény az első, ami alapján el lehet jutni Hawaii-ra. Korosztályonként osztanak ki helyeket, de komoly elvárások vannak. Egyrészt el kell jutni egy, az Ironman brandhez tartozó versenyre, ami sajnos Magyarországon nincs. Így aztán külföldre kell utazni, teljesítményt elérni.

Olaszországban, Észtországban, Spanyolországban és Ausztriában is rendeznek ilyen versenyeket. Nyilván, nem minden terep fekszik az ember karakterisztikájának. Ilyen testalkatú ember, mint én, magasabb, nehezebb, nyilván a síkabb terep fekszik jobban. Korosztályonként meg van határozva, hogy mennyi kvótát osztanak ki. Összesen, versenyenként negyvenet, de 21 korosztály van. El lehet képzelni, mennyi juthat be egyből.

Mivel én a 25-29 éves korosztályba tartozom. Ez szerencsésnek is mondható, hiszen ebben a korosztályban nem olyan népszerű, hogy az a hobbim, hogy ironmanezek, nem túl népes a tábor. Igaz, hogy kevesebb kvótát is osztanak ki, de kevesebb versenyző közül. Legutóbbi verseny Észtországban volt, ott a második helyen végzett versenyző 8 óra 48 perc alatt ért célba, és kapott kvótát. Az első nyolc is 10 órán belül végzett, azt mondják a szakemberek is vízválasztónak, tehát magasan van a léc. Kilenc és fél órán belül kell lenni, hogy esély legyen megcsípni egy kvótát.”

180 kilométeres táv vár majd a kerékpárosokra. / Fotó: Facebook.

Bence hozzátette, bár még egyszer sem teljesített teljes távot, ami azért alapjaiban semmit sem jelent. A győri Weinhardt Anna például 9 óra 46 perces idővel nyert Tallinnban, amivel máris kvótát szerzett, így ő ott lesz jövőre Hawaii-on. Neki ez volt az első teljes távú versenye. Elméleti síkon lehet megközelíteni az időeredményeket. Létezik egy olyan számítás, hogy a féltáv szorozva kétszer, plusz egy óra. Így ha kiszámítjuk, az Bencének most 10 óra négy perc.

„Viszont ez sok mindenen múlik még. Vannak emberek, akiknek minél hosszabb a táv, arányainál annál jobb. Sorolni lehetne az ultramaratonistákat, minél hosszabb a pálya, annál jobb eredményeket érnek. Magamat is idesorolom. Egy olimpiai, azaz sprint távnál jobb vagyok egy féltávon, így aztán azt érzem, hogy a féltávnál is jobb lehetek egy teljes távon.”

Három lépcsőre bontottam ezt az utat Hawaii-ra. Az első, hogy teljesíteni egy Ironman távú versenyt, amit majd Nagyatádon szeretnék. Pont egy évem van rá felkészülni. Sokat köszönhetek korábbi edzőimnek, ám a körülményeim úgy alakultak, hogy jelenleg egyedül készülök, így most jobban tudom a rendelkezésre álló időmhöz, elvárásaimhoz beosztani az edzéstervemet és a metodikát. Aztán olyan versenyen indulni, ahol kvalifikációt szerezhetek. A harmadik persze a cél elérése.”

Idén már nem látjuk versenyezni Bencét, de már januárban elkezdődik a felkészülés a 2021-es szezonra. Komoly munka előtt áll. Jövőre június 12-én Keszthelyen, a féltávú országos bajnokság lesz az első erőpróba. Nagyon erős mezőnnyel, de nagyjából elképzelésekkel, hogy merre és hogyan tovább.

Ha már jövőre kijutna Hawaii-ra, az körülbelül 1,5-2 millió forintba kerülne. A selejtezőkre eljutni is több száz ezer forintot vinne el, hiszen egy Ironman-brand verseny is félmillióba fájna. Csott Bence a szabadidős futásból a maratoni futáson át eljutott a triatlonig. Feltett álma, hogy eljut Hawaii-ra, egy testet a végsőkig kínzó, de ugyanakkor egy fantasztikus érzést adó versenyt teljesíteni. A triatlonosok Mekkájába.

Minden nap kőkeményen dolgozik érte. Nem csak a beszélgetésünk alapján hiszem, hogy sikerülni fog neki. Aki, egy ilyen távot életében csak egyszer teljesít, arról már csak úgy lehet beszélni, mint a SPORTOLÓ. Nagybetűkkel.