Pólóbotrány: börtönnel riogatják Várit

Nem csitulnak a kedélyek a Vári Attila-féle sportági botrány körül, a kétszeres olim­piai bajnok korábbi klasszist akár börtönbüntetés is fenyegetheti. Júliusban derült ki, hogy a Magyar Vízilabda-szövetség (MVLSZ) jelenlegi elnöke, Madaras Norbert által megrendelt átvilágítási jelentés szerint elődje 2018 és 2022 közti elnöki időszakában a szövetség szórta a pénzt. Mintegy 200 millió forint sorsát akarják kideríteni.

Hétfőn az economx.hu írta meg, hogy Vadai Ágnes országgyűlési képviselő (DK) az ügy részleteinek tisztázását kezdeményezte, a Polt Péter legfőbb ügyésznek írt levelében arra volt kíváncsi, hogy a Legfőbb Ügyészség indít-e vizsgálatot a Vári-korszakról készült átvilágítási jelentés alapján.

A Nemzeti Sport akkoriban arról írt, hogy a Vári Attila vezetése alatti utolsó évet a szövetség 487 millió forintos veszteséggel zárta – fogalmazott Vadai levelében. Polt válaszában közölte, az írásbeli kérdést tartalmilag feljelentésként értékeli, és azt a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodának továbbí­totta.

Vagyis elindul a vizsgálat, amelynek végén kiderül, kit milyen felelősség terhel. Internetes oldalak máris börtönt vizionáltak Vári kapcsán, bár ez – egyelőre – még jóslásként is túl korainak tűnhet. Kerestük a régi és az új elnököt, továbbá Vadait, de nem tudtuk őket szóra bírni.

Igaz, az is beszédes, hogy a Vári alatti gazdálkodás kapcsán számos döbbenetes tételről rántotta le a leplet az átvilágítási jelentés. A vízilabda-szövetség 2020 és 2022 között például 378 millióért vásárolt sportfelszereléseket, bár e beszerzések költsége 160 és 200 millió forint körül mozgott volna, így a szerződés nettó 178–218 millió többletköltséggel járt. Az érintett Breitling Sport Kft.-vel kötött szerződés árlistájában egyes ruhadarabokra a kedvezményes ár magasabb volt, mint a termék normál ára – átlagosan 152 százalékkal került többe. A meccseken hordott úszónadrág 20 ezer volt, ez most már csak 13 ezer, és a szövetség a ruhák tárolásáért is havi 100 ezret fizetett.

Ami felvetődhet, az a hűtlen kezelés vagy hanyag kezelés. Azt kell először megvizsgálni, hogy szegtek-e meg vagyonkezelési szabályt, és amennyiben igen, akkor vagyoni hátrányt okoztak-e ezzel. Kérdés továbbá, hogy ez szándékosan vagy gondatlanul történt-e. Önmagukban a magasabb költségek tehát még nem jelentenek bűncselekményt – magyarázta lapunknak dr. Borbély Zoltán ügyvéd.

Kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztésre ítélhető az elkövető, ha a hűtlen kezelés különösen nagy vagyoni hátrányt (50-től 500 millió forintig) okoz.

Akadtak más furcsaságok is. Kiderült, Vári idején vettek egy buszt 93 millióért, amit üzemeltetésre továbbadtak, és a bérlőnek fizettek a használatáért, végül az új vezetőség csak fél áron tudta értékesíteni. A szövetségnek úgy fejlesztettek 8 millióért és üzemeltettek havi 2 millióért egy weboldalt, hogy az nem is működött. És akkor még nem említettük azt az 50 millió forintnyi összeget, amit csalóknak utalt át az MVLSZ külföldi szállásköltségekre...

Ezt olvasta már?