Verhetetlen lett a nők között úszó transznemű sportoló, panaszt tettek ellene
)
A Pennsylvaniai Egyetem egyik transznemű versenyzője, a 22 éves Lia Thomas egy hosszútávú úszóversenyen 38 másodpercet vert a második helyezettre tavaly decemberben. Thomas korábban három szezonban a férfiak közt versenyzett az egyetemi bajnokság élvonalában, az NVAA Division I-ben, ahol sorra nyerte a futamokat, s kitüntetést is kapott a szerepléséért.
Aztán 2019 tavaszán hormonterápiás kezelésen esett át, amely után a nők között indult, sorra döntve meg az egyetemi rekordokat. Ráadásul a Will Thomasként született sportoló egyre közelebb kerül az olimpiai bajnoknők, Missy Franklin és Katie Ledecky rekordjaihoz.
Thomas vetélytársainak szülei levelet küldtek az egyetem sportszövetségnek (NCAA), azt kérve, változtassanak a transzneműeket érintő szabályokon, mert így semmi esélyük nincs a gyerekeiknek az egykori férfiak ellen.
– Ennek így nincs sok értelme. Hiába edzenek a gyermekeink, tudják, hogy esélyük sincs megverni Liát – állt a szülők közleményében. Ezt most belátta az Amerikai Úszók Szövetsége (USA Swimming) is, amely változtatott a társadalmi nemek befogadására vonatkozó előírásain, s speciális szabályokat alkotott. Ezután egy háromfős orvosi bizottság kell minden esetben határoznia arról, hogy indulhat-e nők között transznemű úszó vagy tisztességtelen előnyt jelent férfiként lezajlott fizikai fejlődése. A USA Swimming ugyanakkor jelezte, továbbra is védi a transznemű nők (vagy férfiak?) sportolási jogait – írta a BBC.
– Ez a szervezőbizottság hibája – mondta Michael Phelps, huszonháromszoros olimpiai bajnok amerikai úszó, minden idők legsikeresebb olimpikonja – Egyenlő feltételeket kell teremteni. Erre mindannyiunknak szüksége van, mert nem tudom, hová vezet ez így.
A helyzet nem új keletű. Az utóbbi években a kétszeres olimpiai bajnok és világbajnok dél-afrikai atléta, Caster Semenya rajthoz állása osztotta meg leginkább a szurkolókat. Férfias külseje miatt többször is megkérdőjelezték a nemét.
– A férfiaknál alapvetően más az egész izomzat és a hormonháztartás, emiatt nyilvánvalóan felléphetnek teljesítménybeli különbségek a nőkkel szemben – nyilatkozta lapunknak korábban dr. Knoll Zsolt sportorvos – A férfinak született transznemű sportolóknál női hormonokkal próbálják elérni, hogy a vetélytársakhoz hasonlítsanak, ám ezt szinte lehetetlen kivitelezni.
Lia Thomas egyelőre nem kommentálta az őt érintő ügyet, illetve a mostani változtatásokat.